Archiv: SPOLEČNOST

Sociální systém v České republice nepomáhá postiženým lidem tak, jak by měl

Mnozí rodiče se musí smířit s tím, že jejich dítě je postižené. Už tohle pro ně musí být velice těžké, ale oni navíc ještě bojují se sociálním systémem, který jim nepomáhá, tak jak by měl. Následující případ autistické dcery, jenž uveřejnila ČT 1 v pořadu „Černé ovce“,  to jen potvrzuje.

Vozíčkáři mají zákaz vstupu do budovy ministerstva vnitra

Vozíčkáři mají podle reportáže televize PRIMA zákaz vstupu do budovy ministerstva vnitra. Na vlastní kůži se o tom přesvědčil i vozíčkář Jan Povýšil.

Nemohou se pohybovat, přesto nárok na pomůcky nemají

Pořad ČT 1 „Černé ovce“ se zabýval případy lidí, kteří se nemohou sami pohybovat. Přesto nemají nárok na takové pomůcky, které by jim pomohly. S pevně stanovenými definicemi postižení se nedá hnout. Ani s lidmi, kteří by je mohli změnit.

Zdravotně postižení dostávají pokuty v modrých zónách

Chceme parkovat na modrých zónách, to vzkazují zdravotně postižení pražskému magistrátu. Vyhrazených míst je málo, jsou na špatných místech a často na nich parkují auta, která tam nemají co dělat. Zdravotně postižení pak kvůli bezohledným řidičům musí parkovat mimo svá vyhrazená místa a dostávají pokuty. Reportáž televize Prima.

Nejmodernější protézy pro české pacienty

Už 2 roky mohou i čeští pacienti získat nejmodernější bionické protézy. Ty reagují na impulsy přímo z mozku a dokážou věrně nahradit zdravé končetiny. Jsou ale drahé. Zájem je především o ruce. Konto Bariéry zatím pomohlo 25 pacientům a VZP 12.

Olomoucký kraj chce zrušit domov pro postižené

Velehradské Vincentinum, domov pro osoby se zdravotním postižením, se zřejmě zruší. Podle starosty proto, že domov není spjat se žádnou státní ani evropskou dotací.

I rodinný pečovatel potřebuje dovolenou

Péče o postižené jejich rodiny vyčerpává. Proto poptávají odlehčovací služby, které mají pomoci pečujícím. Od příštího roku se jejich kapacity rozšíří. Plán pomoci ale může narazit na nedostatek lidí.

Pomáhá zdravotně postiženým

Náruč přírody podává dětem, osobám se zdravotním postižením a také pečujícím v rámci projektu Klubu zdravotně postižených, podpořeným městem Prachatice Bohdana Kollarová.

Mámy na vozíku

Příběh Tereza Marková. Narodila se jako zdravé dítě. Pak ji ale ve 14 letech zasáhl zánět míchy, který se spustil asi kvůli infekci boreliózou. Od té doby je na vozíku.

Invalidní důchod nedostal

Slepota jednoho oka, šedý zákal na druhém oku, lehká mentální retardace. Přesto mu nebyl přiznán invalidní důchod. Reportáž ČT1 – z pořadu Černé ovce.