Archiv: ROZHOVORY

Má se stát postarat o osoby se zdravotním postižením?

Ústavní soud se letos v únoru zastal autistického mladíka, jemuž úřady dlouhodobě nebyly schopny zajistit adekvátní sociální služby. Obecně vzato jsou podle rozhodnutí Ústavního soudu kraje povinny zajistit lidem se zdravotním postižením dostupnost vhodné sociální služby, i když to neznamená, že kraj musí zajistit péči podle ideálních představ žadatelů. Nemůže jejich žádost odmítnout s odůvodněním, že například potřebné zařízení má plnou kapacitu nebo neexistuje. Je naše země dost vyspělá na to, aby se dokázala postarat o slabší jedince? Dokáže jim poskytnout péči, kterou skutečně potřebují a dokáže se podobně postarat i o jejich rodiče a prarodiče, které péče o postiženého potomka může enormně vyčerpat. V čem se úřadům vyplatí investovat nejenom finanční pomoc rodinám s postiženými členy rodiny? Ve studiu ČRo Plus o těchto otázkách hovořil Petr Třešňák, redaktor časopisu Respekt a také předseda spolku Naděje pro děti úplňku a iniciátor stejnojmenného filmu, Děti úplňku, který se věnuje rodinám s dětmi postiženým autismem.

Jak to vidí David Lukeš, ředitel Centra Paraple

Hostem Dvojky a nedělního pořadu „Jak to vidí“ byl David Lukeš, ředitel Centra Paraple. Když se řekne v Česku Centrum Paraple, tak to centrum není potřeba ani představovat. Čím to je, že Paraple je tak silně zapsané, že je to taková značka, kterou prakticky není potřeba definovat? ptal se moderátor Zbygniew CZENDLIK.

Speciální školy by měly čerpat méně

Před rokem začala platit inkluzivní novela, nyní ministerstvo školství předkládá první analýzu toho, co přinesla. Pro současného ministra školství Stanislava Štecha je o to důležitější, že měl ještě jako náměstek předchozí ministryně Kateřiny Valachové přípravu inkluze na starosti.

Hledala jsem styčné body světa vidících a nevidících, říká učitelka Karla Solnická

Více než dvě desítky let pracovala se zrakově postiženými dětmi, což ji ovlivnilo i v její vlastní výtvarné tvorbě. Ve škole pro děti s vážnými vadami zraku začala pracovat tzv. Axmanovou technikou modelování, která byla vyvinuta právě pro postižené lidi. Rozhovor s paní Karlou Solnickou.

Videa stříhá s pomocí tyčky, kterou drží v puse

Kateřina Morozová z Písku může kvůli svému postižení hýbat bez problémů jen hlavou. Většinu věcí se naučila dělat ústy a i přes svůj handicap studuje střih na Filmové akademii Miroslava Ondříčka v Písku. Jejím dalším koníčkem je fotografování. V červnu bude mít první výstavu fotografií.

Valachová dovršuje rozpad českého školství. Násilné vnucení inkluze. Nevidomý senátor promlouvá

Nevidomý senátor a bývalý prezident Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých České republiky Milan Pešák (foto) na konkrétních příkladech vysvětluje, proč násilné vnucování inkluze zásadně sníží toleranci a vstřícnost veřejnosti k lidem se zdravotním postižením a poškodí je ve vzdělávání i v dalším životě. Školským zákonem přijatým v roce 2015 je dle něho dovršován rozpad českého školství.

Debata u Jílkové: Měli by vás zažalovat, ale místo toho vám platí tisíce korun

Vánoční svátky skončily a mnozí lidé řeší kardinální otázku, jak zhubnout. Obézních lidí v Česku totiž přibývá. O tom, jak zdravě zhubnout, se diskutovalo také u moderátorky Michaely Jílkové v pořadu Máte slovo České televize. Debata se vedla o detoxikaci, dietě z doby kamenné a jiných radách, které ovšem podle lékařů mohou někoho i zabít. Před kamerami proto padly výhrůžky soudní žalobou.

Příští rok by se důchody mohly zvednout o 200 až 300 Kč, odhaduje ministryně Marksová

Poznají penzisti ve svých peněženkách, že se české ekonomice loni dařilo nebývale dobře, nebo to skončí u jednoho mimořádného důchodu navíc? Co si o tom myslí ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová? Rozhovor v pořadu ČT Interview….

Sluch je jediný smysl, který umíme nahradit

Dvacet let pomáhá brněnský foniatr Tomáš Talach pacientům s poškozeným sluchem. „Lidé problémy skrývají a bojí se ošklivého sluchadla,“ říká.

Jak začleňovat znevýhodněné dětí do běžných škol

Od nového školního roku bude mít možnost chodit do běžných základních škol víc dětí s poruchami chování, učení, mentálním postižením nebo třeba děti sociálně zanedbané. Skončí tak jejich diskriminace? Podpoří to konečně vzdělávací potenciál každého žáka? Anebo dojde k devastaci úrovně školství a odnesou to všichni žáci? O tom se diskutovalo v pořadu Máte slovo.