Archiv: ZDRAVÍ

Fyzioterapie na vzestupu. Pomoc potřebuje čím dál víc Čechů

Bolest zad, páteře, hlavy, potíže s krční páteří nebo tenisový loket – to je jen zlomek obtíží, se kterými pomůže fyzioterapie. V Česku o ni projevuje zájem stále víc lidí, problémem je ale nedostatek terapeutů.

Lékaři varují: jen včasná léčba cukrovky v prvních stádiích zabrání neuropatii s hrozbou amputace nohou i srdečních problémů

S některou z forem cukrovky (diabetes mellitus) se potýká na osm procent obyvatel ČR. Počet nemocných stále stoupá, bez ohledu na věk či pohlaví. Meziročně se počet nových případů navyšuje přibližně o 3 000 pacientů.

Parkinsonova choroba postihuje častěji muže. Náklady na léčbu vzrostly za pět let o polovinu

Parkinsonova choroba patří k nejzávažnějším nevyléčitelným poruchám nervové soustavy. V České republice v současnosti postihuje více než 20 tisíc lidí. Den Parkinsonovy nemoci si svět připomíná každoročně dne 11. dubna.

Registr pacientů s roztroušenou sklerózou pomůže zlepšit léčbu

Už přes 13 000 lidí je v Registru pacientů s roztroušenou sklerózou (ReMuS). Blíží se tak chvíle, na niž netrpělivě čekají lékaři, regulátoři, pojišťovny, pacienti i farmaceutické firmy. Jakmile registr zmapuje všechny, kteří touto nevyléčitelnou, chronickou autoimunitní chorobou trpí, bude možné analyzovat, jak se nemoc vyvíjí. Roste tak šance dát konkrétnímu člověku přesně ten lék, který mu vyhovuje. Včasná léčba, vhodná pro aktuální stav nemoci, může pacientům zachránit desítky let aktivního života.

Povědomí o první pomoci se zlepšuje, hlavně mezi mladšími

Umět poskytnout první pomoc a vědět, co říct záchranářům, když voláte sanitku, tím dokážete zachránit člověku život. S Petrou Effenbergerovou, mluvčí středočeské záchranky, jsme se proto bavili o tom, co byste rozhodně měli vědět, když nastane situace, kdy budete muset někomu pomoci.

Křečové žíly se už léčí jinak než za dob našich babiček a dědečků

Postižení žilní nedostatečnosti, která vede k nějakému z projevů onemocnění křečovými žilami, nemusí vždy znamenat pouze estetický problém, ale může zároveň působit i velmi závažné zdravotní potíže. Rozhovor s MUDr. Radkem Vyšohlídem, cévním chirurgem Cleopatra Clinic.

Rozhovor s primářem Lumírem Hrabálkem o umělé meziobratlové ploténce. Ptali se i pacienti

Radiožurnál hovořil s primářem Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc, Lumírem Hrabálkem o operacích páteře s implantací speciálního meziobratlového implantátu pacientů, kteří už mají nesnesitelné bolesti

Poruchu statiky pánevního dna u žen léčí novou metodou jako první v Česku

Více než dva tisíce zákroků ročně zvládnou lékaři gynekologickoporodnického oddělení chomutovské nemocnice, která jako jedna z pěti spadá pod společnost Krajská zdravotní. Z tohoto počtu je asi osm stovek porodů. Zbylou část tvoří gynekologické operace. Specialitou místního oddělení jsou urogynekologické zákroky. Rozhovor s primářem.

Posun v reformě psychiatrické péče: vznik Center duševního zdraví

V reformě psychiatrické péče došlo k výraznému posunu. Ministerstvo zdravotnictví v pátek 23. března vyhlásilo Výzvu k předkládání žádostí o dotaci v rámci projektu Programu podpory center duševního zdraví na vznik prvních pěti Center duševního zdraví (CDZ), které budou po dobu 18 měsíců podpořeny z evropských finančních prostředků. Zahájení jejich činnosti předpokládáme v červenci tohoto roku.

Jak přihlásit dítě na Modrého koníka

OTÁZKA : Mohu přihlášku dcery na Mořského koníka vyplnit a podat sama, nebo musím mít plnou moc od druhého zákonného zástupce? Máme ji ve střídavé péči.