Archiv: SPOLEČNOST

Vozíčkář odsouzen pro násilnou loupež

Pobouření v Rusku vyvolal případ osmadvacetiletého Antona Mamajeva, kterého soud poslal na 4,5 roku za mříže, přestože je tento mladý muž kvůli celkové svalové atrofii upoutaný na invalidní vozík. Rozruch zatím vedl k tomu, že byl odsouzenec převezen z moskevské věznice do nemocnice. O případ se zajímá ombudsmanka i generální prokuratura.

Důstojné umírání – Důstojný závěr života s nevyléčitelnou nemocí

Dne 6. června 2017 Česká lékařská komora uspořádala pod záštitou prezidenta České republiky ing. Miloše Zemana konferenci „Důstojné umírání – Důstojný závěr života s nevyléčitelnou nemocí“.  Česká lékařská komora chce upozornit na celospolečensky mimořádně závažný problém, kterým je péče poskytovaná osobám s nevyléčitelnou nemocí v závěru jejich života.

Lidé zasadili slunečnice, a podpořili tak nemocné

V úterý lidé po celé republice vyrazili se sazenicemi slunečnic do ulic, aby je zasadili ve svém městě, a dali tak najevo sounáležitost s pacienty s roztroušenou sklerózou (RS). Každý rok přibude v České republice až 1 000 nově nemocných. Kvalita péče o pacienty s RS však mnohde zaostává a pomoci se nedostává všem. Na problém upozornil osvětový projekt Rozsviťme Českou republiku, který vyzval českou populaci, aby jej společnými silami pomohla řešit.

Slunečnice zaplaví Českou republiku. Startuje 1. ročník projektu „Rozsviťme“, který podpoří pacienty s roztroušenou sklerózou

Už zítra vyrazí lidé po celé republice se sazenicemi slunečnic do ulic, aby je zasadili ve svém městě, a dali tak najevo sounáležitost s pacienty s roztroušenou sklerózou (RS). Touto nemocí trpí v ČR přes 17 tisíc lidí. Každý rok přibude až 1 000 nově nemocných. Kvalita péče o pacienty s RS však mnohde zaostává. Osvětový projekt Rozsviťme Českou republiku proto vyzývá českou populaci, aby se spojila a zasadila o zlepšení možností komplexní léčby o tyto nemocné.

Klient s roztroušenou sklerózou stojí VZP v průměru 122 tisíc ročně

Výdaje na biologickou léčbu stouply za poslední roky o 73 %

V USA se vzmáhá móda mikrodávek drogy LSD

Spisovatelka Ayelet Waldmanová vyzkoušela různou léčbu proti depresi, ale všechno bylo marné. Nakonec našla východisko v ampulce zředěného LSD, podobně jako další stoupenci mikrodávkování této drogy, které se ve Spojených státech stalo módní záležitostí. „Začínala jsem přemýšlet o sebevraždě,“ říká dvaapadesátiletá bývalá právnička z kalifornského San Franciska. Usoudila, že nemá co ztratit, a ukápla dvě malinkaté kapičky tohoto psychedelického produktu na jazyk.

Seniorů s nádory krve přibývá – léčba je drahá

Do kolika let je možné léčit pacienty s poruchou krvetvorby? To je hlavním tématem Olomouckých hematologických dnů, největšího hematologického kongresu, kam se sjede přes 700 specialistů z celé České republiky. Společně budou řešit, zda existují věkové limity pro nasazení drahé léčby nemocným, kteří bojují s hematologickými nádory. Ty v tuzemsku zabijí více než 2 100 lidí ročně. Zatímco doposud lékaři nasazovali intenzivnější chemoterapii lidem do nejvýše 65 let věku, nyní se tato hranice posouvá. Z nové, cílené a biologické léčby, která stojí měsíčně i 250 tisíc korun, tak nově mohou profitovat i pacienti starší 70 let. Kongres letos začne symbolicky 28. května, což je Světový den nádorů krve.

ÚS odmítl stížnost vdovy proti postupu Psychiatrické nemocnice

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost ženy, jejíž manžel v 88 letech zemřel po hospitalizaci v Psychiatrické nemocnici v Brně-Černovicích. Vdova se postupně obrátila na vedení nemocnice a poté i na policii a státní zastupitelství. Poukazovala na údajné nedostatky v péči, například dlouhé kurtování. Vyšetřovatelé případ odložili, nezjistili totiž, že by se zdravotnický personál dopustil trestného činu.

Policisté v Mimoni zachránili díky defibrilátoru život seniora

Policisté v Mimoni na Českolipsku zachránili díky automatickému externímu defibrilátoru život pětasedmdesátiletého muže, který zkolaboval.

Migranti v japonském detenčním centru drží hladovku

Desítky migrantů v japonském detenčním centru drží hladovku na protest proti zdlouhavému vyřizování žádostí o azyl a opakovanému zatýkání. Protestní akce znovu přitáhla pozornost k migrační politice Japonska, které se přijímání běženců dlouhodobě brání. Loni v Japonsku žádalo o azyl rekordních 10.901 lidí, přijato jich bylo pouze 28, napsala dnes agentura Reuters.