Archiv: ZDRAVÍ

Žijící Buddha a zázrak uzdravení v podání Clemense Kubyho

Německý režisér a spisovatel Clemens Kuby se proslavil vskutku zázračným uzdravením. Navzdory prognózám, že po těžkém úraze páteře z invalidního vozíku už nevstane, po roce usilovného cvičení, a zejména zmobilizování vlastní mysli, opět normálně chodí. Ve dnech 20. až 23. dubna 2017 zavítá do Prahy a v rámci jeho programu se budou konat přednášky, besedy a semináře pro veřejnost.

Odborník: Dovážené léčebné konopí bude až trojnásobně dražší

Léčebné konopí ze zahraničí bude až trojnásobně dražší než české a nebude si ho moct dovolit každý, řekl dnes lékař Radovan Hřib novinářům v Brně, kde začala dvoudenní konference o konopí. Léčebné konopí v lékárnách není od ledna kvůli sporům mezi dodavatelem a Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ústav hledá nového dodavatele českého konopí. Do jeho nalezení by se brzy mělo začít dovážet dražší konopí ze zahraničí. V ČR se jím léčí podle Hřiba asi stovka lidí.

Ve Stanu proti melanomu si mohou lidé nechat vyšetřit znaménka

Rakovina kůže se v Česku týká každého třetího člověka staršího 60 let. Ročně lékaři zjistí asi 2600 nových případů melanomu, což je nejagresivnější typ rakoviny kůže. Muži mají melanom nejčastěji na zádech či trupu, ženy v obličeji a na dolních končetinách. Při příležitosti letošního Stanu proti melanomu, v kterém si mohou lidé nechat bezplatně vyšetřit kožní znaménka, to řekl přednosta Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a 3. lékařské fakulty UK Petr Arenberger.

Jak sami škodíme svému duševnímu zdraví

Dramatické a stresující zážitky v nás často zanechávají smutek a vyvolávají otřes, ale také všední rutina a způsob myšlení mají na naši náladu značné dopady. Špatné návyky, jako je zkracování doby spánku, přílišná konzumace alkoholu nebo výčitky mohou podlomit naše duševní zdraví a vést ke krizi, depresím a stavům úzkosti. Naštěstí se ale některým těmto nástrahám nebo špatným návykům můžeme vyhnout, píše italský deník Corriere della Sera.

Jak je to s očkováním proti tuberkulóze?

OTÁZKA: Jak je to s očkováním proti tuberkulóze? Když bylo zrušeno z povinných dětských očkování, znamená to, že se proti ní vůbec neočkuje, nebo to jen nehradí pojišťovna? Čekám miminko a zrovna tuberkulóza je nemoc, proti které bych ho raději očkovat nechala.

Deset zdravotních rad, které fungují

Pokud jde o zdraví, většina lidí se spoléhá na logické a léty prověřené metody, které jsou ve valné většině značně přímočaré. Chcete zhubnout? Jezte míň. Máte málo energie? Spěte víc. Ale existují i takové rady, které jsou v rozporu s naší intuicí – a přesto fungují a jsou vědecky prověřené. Přehled některých z nich připravil zpravodajský server whimn.com.au.

Olomoučtí vědci vyšlechtili nové odrůdy, pomohou při nemoci jater

Olomoučtí vědci vyšlechtili tři nové odrůdy ostropestřce mariánského, jehož aktivní látky pomáhají lidem s nemocemi jater. Využity budou ve farmacii. Výzkum trval šest let, rukama vědců za tuto dobu prošly tisíce rostlin. Nové odrůdy dostaly název Tevasil, Albus a Tevadian. Na výzkumu se podíleli vědci z Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum.

Lidem s Parkinsonem podle pacientské organizace pomáhá tanec

Pacientům s Parkinsonovou nemocí, spojenou s nezvladatelným třesem a postupným duševním úpadkem, pomáhá pohyb a tanec. Při příležitosti Světového dne Parkinsonovy nemoci to uvedl předseda pacientské organizace Parkinson-Help Roman Pošta. Podle něj by se nemocní měli sportovním aktivitám věnovat podle svých možností. Některá omezení pro pacienty ale jsou, například maraton by kvůli velké zátěži podle Pošty neměli běhat, naopak vhodný je pohyb na hudbu.

Reforma psychiatrie: V ČR by mělo být sto center duševního zdraví

V Česku by měla v budoucnu podle plánu fungovat stovka center duševního zdraví. Středisko, kde by našli pomoc pacienti s psychickými potížemi i jejich blízcí, by podle plánů mělo být v každém okrese. Na tiskové konferenci to dnes řekli ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) a jeho náměstek Roman Prymula. Podle nich reforma psychiatrie, díky níž by se péče měla přesunout z nemocnic do center a domácího prostředí, potrvá ale 15 až 20 let.

Parkinsonova nemoc nejčastěji ohrožuje muže nad 50 let

Parkinsonova nemoc je považována za jedno z nejčastějších degenerativních onemocnění nervové soustavy. Objevuje se obvykle u lidí starších 50 let, častěji postihuje muže. Vývoj parkinsonismu trvá měsíce, někdy i roky a pokud není zahájena léčba, končí úplnou ztrátou hybnosti.