Archiv: – aktualitky

Mladí praktici se ocitnou v kůži seniorů

Do kůže seniora se navlékli mladí lékaři, kteří se sjeli do Brna na Praktickou konferenci pro praktické lékaře. V rámci jednoho z workshopů se oblékli do speciálních oděvů, které simulují jednotlivé degenerativní obtíže u starších lidí. V těchto oblecích se pokusili například vyjít schody, či manipulovat s drobnými předměty. Simulace stáří je jedním z bodů programu konference, která má dle slov organizátorů pomoci účastníkům stát se lepším lékařem.

Každá druhá těhotná čerpá benefity.

Nastávající maminky jsou ze šesti milionů klientů VZP nejpilnější v čerpání benefitů. Jestliže jich ročně porodí 70 tisíc, pak v loňském roce jich bezmála 40 tisíc využilo některý z příspěvků, který jim VZP nabízí. Benefity tedy využila více než každá druhá těhotná a pojišťovna jim celkem vyplatila na ruku 34,4 milionu korun. Pokud se podíváme na pojištěnce VZP jako na celek, nějaký z nabízených příspěvků čerpal jen méně než každý desátý (540 500 vyplacených příspěvků).

V nemocnici už ho chtěli pitvat. Přežil, ale péči potřebuje nonstop

Byli jsme úplně normální rodina, vzpomíná Laďka Heřmanová na rok 1986. Jejímu staršímu synu Pavlovi byly tehdy tři roky, mladšímu Petrovi rok a půl. Nikdy by ji nenapadlo, že o třicet let později bude muset svého prvního syna krmit žaludeční sondou a že s ním bude komunikovat pouze pomocí výrazu jeho tváře.

Každý rok přibyde v ČR zhruba 10 000 diabetiků. Znáte svou hladinu cukru?

Většina z nás má ve svém okolí někoho, kdo má cukrovku.  V České republice jí trpí téměř desetina populace a každý rok přibývá zhruba 10 000 nemocných.  Pokud diabetes není léčen nebo je léčen nedostatečně, může vést k poškození očí, ledvin, nervů a cév. 

ČPZP přispívá maminkám a miminkům až 3000 korun

Těhotné ženy a maminky, které jsou pojištěné u ČPZP, mají možnost u své zdravotní pojišťovny čerpat nadstandardní příspěvek. „Dlouhodobě patří k našim nejoblíbenějším produktům Manažerka mateřství, kde nabízíme příspěvek až 1500 korun. Když se k tomu připočte pětistovka nabízená v rámci programu Zdravé dítě a tisícovka pro Ženu po porodu, lze u České průmyslové zdravotní pojišťovny získat až 3000 korun.

EU omezila dovoz vajíček a spermií ze zemí mimo EU

Čas, nervy i peníze párů, které touží po dítěti, jsou v sázce kvůli bariéře v dovozu spermií, vajíček a embryí ze zemí mimo Evropskou unii. Od nového roku zavedla EU nová přísnější pravidla dovozu reprodukčních buněk do členských zemí, a tato evropská legislativa tak téměř ochromila českou reprodukční medicínu.

Pravidelný pohyb chybí. Pojišťovna přispěje

Češi se málo hýbou. Nedostatkem pohybu trpí více než polovina české populace. Následkem je nárůst obezity a civilizačních chorob, jako jsou nemoci srdce, diabetes nebo osteoporóza. ČPZP nabízí na pravidelný pohyb příspěvek 700 Kč

V Alzheimercentru Zlín vznikne terapeutická zahrada

V Alzheimercentru Zlín vznikne v polovině letošního roku terapeutická zahrada. S nápadem přišel tým centra zejména na základě potřeb a přání klientů i jejich rodin, řekla dnes ČTK ředitelka Alzheimercentra Zlín Helena Nováková.

„V současné době máme k dispozici pouze venkovní terasu a zahrada nám velmi chybí. Vzhledem k právě dokončované rekonstrukci druhé budovy vznikne mezi budovami pro tento účel ideální a bezpečný venkovní prostor,“ uvedla Nováková.

Prostor bude vybaven zahradním nábytkem, lavičkami i houpačkami. „Plánujeme vytvořit také relaxační zónu pro setkávání s blízkými, záhonky pro aktivizaci klientů formou přímé péče o bylinky a květiny a místo pro další činnosti podněcující jejich smyslové vnímání, různá cvičení či terapii s poníkem,“ uvedla ředitelka. Aktivity zapojující všechny smysly lidem s Alzheimerovou chorobou pomáhají.

Alzheimercentrum Zlín má kapacitu 92 míst. „Máme stále obsazeno, poptávka výrazně převyšuje nabídku. Proto řešíme rekonstrukci druhé budovy. Kapacita se tak zvýší o 64 míst,“ řekla Nováková.

Nemoc, kterou popsal v roce 1907 německý lékař Alois Alzheimer, narušuje část mozku a bývá nejčastější příčinou demence. Člověk je zmatený, zhoršuje se jeho myšlení, vyjadřování, paměť i úsudek, mění se osobnost. V posledních stádiích choroby není pacient schopen se o sebe postarat. Podle výzkumů riziko vzniku onemocnění může snížit zdravý životní styl – fyzické i duševní cvičení a změna jídelníčku. Vyléčit se nemoc nedá, léky ji mohou ale zbrzdit. V Česku žije asi 150.000 lidí s demencí, v roce 2036 jich prý bude přes 300.000.

Proč mi lékař nenabízí očkování proti chřipce?

OTÁZKA : Je pravda, že jsou praktičtí lékaři odměňováni za provedená očkování proti chřipce a za preventivní prohlídky? Ptám se proto, že mi lékař ani jedno z toho aktivně nenabízí.

Po umělém oplodnění není třeba ani ležet, ani přestat pracovat

Velkou část pacientek klinik asistované reprodukce zajímá, jestli po přenosu embrya budou muset na neschopenku a následujících 14 dnů proležet. Opravdu si tím zvýší šanci na otěhotnění, nebo je to zbytečné?