Archiv: SPOLEČNOST

Koncert pro IMPULS vynesl přes 400 000 korun na léčbu duše

Přední čeští interpreti Václav Hudeček, Kristina Fialová a Petr Nouzovský za doprovodu Barocco sempre giovane společně vystoupili 20. dubna 2017 pro Nadační fond IMPULS, a podpořili tak nemocné s roztroušenou sklerózou. Jejich koncertní vystoupení v pražském Kostele sv. Šimona a Judy přineslo 400 803 Kč. Ty budou věnovány na úhradu každodenní práce psychoterapeutky, která není hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Fakultní nemocnice Ostrava má stacionář pro pacienty psychiatrie

Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) má nový stacionář, který umožní komplexní rehabilitační péči o psychiatrické pacienty. Jeho vybudování přišlo na 26,7 milionu korun. Většinu nákladů nemocnice pokryla z prostředků Norských fondů, řekl dnes novinářům primář psychiatrického oddělení FNO Petr Šilhán.

Na 220.000 rodin má člena, jenž potřebuje doma profesionální péči

V Česku je kolem 220.000 domácností, jejichž člen potřebuje kvůli dlouhodobé nemoci, postižení či stáří profesionální domácí péči. Víc než čtvrtina rodin by těchto služeb ráda využívala víc, velká část z nich si to ale nemůže finančně dovolit. Skoro pětina rodin v ČR, které měly loni nějaké výdaje na zdravotní péči, je pak platila s obtížemi. V přepočtu je to víc než půl milionu domácností. Vyplývá to z údajů za loňský rok, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Půltunová Egypťanka má po operaci o 250 kilogramů méně

Egypťanka, která byla dříve označována za nejtěžší ženu světa, je po operaci poloviční. Informoval o tom indický list The Times of India. Šestatřicetiletá Iman Atyová vážila zhruba 500 kilogramů, ale po operaci, kterou v únoru podstoupila v Indii, má asi o 250 kilogramů méně.

Kociánkovští Vás opět přivítají v Zahradách lidských hodnot

Již sedmým rokem se Centrum Kociánka, sídlící v Brně Králově Poli, otevře veřejnosti prostřednictvím festivalu Dobrý den Kociánko, a to ve čtvrtek 25. května v čase od 10 do 21 hodin.

Polétavý prach vede k úmrtí milionů lidí

Ve 14. století pomáhala nucená izolace zboží a osob při příjezdu do přístavu – známá jako karanténa – omezit šíření moru v Evropě. Dnes je všechno jinak. Globalizace způsobila, že tato opatření jsou neúčinná. Jemné prachové částice překonávají hory a oceány a vyvolávají každoročně předčasnou smrt milionů lidí i v oblastech, které jsou velmi vzdálené zdrojům znečištění. Uvádí to studie zveřejněná v časopise Nature.

V Teplicích otevřela bezplatná anonymní HIV poradna

V Teplicích nově otevřela HIV poradna pro bezplatné anonymní testování viru HIV, který způsobuje nemoc AIDS. Měla by pokrýt potřeby severozápadních Čech, řekl její vedoucí Tomáš Rieger. Po Praze, Ostravě a Olomouci je poradna v areálu teplické nemocnice teprve čtvrtou, kterou v Česku provozuje Česká společnost AIDS pomoc.

Jaro a Velikonoce pro dobrovolníky z MONETA Money Bank znamenaly pomoc do všech stran

Velikonoce patří k nejkrásnějším svátkům v roce. A jaro by mělo přinést do života nový náboj i optimismus. Aby to opravdu platilo i pro lidi ve svízelné životní situaci, o to se zasadili dobrovolníci z MONETA Money Bank. Pomáhali stejně jako v předchozích letech opuštěným dětem, klientům hospiců, seniorům i dalším lidem, kteří se o jejich energii a dobrou vůli potřebují opřít.

V Liberci se staví dům pro seniory, část bude pro lidi s demencí

V Liberci zahájila společnost EBM Partner výstavbu nového domova pro seniory se 149 lůžky. Tři čtvrtiny kapacity budou určeny pro domov se zvláštním režimem, tedy pro seniory s Alzheimerovou nemocí nebo jiným typem demence. Liberecký Domov pro seniory GrandPark bude už čtvrtým zařízením tohoto typu v Česku. Dokončen by měl být příští rok v květnu a v létě přivítá první klienty. Novináře o tom dnes informovala mluvčí společnosti Grand Park Věra Breiová.

Firma ze skupiny PPF získala práva na vývoj léků proti rakovině

Biotechnologická společnost Sotio, která patří české finanční skupině PPF, získala výhradní práva na vývoj nových léčiv zaměřených na metabolismus nádorových buněk. Umožnila jí to licenční smlouva, kterou Sotio uzavřela s německými společnostmi Lead Discovery Center (LDC) a Max Planck Innovation. Sotio o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Finanční podmínky obchodu firma neuvedla.