Archiv: ROZHOVORY

Speciální školy by měly čerpat méně

Před rokem začala platit inkluzivní novela, nyní ministerstvo školství předkládá první analýzu toho, co přinesla. Pro současného ministra školství Stanislava Štecha je o to důležitější, že měl ještě jako náměstek předchozí ministryně Kateřiny Valachové přípravu inkluze na starosti.

Hledala jsem styčné body světa vidících a nevidících, říká učitelka Karla Solnická

Více než dvě desítky let pracovala se zrakově postiženými dětmi, což ji ovlivnilo i v její vlastní výtvarné tvorbě. Ve škole pro děti s vážnými vadami zraku začala pracovat tzv. Axmanovou technikou modelování, která byla vyvinuta právě pro postižené lidi. Rozhovor s paní Karlou Solnickou.

Videa stříhá s pomocí tyčky, kterou drží v puse

Kateřina Morozová z Písku může kvůli svému postižení hýbat bez problémů jen hlavou. Většinu věcí se naučila dělat ústy a i přes svůj handicap studuje střih na Filmové akademii Miroslava Ondříčka v Písku. Jejím dalším koníčkem je fotografování. V červnu bude mít první výstavu fotografií.

Valachová dovršuje rozpad českého školství. Násilné vnucení inkluze. Nevidomý senátor promlouvá

Nevidomý senátor a bývalý prezident Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých České republiky Milan Pešák (foto) na konkrétních příkladech vysvětluje, proč násilné vnucování inkluze zásadně sníží toleranci a vstřícnost veřejnosti k lidem se zdravotním postižením a poškodí je ve vzdělávání i v dalším životě. Školským zákonem přijatým v roce 2015 je dle něho dovršován rozpad českého školství.

Debata u Jílkové: Měli by vás zažalovat, ale místo toho vám platí tisíce korun

Vánoční svátky skončily a mnozí lidé řeší kardinální otázku, jak zhubnout. Obézních lidí v Česku totiž přibývá. O tom, jak zdravě zhubnout, se diskutovalo také u moderátorky Michaely Jílkové v pořadu Máte slovo České televize. Debata se vedla o detoxikaci, dietě z doby kamenné a jiných radách, které ovšem podle lékařů mohou někoho i zabít. Před kamerami proto padly výhrůžky soudní žalobou.

Příští rok by se důchody mohly zvednout o 200 až 300 Kč, odhaduje ministryně Marksová

Poznají penzisti ve svých peněženkách, že se české ekonomice loni dařilo nebývale dobře, nebo to skončí u jednoho mimořádného důchodu navíc? Co si o tom myslí ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová? Rozhovor v pořadu ČT Interview….

Sluch je jediný smysl, který umíme nahradit

Dvacet let pomáhá brněnský foniatr Tomáš Talach pacientům s poškozeným sluchem. „Lidé problémy skrývají a bojí se ošklivého sluchadla,“ říká.

Jak začleňovat znevýhodněné dětí do běžných škol

Od nového školního roku bude mít možnost chodit do běžných základních škol víc dětí s poruchami chování, učení, mentálním postižením nebo třeba děti sociálně zanedbané. Skončí tak jejich diskriminace? Podpoří to konečně vzdělávací potenciál každého žáka? Anebo dojde k devastaci úrovně školství a odnesou to všichni žáci? O tom se diskutovalo v pořadu Máte slovo.

Rozhovor s Františkem Ringo Čechem, medailistou…

V Radiu Impuls zpovídal Jaroslav PLESL, šéfredaktor Mladé fronty DNES, známého baviče Františka Ringo Čecha…

Křišťál má za sebou úspěšný rok

Rozhovor s vedoucí klubu Křišťál Klatovy Miloslavou Matějkovou….