Archiv: ZDRAVÍ

Profesor Kolář: Z bolesti nesmíte mít strach. Musíte se s ní smířit.

V Radiožurnálu byl hostem prof. Pavel Kolář, přednosta Kliniky rehabilitačního a tělovýchovného lékařství Fakultní nemocnice Motol.

„Z chemoterapie mi je zle.“ Tuto větu už u pacienta neuslyšíme

Chemoterapie je v povědomí dosud spojena s obávanými nežádoucími účinky – zejména nevolností a úporným zvracením. Lékaři však již dnes mají moderní léky, které tyto nežádoucí účinky nejen mírní, ale mohou je i zcela potlačit. O tom svědčí i příběh pacientky Jiřiny.

Lékaři zapojí do léčby dětí s leukemií jejich imunitu

Čeští hematologové ve spolupráci se zahraničními kolegy letos zahajují studii  léčby dětí s akutní leukemií. Do několikaleté studie nových možností léčby přijmou přibližně 1500 dětí.

V Benešově zjišťují rizika postižení plodu

Neinvazivní způsob zjišťování rizika postižení plodu poskytuje od začátku května Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov. Vyšetření mohou podstoupit v rámci prenatální diagnostiky ženy v prvním trimestru těhotenství.

Bolí mě loket a zápěstí, co mám dělat?

Dotaz: Již asi 5 let mě bolí loket, píchá, vystřeluje do zápěstí, už i prsty mě bolí, dělám těžkou práci manuálně 15 let, ale dnes už pomalu neuzvednu paletu, a když ano, tak je to horší. Brnění, teď už bolí i rameno, ale to ještě není taková bolest jako u lokte a zápěstí …

Jak ulevit očím od alergie?

Období alergií je tu! Letošní pylová sezóna na území Česka začala v nižších polohách už kolem 15. února květem lísky. Projevy alergií jsou nejen nepříjemné, ale například neléčená oční alergie může být pro zrak nebezpečná.

I nezávažná autonehoda může vést k invaliditě

Je to jedno z nejčastějších zranění, které si lidé z autonehod odnášejí. Opěrkové trauma (whiplash) je poranění krční páteře, které nejčastěji hrozí při nárazu do automobilu zezadu jiným vozem. Mnoho lidí o whiplash syndromu neví a s následky k lékaři nejde.

Levná naslouchátka mohou sluch ještě víc poškodit

Naslouchátko nebo sluchadlo? Dvě podobná slova, rozdíl mezi nimi je ale propastný. Naslouchátko vás vyjde sice na pár korun a běžně ho pořídíte v supermarketech. Nenávratně vám ale může poškodit sluch. Před těmito levnými přístroji varují odborníci, uvedly zprávy FTV Prima.

Oční poradna: jak se zbavit syndromu suchého oka?

Takzvaným syndromem suchého oka trpí každý sedmý člověk. Objevit se může v každém věku. Kromě nepříjemného pocitu pálení a řezání může způsobit i závažné zrakové obtíže.

Canisterapie: léčba psí láskou pomáhá dětem i unaveným dospělým

Rodiče, kteří doma nechtějí domácí mazlíčky, jsou možná sami proti sobě. Zvířata totiž dětem pomáhají v přirozeném motorickém i citovém vývoji, učí je zodpovědnosti a zklidňují hyperaktivní neposedy. Jsou ideálním parťákem dětí s ADHD a stejně blahodárně působí také na psychiku dospělých.