Archiv: ZDRAVÍ

Praktici se naučí poznat psychopata a zasmát se v ordinaci

Lékař je lékem sám o sobě – musí se umět dávkovat a znát svoje nežádoucí účinky. Toto bude jedna z vět, kterou uslyší 1500 lékařů a sester na Kongresu primární péče od psychiatra Radkina Honzáka. V rámci své přednášky Psychopati mezi námi a Humor a smích v životě a v medicíně, zkusí praktické lékaře přimět k využívání humoru. Na dvoudenní akci se do Prahy sjedou lékaři pro dospělé, děti a dorost a zdravotní sestry z celé republiky už tento pátek. Kongres jim nabídne znalosti ze světa kardiologie, akutní medicíny, neurologie a řady dalších oborů.

Lidé s epilepsií vzkazují – naší nemoci se nebojte!

Epilepsie – děsivá choroba? Nebo nemoc, se kterou lze bez problémů žít? Rozhodně to druhé, shodují se lékaři a další specialisté. Chronickou epilepsii má v České republice v aktivní fázi přibližně 80 000 lidí.

Když plíce nefungují

Z řady plicních onemocnění lidé nejvíc podceňují chronickou plicní obstrukční nemoc. Kašlou a jsou dýchaviční i při malé tělesné námaze, přesto nezajdou do plicní ambulance. Nakonec je tam stejně doženou jejich potíže. Bohužel k tomu často dojde až ve chvíli, kdy už mají tuto chorobu v pokročilých stadiích a lékaři jim mohou pomoci jen omezeně. U této nemoci jde o velmi častý jev. Bohužel.

Myšlení nás utváří

Přednosta Psychiatrické kliniky FN Brno prof. MUDr. Tomáš Kašpárek se věnuje výzkumu schizofrenie nebo problematiky neurofyziologických korelátů emocí ve zdraví a nemoci. „Lidé mají tendenci přehlížet subjektivní utrpení druhých, které je nehmatatelné“, říká. Poskytl rozhovor.

Kde se mohu nechat vyšetřit chytrým ultrazvukem?

Dotaz: Je mozne objednet se nekde na chytrejsi ultrazvuk? Chodim pravidelne na kontroly hodnoty PSA v letech 2011 az 2014 od 2.04 do 1,82 Jinak dlouhodobe -leta pred tim bral prasky,nepomahalo mikce v noci i tak 2 az 3x. Posleze v unoru 2016 TURP operace…I nyni stale chodim 2 az 3x v noci na malou. (Protoze jsem byl 2.12.2010 na nefrectomii ledviny a od te doby pak kazdorocne na kontrole na CT),chtel bych pozadat o mene invazivni kontrolni vysetreni touto metodou – chytrym ultrazvukem.

V Gemini opět dokázali, že patří mezi špičku světové oční chirurgie. Novou metodou odoperovali nejvíce pacientů v Evropě

Odstraněním dalekozrakosti metodou ReLEx Smile loni v říjnu se oční klinika Gemini zařadila mezi osm zdravotnických zařízení na světě, kde se tato operace provádí. Na evropské půdě bylo Gemini dokonce první klinikou, která operaci provedla. Během prvních několika měsíců navíc lékaři v Gemini odoperovali nejvíce pacientů v celé Evropě.

Praktici navštívili nového ministra, navrhli změny

Pacient přichází do ordinace praktického lékaře, ten mu změří funkci plic s pomocí spirometru, zjistí hladinu cukru v krvi, udělá „sono“ břicha, natočí EKG a předepíše všechny potřebné léky. Sci-fi? Ne, pouze jedna z částí Koncepce změn primární péče, kterou dnes zástupci praktických lékařů představili na první návštěvě novému ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi.

Pomoc rodičům dětí s poruchou autistického spektra přináší česká verze Simple Steps

VZP se rozhodla pro další krok v úsilí o včasný záchyt výskytu autismu  u dětí v raném věku. Propaguje Simple Steps, který je zdarma online.

Praktičtí lékaři vystavují průběžný účet e-receptům

Zdržení až hodinu denně, padání systému, nedoručené přístupové údaje, … to je první účet, který praktičtí lékaři vystavují e-receptu, a to necelý měsíc od jeho povinného zavedení.

Dokonalí jako obrázek, aneb trpíte selfitidou?

Jste posedlí pořizováním selfie? Pokud ano, pak můžete trpět něčím jako selfitidou, což je skutečná psychická porucha, která člověka neustále nutí pořizovat své fotografie a vkládat je na sociální média. Uvádějí to psychologové, které citoval britský list The Sun.