Archiv: PORADNA

Tatínek je po srdeční příhodě. Má nárok na příspěvek na auto?

Dotaz:
Ráda bych se zeptala, zda mám nárok na příspěvek na auto pro svého tatínka. Je mu 75 let. Nedávno měl srdeční příhodu. Srdce pracovalo na 30 %. Nyní jsme absolvovali opětovnou kardioverzi, která se povedla, ale největší problém byl v tom, že tatínek vážil v době srdeční příhody 218 kg, tělo se zavodňovalo. Daly jsme již 30 kilo dolů, ale tatínek chodí o francouzských holích a ke všem lékařům jej musím vozit autem, které si vždy musím půjčit. Vozím jej i do nemocnic, nemůže vyjít schodky, jen šourá nohama a tak menší auto je pro něj lepší, nemusí tak zvedat nohy. Měla bych v tomto případě nárok na příspěvek na vozidlo?

Stačí pouze rozhodnutí o přiznání průkazu ZTP/P na zakoupení jízdenky u ČD?

Dotaz:
Chci se zeptat, zda lze použít rozhodnutí o přiznání průkazu ZTP/P, v případě že nepřišla ještě průkazka, na zakoupení jízdenky u ČD a my máme pouze rozhodnutí.

Výdělečná činnost při pobírání invalidního důchodu

Zda a v jakém rozsahu invalidním důchodcům zákonný předpis umožňuje využít zbylý pracovní potenciál k dalšímu výkonu výdělečné činnosti.

Manžel je po mrtvici ochrnutý na pravou stranu těla. Máme nárok na příspěvek na auto?

Dotaz:
Chtěla bych se zeptat jestli máme nárok na auto. Můj manžel je po mrtvici ochrnutý na pravou stranu, částečně zbaven svéprávnosti, má kartičku ZTP/P, plný invalidní důchod. Hlavně nemluví a na neurologii napsáno, že to je trvalý stav.

Maminka má naštíplou stehenní kost. Má nárok na vozík?

Dotaz:
Moje maminka má 92 roků. Léčí se na ortopedii po pádu. Má naštíplou stehenní kost pravé nohy. Noha je celkově nepohyblivá. Má nárok na vozík abychom ji mohli vozit ven a k lékařům? A prosím kde můžeme žádat o pomůcky?

Bude mi končit platnost průkazu ZTP. Jak a kdy si mám zažádat o nový průkaz?

Dotaz:
K 1.7.2018 mi končí platnost průkazu ZTP. Jak a kdy mám požádat o jeho prodloužení?

Soudit se o vyšší invalidní důchod? Je jiné řešení?

Dotaz: Již 6 let mám invalidní důchod 1. stupně. Během té doby se však můj stav zhoršil, a to i podle vyjádření lékařů. Proto jsem požádal o zvýšení invalidního důchodu, které mi ale nebylo přiznáno. Odvolal jsem se. Teď mi přišlo rozhodnutí, podle kterého nadále mám pobírat jen invalidní důchod 1. stupně. Lékař mi řekl, že bych se nyní musel soudit. Je to tak? Nevím, co bych měl k soudu napsat a taky se necítím na to, že bych u soudu vystupoval. Je jiné řešení?

Mohu dostat výpověď kvůli tomu, že jsem dostal invalidní důchod?

Dotaz: Je mi 55 let, jsem na pracovní neschopnosti po těžké operaci páteře. Ošetřující lékař mi doporučil zažádat o invalidní důchod. Problémy s páteří nesouvisí s prací, kterou vykonávám. Může mi být v případě přiznání invalidního důchodu pracovní poměr ukončen?

Jak probíhá proces přiznávání průkazu ZTP? A co vše budu potřebovat?

Dotaz:
Chci si zažádat o průkaz ZTP. Jak bude celý proces probíhat a co vše budu potřebovat? Jak dlouho to bude trvat?

Kdy mi bude o Velikonocích vyplacen důchod?

Dotaz:
Pobírám důchod vždy druhého v měsíci. V dubnu je to ale velikonoční pondělí. Kdy mi tedy bude důchod vyplacen?