Archiv: PORADNA

Sestra je zcela nevidomá a bude si žádat o ID. Je šance, že jí bude přiznán?

Dotaz:
Mé sestře je 17 let a je zcela nevidomá. Slyšela jsem, že až jí bude 18, může si zažádat o invalidní důchod. Je šance, že jí bude přiznán, i když si zatím ještě neplatila ani žádné sociální pojištění?

Syn se pohybuje pouze na vozíku. Máme nárok na příspěvek na auto?

Dotaz:
Můj syn je velice těžce tělesně postižený. Pohybuje se pouze na vozíku. Musím ho denně vozit do školy. Několikrát měsíčně k lékaři. Máme nárok na příspěvek na auto?

Otec bez pomoci neujde víc jak 50 metrů. Má nárok na vozík?

Dotaz:
Můj otec prodělal mozkovou příhodu a má téměř nehybnou pravou horní a dolní končetinu. Chůzi zvládá pouze za podpory dospělého nebo chodítka. I tak neujde víc jak 50metrů. Máme nárok na vozík, kde a jak o něj mám požádat?

Syn má průkaz ZTP a příspěvek na péči II. Stupně. Má nárok na příspěvek na auto?

Dotaz:
Syn dostal průkaz ZTP a pobírám na něj příspěvek na péči druhého stupně. Chci se zeptat, jestli můžeme dostat příspěvek na auto? Vozím ho každý den do školy a k lékaři.

Do kdy má MPSV ČR reagovat na mé odvolání proti odebrání průkazu ZTP?

Dotaz:
Byl mi odebrán průkaz ZTP posudkovým lékařem. Podala jsem odvolání na Ministerstvo práce a sociálních věcí dne 12.4.2017 prostřednictvím úřadu práce a dosud mi nebylo odpovězeno. Do kdy má ministerstvo na moje odvolání reagovat?

Bratr pobíral příspěvek na péči, pak mu ale řekli, že se zázračně uzdravil. Máme vůbec na něco nárok?

Dotaz:
Mám devatenáctiletého mladšího bratra. Do jeho osmnácti let jsme pobírali příspěvek na péči. V den jeho osmnáctin nám přišel dopis, ve kterém nám oznámili, že bratr je zdravý. Přitom má ale střední mentální a pohybové postižení. Je drobný a inteligenci má tak maximálně na desetileté dítě. Máme na něco vůbec nárok?

Mám doma těžce invalidní maminku s tatínkem. Mají nárok na příspěvek na auto?

Dotaz:
Mám doma maminku s tatínkem těžce invalidně pohybující. Oba mají ZTP/P, ale mám auto, do kterého mi nevlezou, a když tak jen s velkou námahou, ale horší je ještě je dostat ven z auta. Potřebuji auto vyšší, ale nemám peníze na nové. Prosím mají nárok na příspěvek, když je vozím k dr a na nákupy? Nemám na ně bohužel péči jsem na inval. důchodě částečném. Kde se mám zeptat?

Byl mi přiznán I. stupeň ID. To mohu dále vykonávat své předchozí zaměstnání?

Dotaz:
Prosím o vysvětlení. Po pracovním úraze mi byla provedena amputace pod kolenem. Nyní jsem byl u posudkové, kde mi bylo sděleno, že mi dává 1. stupeň invalidity a druhý následující den mi přišel dopis, posudek o invaliditě, proti kterému se nelze odvolat a vněm stojí: Posuzovaný je schopen vykonávat soustavnou výdělečnou činnost jen s podstatně menšími nároky na tělesné schopnosti. Jestli jsem to správně pochopil, tak to znamená, že můžu dále vykonávat své předchozí zaměstnání? Byl jsem zaměstnán jako zámečník a domnívám se, že je to nesmysl.

Mám přiznaný ID 3. stupně na půl roku. Mohu pracovat na plný úvazek?

Dotaz:
Jsem po operaci TEP kyčelního kloubu a byl mi přiznán invalidní důchod 3. stupně. Chtěla bych se zeptat, zda když budu pobírat tento stupeň, můžu chodit do zaměstnání / účetní / na 8 hodin úvazku na pracovní smlouvu, aniž bych přišla o mé stávající zaměstnání a dále, zda mě zaměstnavatel nemůže propustit z důvodu pobírání důchodu. Důchod mám přiznán na půl roku s tím, že se předpokládá, že po půl roce bude můj stav dobrý a důchod se mi sníží na druhý stupeň nebo úplně odebere.

Potřebuji si zažádat o prodloužení výplaty nemocenské. Musím kvůli tomu na OSSZ?

Dotaz:
Dnem 14.8. mi končí podpůrčí doba vyplácení nemocenské. Můj zdr.stav mi zatím neumožňuje ukončení neschopenky a proto si chci zažádat o prodloužení o 3 měsíce. Existuje nějaký formulář, nebo musím žádat osobně na nejbližší OSSZ?
Druhý dotaz – 15.6.2017 jsem v řádném termínu posílala doporučeně námitku proti rozhodnutí o nepřiznání inv.důchodu a do dnešního dne mi nepřišla odpověď. Jak mám dále postupovat?