Archiv: – aktualitky

Vozíčkář odsouzen pro násilnou loupež

Pobouření v Rusku vyvolal případ osmadvacetiletého Antona Mamajeva, kterého soud poslal na 4,5 roku za mříže, přestože je tento mladý muž kvůli celkové svalové atrofii upoutaný na invalidní vozík. Rozruch zatím vedl k tomu, že byl odsouzenec převezen z moskevské věznice do nemocnice. O případ se zajímá ombudsmanka i generální prokuratura.

Důstojné umírání – Důstojný závěr života s nevyléčitelnou nemocí

Dne 6. června 2017 Česká lékařská komora uspořádala pod záštitou prezidenta České republiky ing. Miloše Zemana konferenci „Důstojné umírání – Důstojný závěr života s nevyléčitelnou nemocí“.  Česká lékařská komora chce upozornit na celospolečensky mimořádně závažný problém, kterým je péče poskytovaná osobám s nevyléčitelnou nemocí v závěru jejich života.

Klient s roztroušenou sklerózou stojí VZP v průměru 122 tisíc ročně

Výdaje na biologickou léčbu stouply za poslední roky o 73 %

V USA se vzmáhá móda mikrodávek drogy LSD

Spisovatelka Ayelet Waldmanová vyzkoušela různou léčbu proti depresi, ale všechno bylo marné. Nakonec našla východisko v ampulce zředěného LSD, podobně jako další stoupenci mikrodávkování této drogy, které se ve Spojených státech stalo módní záležitostí. „Začínala jsem přemýšlet o sebevraždě,“ říká dvaapadesátiletá bývalá právnička z kalifornského San Franciska. Usoudila, že nemá co ztratit, a ukápla dvě malinkaté kapičky tohoto psychedelického produktu na jazyk.

Seniorů s nádory krve přibývá – léčba je drahá

Do kolika let je možné léčit pacienty s poruchou krvetvorby? To je hlavním tématem Olomouckých hematologických dnů, největšího hematologického kongresu, kam se sjede přes 700 specialistů z celé České republiky. Společně budou řešit, zda existují věkové limity pro nasazení drahé léčby nemocným, kteří bojují s hematologickými nádory. Ty v tuzemsku zabijí více než 2 100 lidí ročně. Zatímco doposud lékaři nasazovali intenzivnější chemoterapii lidem do nejvýše 65 let věku, nyní se tato hranice posouvá. Z nové, cílené a biologické léčby, která stojí měsíčně i 250 tisíc korun, tak nově mohou profitovat i pacienti starší 70 let. Kongres letos začne symbolicky 28. května, což je Světový den nádorů krve.

ÚS odmítl stížnost vdovy proti postupu Psychiatrické nemocnice

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost ženy, jejíž manžel v 88 letech zemřel po hospitalizaci v Psychiatrické nemocnici v Brně-Černovicích. Vdova se postupně obrátila na vedení nemocnice a poté i na policii a státní zastupitelství. Poukazovala na údajné nedostatky v péči, například dlouhé kurtování. Vyšetřovatelé případ odložili, nezjistili totiž, že by se zdravotnický personál dopustil trestného činu.

Policisté v Mimoni zachránili díky defibrilátoru život seniora

Policisté v Mimoni na Českolipsku zachránili díky automatickému externímu defibrilátoru život pětasedmdesátiletého muže, který zkolaboval.

Migranti v japonském detenčním centru drží hladovku

Desítky migrantů v japonském detenčním centru drží hladovku na protest proti zdlouhavému vyřizování žádostí o azyl a opakovanému zatýkání. Protestní akce znovu přitáhla pozornost k migrační politice Japonska, které se přijímání běženců dlouhodobě brání. Loni v Japonsku žádalo o azyl rekordních 10.901 lidí, přijato jich bylo pouze 28, napsala dnes agentura Reuters.

Trojice podle policie podváděla s neschopenkami, škoda 1,3 mil.Kč

 Škodu ve výši téměř 1,3 milionu korun způsobila podle policistů trojice mužů ze Šumperska a Prahy při podvodech s dávkami nemocenského pojištění. Policisté kromě nich obvinili z podvodu také jednu firmu. Podvody přitom odkryli po několika letech, podezřelí se jich podle kriminalistů dopouštěli v letech 2008 až 2013, informovala policejní mluvčí Tereza Neubauerová.

V Česku chybí substituční léčba pervitinu, ověřit ji má studie

V Česku chybí substituční léčba pro uživatele pervitinu. Její účinnost by měla ověřit klinická studie. Stát by měla na tři roky kolem 15 milionů korun. Novinářům to dnes řekl národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Podle poslední výroční zprávy o užívání drog bylo v roce 2015 v ČR kolem 34.200 problémových uživatelů pervitinu.