Archiv: PORADNA

Kdo mi vystaví potvrzení pro zaměstnavatele?

DOTAZ: Jsem uznána jako zdravotně znevýhodněná. Kdo mi vystaví toto potvrzení pro zaměstnavatele?

Otec je alkoholik. Nevíme co dělat.

DOTAZ: Otec pije hodně alkohol a jeho chování nám už přijde dost nebezpečné. Když nepije, tak je to lepší, ale on pije téměř každý den. Obviňuje matku z toho, že je mu nevěrná. Jednou má deprese, pak je vyloženě zlý ke svému okolí. Když mu matka řekne, že je nemocný a měl by se jít léčit, tak obviní ji, že to ona je nemocná. A dnes to vygradovalo a matka dostala k narozeninám kulku. Sebral se a odjel, chtěli jsme už s bratrem volat 158, ale matka nechtěla. Nevíme co dělat. Mamka ho brání. Máme ještě malého bratra a bojíme se o ně. 

Rozvíjí se u něj duševní nemoc. Jak jej dostaneme k lékaři?

DOTAZ: Jde o mého syna, je mu 33 let. Máme pocit s manželkou, že se u něj vyvinula duševní nemoc. Jednoho dne nám oznámil, že nemůže chodit ven z bytu, přestal chodit do práce, že ho někdo sleduje. Na poslední návštěvě u nás šeptal, chtěl zatáhnout žaluzie a za oknem byly sami agenti, nechtěl ani taxi, museli jsme ho dopravit sami. On si mysli, že je v pořádku. Jsme nešťastní a nevíme jak ho donutit, aby navštívil lékaře/to odmítá/. Máme obavy, že si něco provede. Poraďte nám, jak ho donutit na odborné vyšetření.

Mám invaliditu 3 stupně, ale zamítli mi žádost o ZTP. Jak je to možné?

DOTAZ: Mám invaliditu 3 stupně, ale po dovršení starobního důchodu mi byl invalidní důchod odebrán, žádal jsem o ZTP, ale i to mě bylo zamítnuto, ale u 3. stupně legislativa jasně říká, že mám na to nárok. Můžete mě odepsat, co mám dělat, hlavně nemohu parkovat?

Stále čekám na rozhodnutí. Jak jej mohu vymoci?

DOTAZ: ČSSZ mi už nekolikkrát k několika věcem neposlala Rozhodnutí, které mimo jiné potřebuji i k tomu, abych se mohla nahlásit na ÚP. Přes několikáté žádosti o tato vydání Rozhodnutí mi nic neposlali a když jsem už musela podat žalobu k soudu na jejich několikanásobné pochybení, toto nevydané Rozhodnutí mi rovněž chybí, abych žalobu mohla vůbec podat. Jak tedy ČSSZ donutit, aby dělala to, co má?

Průkaz ZTP mi změnili na TP

DOTAZ: Byl mi  změněn dosavadní průkaz ZTP na TP, tedy jsem o průkaz ZTP přišel. Předpokládám, že musím okamžitě podat odvolání, avšak nevím, jak ÚP nebo LPS přimět k vyžádání nového lékařského posudku, který bych velmi potřeboval?

Je možné mít slevu na dovolenou na průkaz ZTP?

Dotaz: Dcera ma průkaz ZTP/P. Může nám pomoci k levnější dovolené?

Jak pojistit dítě

Začnete-li uvažovat o pojištění svého dítěte, zamyslete se hlavně nad tím, jaká rizika by měla zvolená pojistka pokrýt.

Mohu řídit jen s jednou funkční rukou?

DOTAZ:  Může řídit automobil tělesně postižený s jednou levou funkční rukou? A může si udělat řidičský průkaz?

Mám nárok na příspěvek na mobilitu i zpětně?

DOTAZ: Mám právo zadat zpětně vyplacení příspěvku na mobilitu, když vyřízení trvalo po odvolání 1,5 roku, kdy mně bylo ZTP schváleno?