Archiv: – aktualitky

Půltunová Egypťanka má po operaci o 250 kilogramů méně

Egypťanka, která byla dříve označována za nejtěžší ženu světa, je po operaci poloviční. Informoval o tom indický list The Times of India. Šestatřicetiletá Iman Atyová vážila zhruba 500 kilogramů, ale po operaci, kterou v únoru podstoupila v Indii, má asi o 250 kilogramů méně.

Polétavý prach vede k úmrtí milionů lidí

Ve 14. století pomáhala nucená izolace zboží a osob při příjezdu do přístavu – známá jako karanténa – omezit šíření moru v Evropě. Dnes je všechno jinak. Globalizace způsobila, že tato opatření jsou neúčinná. Jemné prachové částice překonávají hory a oceány a vyvolávají každoročně předčasnou smrt milionů lidí i v oblastech, které jsou velmi vzdálené zdrojům znečištění. Uvádí to studie zveřejněná v časopise Nature.

V Teplicích otevřela bezplatná anonymní HIV poradna

V Teplicích nově otevřela HIV poradna pro bezplatné anonymní testování viru HIV, který způsobuje nemoc AIDS. Měla by pokrýt potřeby severozápadních Čech, řekl její vedoucí Tomáš Rieger. Po Praze, Ostravě a Olomouci je poradna v areálu teplické nemocnice teprve čtvrtou, kterou v Česku provozuje Česká společnost AIDS pomoc.

V Liberci se staví dům pro seniory, část bude pro lidi s demencí

V Liberci zahájila společnost EBM Partner výstavbu nového domova pro seniory se 149 lůžky. Tři čtvrtiny kapacity budou určeny pro domov se zvláštním režimem, tedy pro seniory s Alzheimerovou nemocí nebo jiným typem demence. Liberecký Domov pro seniory GrandPark bude už čtvrtým zařízením tohoto typu v Česku. Dokončen by měl být příští rok v květnu a v létě přivítá první klienty. Novináře o tom dnes informovala mluvčí společnosti Grand Park Věra Breiová.

Firma ze skupiny PPF získala práva na vývoj léků proti rakovině

Biotechnologická společnost Sotio, která patří české finanční skupině PPF, získala výhradní práva na vývoj nových léčiv zaměřených na metabolismus nádorových buněk. Umožnila jí to licenční smlouva, kterou Sotio uzavřela s německými společnostmi Lead Discovery Center (LDC) a Max Planck Innovation. Sotio o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Finanční podmínky obchodu firma neuvedla.

Dva profesoři ve Španělsku prodávali falešný lék na rakovinu

Španělská justice obžalovala z podvodu pět lidí, včetně dvou univerzitních profesorů, kteří nabízeli „zázračný lék na rakovinu“. Díky falešnému medikamentu si pětice přišla nejméně na 600.000 eur (zhruba 16,2 milionu korun). Informovala o tom španělská média s odvoláním místní policii.

Britský soud povolil odpojit dítě od přístrojů proti vůli rodičů

Londýnský nejvyšší soud dnes proti vůli rodičů povolil odpojení osmiměsíčního Charlieho Garda od přístrojů, které ho udržovaly při životě. Kojenec trpěl vzácnou vrozenou mitochondriální poruchou, která způsobuje postupné ochabování svalstva a poškození mozku, informovala televize ITV.

Parkinson stál loni VZP 455 milionů. Náklady na nejmodernější léčbu stouply za tři roky o 41 %

Více než 455 milionů korun dala v loňském roce Všeobecná zdravotní pojišťovna za péči o své klienty s Parkinsonovou chorobou. Z toho 55,6 milionu stál nejmodernější léčivý přípravek Duodopa. Jde o takzvanou poslední linii léčby, určenou pro pacienty v pokročilém stavu nemoci. Náklady na tento přípravek stouply jen za poslední tři roky o více než 41 %. Celkový počet nemocných, u nichž lékaři vykazují VZP léčbu Parkinsonovy choroby, se přitom v posledních letech příliš nemění a pohybuje se stabilně nad hranicí 20 tisíc.

Ministerstvo zakázalo vývoz dvou léků na alergické reakce

Ministerstvo zdravotnictví zakázalo vývoz přípravků Epipen a Emerade, které se používají k léčbě závažných alergických reakcí. Rozhodnutí ministerstvo zveřejnilo na svém webu. Opatření platí do odvolání. Důvodem je to, že u některých šarží injekčního pera Epipen se může vyskytovat závada a na trhu by nemusel být dostatek těchto léků. Seznam šarží s možnou závadou najdou lidé na webu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).

AFP: Ženská obřízka, noční můra indonéských dívek

Malá Salsa Djafarová má na hlavě zlatou korunku, pentle a purpurové šaty: chystá se mimořádná rodinná oslava u příležitosti její obřízky. Pro toto rok a půl staré děvčátko stejně jako pro mnoho dalších to je noční můra, píše agentura AFP.