Archiv: SPOLEČNOST

Na chřipce tratí špitál i pacienti

Chřipková epidemie skončila. V pátek to oznámili hygienici i v Libereckém kraji. Ten patřil mezi tři nejhůře postižené v ČR.

Jak se chovat k nevidomým?

Pracovníci olomouckého Tyflocentra vyráží do škol. Učí děti, jak se mají správně chovat k nevidomým a slabozrakým, případně jak jim pomoci. Podle odborníků mají lidé stále velké mezery v tom, jak zrakově handicapovaným porozumět. Tyflocentrum Olomouc tak chce začít právě u těch nejmenších.

Přiznali jí vyšší invalidní důchod. Peníze však dostávala stále stejné

Proč invalidní důchodkyně stále dostává méně peněz, přestože úředníci uznali chybu. Snížení invalidního důchodu z druhého stupně na první znamená pobírat měsíčně méně peněz. Třeba o 2000 korun. Problém je, když jde o chybu lékaře. A když náprava nepřichází ani po třech letech. Reportáž ČT

Překonala svůj handicap. Stala se uměleckou cukrářkou.

Cukrářka, která dokázala překonat vážný handicap. A prosadila se i na mezinárodním poli.

Přestali kouřit, aby měli na sexuální asistentku

Vyrostli v ústavu, kde je za projevy sexuality trestali a tlumili léky. Nebo jsou na vozíku a nedaří se jim najít vztah. I lidé s postižením ale potřebují sexuální prožitky.

Kurátoři kritizují pokyny ministerstva k výchově dětí

Kurátoři z orgánů sociálně právní ochrany dětí už přes rok marně kritizují metodickou příručku ministerstva práce a sociálních věcí, která podle nich ohrožuje děti nad 15 let. S informací přišel web Aktuálně.cz.

Je jim přes padesát. Poprvé v životě šli do práce

Už 6 provozovnu pro handicapované otevřelo na jižní Moravě družstvo invalidů MYJÓMI. V chráněné dílně v Miroslavi na Znojemsku pracuje zhruba 20 lidí převážně z domovů pro zdravotně postižené z okolních obcí. Přestože je  většině z nich kolem 50 let je to jejich vůbec první zaměstnání.

Výtěžek pomůže jedenáctileté Evě

Eva Lásková trpí svalovou muskulární atrofií třetího stupně. Je upoutána na invalidní vozík a odkázána na pomoc své rodiny. Teď bude její život o něco snazší.

Lidé se zdravotním postižením se už ve Znojmě dostanou do objektu občanské vybavenosti

Objekt občanské vybavenosti ve Znojmě, v němž jsou například i lékařské ordinace, je opět bezpečně přístupný i lidem se zdravotním postižením. Znojemský stavební úřad po upozornění zástupce ombudsmanky přiměl vlastníka, aby zajistil bezbariérovost budovy.

Lidí s tuberkulózou mírně ubylo

Tuberkulózou v České republice loni onemocnělo 471 lidí, z toho 6 dětí. 23 pacientů nemoci podlehlo. Drtivě převládají muži, 31 % nemocných jsou cizinci. Nejvíce cizinců s TBC lékaři objevili v Plzeňském kraji. Obvykle si přitom drží prvenství v zastoupení cizinců s tuberkulózou Praha. Největší skok směrem nahoru zaznamenali v Jihomoravském kraji, a to o 19 na 66 pacientů.