Archiv: PORADNA

Po léčbě rakoviny mám velice sníženou pohyblivost. Mohu si zažádat o příspěvek na auto?

Dotaz:
Mám inv. důchod 3. stupně. Mám rakovinu prsu (stále v léčení). Po léčbě mám polyneuropatii na dolních a horních končetinách takže se mi velice špatně s bolestí chodí (do schodů vůbec). K tomu po dlouhodobé zátěži špatnou páteř a artrózu kolen 3. stupně a bolesti kyčlí. Jsem v léčení psychiatra. Pobírám příspěvek na péči 2. stupně, jelikož si skoro nic doma neudělám. Mám mimo jiné příspěvek z důvodu mobility. Chci se zeptat, jestli mohu zažádat o příspěvek na pořízení auta?

Jsem po operaci kyčle. Proč mi nebyl schválen průkaz ZTP?

Dotaz:
Chci reagovat na přidělení průkazu ZTP. Jsem po operaci kyčle totální výměna. Žádala jsem o průkaz abych mohla parkovat u lékaře a na parkovištích při nákupu. Průkaz mi byl bohužel zamítnut. Nevím podle jakých tabulek se průkazy přidělují?

Jsem v ID I. stupně. Mám nárok na parkovací průkaz?

Dotaz:
Jsem v invalidním důchodě 1. stupně. Mám nárok na parkovací kartu pro invalidy a kde seženu průkaz ZTP?

Musím na Slovensku mít s průkazem ZTP dálniční známku?

Dotaz:
Musím si na slovenskou dálnici, když mám ZTP, koupit známku? A platí ZTP na slovenských placených parkovištích?

Končí mi podpůrčí doba v nemocenské. Co mám dělat, když léčba potrvá delší dobu?

Dotaz:
Chtěla jsem se optat. Marodím už od 12.4.2017 do posavad. Bylo mi řečeno, že mi skončí v červnu 2018 podpůrčí doba. Tak nevím co s tím dál. Zaměstnavatel mi ukončil pracovní poměr k 30.8.2017. V nemocenské jsem po operaci krční páteře a mám trombózu a mám rozpoložení bederní páteře. Můžete mi poradit co s tím dál. Jestli mám jít na Úřad práce nebo si zažádat o důchod. Léčba potrvá delší dobu.

Žadatel o příspěvek na péči zemře před jeho schválením. Bude příspěvek vyplacen pozůstalým?

Dotaz:
Zajímala by mě situace, kdy se žádá příspěvek na péči, není ani po více než 8 měsících vyřízen, protože v mezičase se zdravotní stav velice zhoršil a žádalo se o přezkum znovu a nakonec žadatel zemře dřív než vydají rozhodnutí. Z úřadu práce přišel v mezičase pouze dopis, že se za zdržení z provozních důvodů omlouvají. Je i po úmrtí příspěvek vyplacen, aby byl použit třeba na doplacení charitních služeb, pohřbu nebo hrobu?

Manželka má průkaz ZTP. Kde může získat parkovací průkaz?

Dotaz:
Manželka má přidělen průkaz ZTP. Musí mít průkaz za okno auta? A kde ho získá?

Sama nezvládám vykoupat manžela ve vaně. Měli bychom nárok na příspěvek na přestavbu koupelny?

Dotaz:
Prosím o radu. Manžel je po mozkové příhodě. Já jsem po infarktu a operaci srdce – trojnásobný baypass. O manžela se starám 24 hodin denně. Měla bych nárok na nějaký příspěvek na úpravu koupelny – sprchový kout, sama koupání manžela ve vaně nezvládnu.

Dcera má aspergerův syndrom a spoustu dalších postižení. Mohla by mít nárok na příspěvek na auto?

Dotaz:
Prosím Vás o radu. Má dcera má průkaz ZTP a má Aspergerův syndrom, smrtelné potravinové alergie, polyvalentní alergie, veškerá dys., silný atopický ekzém, středně těžké astma, ADHD s hyperaktivitou, s tím i spojené špatné orientační smysly. Denně potřebujeme vůz k přepravě do školy, k lékařům a jsem samoživitelka. Z jednoho platu nejsem schopna pořídit automobil. Myslíte, že stát, když dáme žádost, nám vyjde vstříc?

Tatínek je po srdeční příhodě. Má nárok na příspěvek na auto?

Dotaz:
Ráda bych se zeptala, zda mám nárok na příspěvek na auto pro svého tatínka. Je mu 75 let. Nedávno měl srdeční příhodu. Srdce pracovalo na 30 %. Nyní jsme absolvovali opětovnou kardioverzi, která se povedla, ale největší problém byl v tom, že tatínek vážil v době srdeční příhody 218 kg, tělo se zavodňovalo. Daly jsme již 30 kilo dolů, ale tatínek chodí o francouzských holích a ke všem lékařům jej musím vozit autem, které si vždy musím půjčit. Vozím jej i do nemocnic, nemůže vyjít schodky, jen šourá nohama a tak menší auto je pro něj lepší, nemusí tak zvedat nohy. Měla bych v tomto případě nárok na příspěvek na vozidlo?