Archiv: PORADNA

Může mít držitel průkazu ZTP/P dva průvodce?

Dotaz:
Syn manželky má ZTP/P. Chtějí za mnou přijet vlakem do lázní, ale manželka ho sama na dlouhé cestování nezvládne. Mohou s ním jet dva průvodci ? Naší známé se ZTP/P říkal průvodčí ve vlaku, že může mít dva průvodce.

Došlo u mě ke zhoršení zdravotního stavu. Mám nárok na zvýšení ID?

Dotaz:
Měl bych prosbu nebo dotaz. Jsem ID. Pobírám důchod III. stupně ve výši 8335 Kč. Byl jsem oboustranně amputovaný v bércích a nyní mi díky zhoršení zdravotního stavu byla amputovaná pravá noha ve stehně. Můžu žádat o zvýšení invalidního důchodu? (Pracuji 14 let u jedné firmy.) Má na to práce vliv? Potažmo mám nárok na zvýšení ID?

Mám zrakové postižení. Mám nárok na příspěvek na auto?

Dotaz:
Jsem po těžkém úraze v invalidním důchodu 3. stupeň. Pobírám invalidní důchod, cestovné 500, a peníze pro péči o osobu blízkou 4.400. Přicházím o zrak a jsem zcela závislá na pomoci ostatních. Špatná orientace v prostoru, špatná rovnováha. Mám nárok na příspěvek na vozidlo?

Manžel má amputovanou pravou nohu ve stehně. Mám nárok na příspěvek na péči?

Dotaz:
Manžel má amputovanou pravou nohu ve stehně. Má 3. stupeň invalidity. Těžko to doma sám zvládá, i když má pahýl oprotézovaný. Mám nárok na dávky, přestat pracovat a zůstat s manželem doma a starat se o něj?

Platí mi na Slovensku v dopravních prostředcích sleva s průkazem ZTP?

Dotaz:
Mám ZTP průkaz. Platí mi na Slovensku taky sleva na jízdné? (Autobus, nebo vlak?)

Mám ID 2. stupně. Mohu mít nárok na průkaz ZTP?

Dotaz:
Mám invalidní důchod 2. stupně bez dalšího posouzení doživotně. Je mi 60 let. Mám nárok na ZTP?

Manželka vyžaduje mou nepřetržitou péči. Existuje nějaká forma podpory?

Dotaz:
Manželka (76let, ve star.důchodě) je nemocná a nechodící. Vyžaduje nepřetržitou péči. (Léčí se s rakovinou kostí a současně čeká na endoprotézu kyčelního kloubu, která z důvodů rakoviny kostí nemůže být provedena. Pohyb po bytě i návštěvy lékařů obstaráváme na inv.vozíku z půjčovny (540Kč/měs). Já, manžel (79) jsem také v důchodu. Bydlíme společně a o manželku se nepřetržitě starám. Zajímalo by nás, zda existuje nějaká forma jakékoli podpory?

Švagr nevydrží dlouho stát na nohou. Má nárok na příspěvek na auto?

Dotaz:
Švagr je po operaci úrazu, kdy si roztříštil obě paty. Je už 5 let částečný invalida s problémy s chůzí a nevydrží dlouho stát na nohách. V odůvodnění jsem nenašla něco podobného. Chodí do práce jako řidič, ale musí dojíždět do práce z vesnice do města. Má nárok na peníze na auto?

Po odvolání mi byl přiznán průkaz ZTP. Mohu si zpětně zažádat o proplacení příspěvku na mobilitu?

Dotaz:
Průkaz ZTP mi byl přiznán až po odvolání. Lze žádat o zpětné proplacení příspěvku na mobilitu?

Máme auto pořízené z příspěvku, ale potřebujeme jiné. Jaký je postup?

Dotaz:
Máme auto pořízené z příspěvku, ale stav nemocného se výrazně zhoršil a současné auto je nevyhovující. Jaký je postup, abychom získali nové auto?