Archiv: PORADNA

Jedeme do Chorvatska, platí tam ZTP?

DOTAZ: Jedeme do Chorvatska, máme ZTP, platí to i tam?

Nemá ani korunu příjmu. Z čeho má tedy platit zdravotní pojistné?

DOTAZ: Manželce byl přiznán invalidní důchod 2.stupně, ale protože díky svému stále se zhoršujícímu zdravotnímu stavu dlouhodobě nepracovala, nedostala ani korunu důchodu. Je automaticky vyřazena z ÚP a má si platit zdravotní pojištění. Otázka je z čeho, když si práci, kterou by dovolil její zdravotní stav, nemůže najít. Je nějaké řešení?

Kdy se doba pobírání ID započítává pro nárok na starobní důchod?

DOTAZ: Započítává se doba, po kterou se pobírá invalidní důchod, do nároku na starobní důchod?

Jsem po infarktu. Mohu dostat průkaz ZTP?

DOTAZ: Měl jsem infarkt a jsem starobní důchodce. Mám možnost dostat průkaz ZTP?

Ani po 4 měsících mi nepřišlo rozhodnutí ČSSZ. Nemohu se tak odvolat

DOTAZ: Dne 7.2.2019 mi byl odebrán 3 stupeň invalidity a snížen na 2 stupeň. Jelikož s tímto posudkem nesouhlasíme já ani můj specialista, ošetřující lékař (operatér), a marně čekám na rozhodnutí ČSSZ, nemohu se ani odvolat proti posudku, který mě byl vydán hned při komisi s nesmyslným odůvodněním. (jelikož jsem stabilizovaný, jsem zdravý).Potřebuji poradit, co mám dělat, jelikož jsem zoufalý. Můj zdravotní stav je zhoršený a nevede k nápravě. Jsem po čtvrté operaci páteře. Nemohu se hýbat, jsem napůl ležák, ale podle rozhodnutí posudkového lékaře, jsem zdravý, jelikož jsem stabilizovaný. A proto mi snížili přiznaný 3 stupeň na 2 stupeň. Rád bych se odvolal, ale do dnešního dne mi nepřišlo od ČSSZ rozhodnutí o invaliditě. Poradíte mi?

Ve které nejbližší stanici na Slovensku si mohu vyřídit průkaz na bezplatné cestování?

DOTAZ: Bydlím ve Veselí nad Moravou. Prosím o sdělení,  ve které nejbližší žst. na Slovensku mohu vyřídit průkaz pro seniory pro bezplatné cestování na Slovensku.

Jakou fotografii potřebuji k bezplatné jízdě na Slovensku

DOTAZ: Potřebuji pro vystavení průkazu opravňujícího k bezplatné jízdě na Slovensku přiložit k žádosti fotografii? Jaký rozměr fotografie je požadován?

Nárok na invalidní důchod končí v 65 letech

DOTAZ:  Náleží invalidní důchod doživotně?

Vzniká automaticky nárok na invalidní důchod, pokud je člověk rok v pracovní neschopnosti?

DOTAZ: Vzniká automaticky nárok na invalidní důchod, pokud je člověk alespoň rok v pracovní neschopnosti?

Jsem skoro hluchý, ale nedostal jsem ID. Mám na něj nárok?

DOTAZ: Podal jsem si žádost o ID z důvodu, že na levé ucho neslyším 100% a na pravém je ztráta 70,3%, celková ztráta sluchu 77,7%. Dnes jsem byl projednán a moje žádost byla zamítnuta. Ztrátu sluchu mám od dětství. Mám nárok na ID?