Archiv: ZDRAVÍ

Alzheimerova choroba: epidemie 21. století

Uplynulo 9 sekund a na světě přibyli tři pacienti s demencí. Nejčastěji ji způsobuje Alzheimerova choroba, takzvaná epidemie 21. století. Nemoc, při které se nejdřív zhoršuje krátkodobá paměť, postupně je člověk stále zmatenější až se o sebe nedokáže sám postarat a nepoznává ani své blízké. Jen u nás se s Alzheimerovou chorobou léčí skoro 65 000 lidí. Řada dalších ale neví, že nemoc má. A pacientů bude stále víc. Jak se prodlužuje doba života, zvyšuje se i počet nemocných. Reportáž ČT 24.

Intenzivní neurorehabilitaci děti by od ledna měly hradit zdravotní pojišťovny

Intenzivní neurorehabilitaci děti by od ledna měly hradit zdravotní pojišťovny. Doteď si rodiny musely hradit sami. Ministerstvo zdravotnictví oznámilo na konferenci Máme jiné dít,ě nechceme jiný život. A upozorňuje na nedostatky v péči o neurologicky postižené děti. Reportáž ČT1.

Jak staré máte cévy? V lékárně vám to poví

Jak staré mám cévy? Fungují mi dobře? Nehrozí mi infarkt nebo mrtvice? Nejenom na tyto otázky odpoví lékárníci všem, kteří navštíví tzv. Poradny cévního věku. Zájemci je od počátku října najdou ve vybraných lékárnách po celém Česku.

Obáváte se dalšího infarktu? Dá se mu zabránit.

Pacienti, kteří prodělali srdeční infarkt, mohou zabránit opakování infarktu ovlivněním rizikových faktorů (kouření, výživa, tělesná aktivita a zejména dodržování předepsané léčby). Ukážeme to na příběhu pana Jaroslava, jenž rovněž infarkt prodělal. 

Smrtelně nemocným plicní fibrózou uleví včasná léčba – k té se ale dostávají pozdě

Smrtelným onemocněním plic, při kterým se plíce postupně jizví a člověk se stále hůře nadechuje, trpí v Česku asi 2 000 lidí. Více než čtvrtině z nich se ale nedostává správné péče.

Profesor Kolář: Z bolesti nesmíte mít strach. Musíte se s ní smířit.

V Radiožurnálu byl hostem prof. Pavel Kolář, přednosta Kliniky rehabilitačního a tělovýchovného lékařství Fakultní nemocnice Motol.

„Z chemoterapie mi je zle.“ Tuto větu už u pacienta neuslyšíme

Chemoterapie je v povědomí dosud spojena s obávanými nežádoucími účinky – zejména nevolností a úporným zvracením. Lékaři však již dnes mají moderní léky, které tyto nežádoucí účinky nejen mírní, ale mohou je i zcela potlačit. O tom svědčí i příběh pacientky Jiřiny.

Lékaři zapojí do léčby dětí s leukemií jejich imunitu

Čeští hematologové ve spolupráci se zahraničními kolegy letos zahajují studii  léčby dětí s akutní leukemií. Do několikaleté studie nových možností léčby přijmou přibližně 1500 dětí.

V Benešově zjišťují rizika postižení plodu

Neinvazivní způsob zjišťování rizika postižení plodu poskytuje od začátku května Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov. Vyšetření mohou podstoupit v rámci prenatální diagnostiky ženy v prvním trimestru těhotenství.

Bolí mě loket a zápěstí, co mám dělat?

Dotaz: Již asi 5 let mě bolí loket, píchá, vystřeluje do zápěstí, už i prsty mě bolí, dělám těžkou práci manuálně 15 let, ale dnes už pomalu neuzvednu paletu, a když ano, tak je to horší. Brnění, teď už bolí i rameno, ale to ještě není taková bolest jako u lokte a zápěstí …