Archiv: PORADNA

Žádost o průkaz ZTP byla zamítnuta. Co můžeme ještě udělat?

DOTAZ: Jak mohu pro svoji dceru, která je narozena s vývojovou vadou a chybí ji část levé ruky (od předloktí) získat průkaz ZTP, když i přes veškerou snahu, dodání veškeré dokumentace, nám byla žádost zamítnuta. Dle právní konzultace se specialistou na sociálně právní ochranu děti dcera má indikaci pro získání průkazu ZTP a já nevím, co udělat více, aby měla šanci dostat průkaz.

Mám ID 3. stupně, kde a jak mohu pracovat?

DOTAZ: Jsem v ID 3.stupeň – psychiatrická diagnoza, v posudku o invaliditě nemám omezení. Mohu pracovat 8h,6h či 4h za den a každý den na hlavní prac.poměr? Nepřijdu tak o inv. důchod? Nebo pouze chráněná dílna? Jaká je min. mzda při 4h? Prosím o informaci, proč se platí ze mzdy pojištění a další odvody, když inv.3.stupně hradí stát? Zaměstnavatel to oznámí PSSZ a oni za mne přestanou hradit pojištění? A jak je to prosím, když  skončím pracovní poměr? Opět musím na PSSZ s ukončením?

Je omezen věk pro žádost o příspěvek na auto?

DOTAZ: Je omezen věk pro žádost o příspěvek na motorové vozidlo. Je nějaká horní hranice?

Kolik si mohu vydělat a jak budu platit pojistné?

DOTAZ: Mam 3 stupen invalidity,vyndali mi stitnou zlazu a mivala jsem zachvaty a velke krece atd., ted uz je mi lepe a nasla jsem si praci – baleni cokolad, kolik si muzu maximalne vydelat prosim? V listopadu jdu pred komisi a jak mi daji castecny, tak jsem se chtela zeptat, jestli budu muset nekde platit zdravotni a socialni nb mi to budou brat z platu nb mam jit na pracak?

Chtějí mě propustit, protože mám „jen“ zdravotní znevýhodnění

DOTAZ: Jsem OZZ a dosud jsem zaměstnaná u organizace, která zaměstnává invalidy a OZZ. Nyní mi však zaměstnavatel oznámil, že pokud si nevyřídím ID, budu propuštěna. ID jsem nedostala, ale dostala jsem výpověď, kterou jsem ještě nepodepsala. Má zaměstnavatel právo mě propustit a zaměstnat místo mě invalidu, protože na něj bere vyšší podporu? A nejsem sama, OZZ se firma zbavuje už rok. Neškodí taková sociální politika lidem s OZZ? Hledám si novou práci od doby, kdy mě zaměstnavatel upozornil na propuštění, ale s OZZ mě nechtějí, mají obavu, že práci nebudu zvládat a budu často marodit. Co mám, prosím, dělat?

Jak úředně ověřit podpis na plné moci, když leží v nemocnici?

DOTAZ: Mám manžela 2 měsíce v nemocnicí v Ústí nad Labem. Bydlime však v Mostě. Potřebuji jeho plnou moc s ověřeným podpisem. Manžel je ležící pacient, je možné dostat úředníka , třeba z Ústí nad Labem do Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem?

Má držitel průkazu ZTP nárok na vyhrazené parkování

DOTAZ: Má majitel průkazu ZTP nárok na vyhrazené místo pro parkování před družstevním domem, kde je celé parkoviště všech družstevníků v domě? Ale všem nestačí. Majitel průkazu je po transplantaci plic, ale chodí i po horách, pracuje na zahradě, opravuje si chatu. Zkrátka provádí téměř všechny činnosti jako zdravý člověk. Kdo neví, že je po transplantaci, ten nic nepozná. Jedná se pouze o potřebu pojistit si parkovací místo. Pro dům nikdo z rodiny nehne prstem ani úklid. Ptám se jako správce domu.

Proč mi po 70 dnech již nechtějí vyplácet nemocenskou?

DOTAZ: Jsem invalida III. stupně a pracuji jako ostraha bez nočních směn na zkráceny úvazek. v  březnu letošního roku mi byl diagnostikován nádor a byly nutné tři operace k odstranění. Nebyl naštěsti zhoubny, tak jsem se v 7 měsíci vrátil ke své práci. Proč mi bylo ukončeno vypláceni nemocenských dávek po 70 dnech, když tato diagnoza nijak nesouvisí s tím, proč mi byl přiznán invalidní důchod? 

Mohu znovu zažádat o příspěvek na auto?

DOTAZ: Mám  mentálně postiženou dceru, má přiznaný 2.stupeň invalidity. Dceři je 35 let. Když jí bylo cca 22 let, dostala jsem příspěvek na auto. Mohu znovu požádat o tento  příspěvek?

Mám syndrom karpálního tunelu, přesto musím do práce

DOTAZ: Pracuji 15 let ve vyrobě, byl jsem poslan na kontrolu s rukama, byl zjištěn na EMG těžký syndrom karpalniho tunelu, hlasil jsem to na odděleni nemoci z povolani, neuznali mě to, jsem doma už 11 měsicu, byl jsem na kontrole EMG a dostal jsem posudek ZUSTAVÁ TERÉN TĚŽKEHO CHRONICKEHO POŠKOZENI, ale že mě neuznali nemoc z povolani, tak se prý musim vratit do vyroby, co mam dělat?