Archiv: ZPRÁVY

Proč postihují lidi zimní deprese

U mnoha lidí se nálada mění podle ročního období, u některých jde ale o skutečnou chorobu: o depresi. Nejrozšířenější formou je ta, kterou nazýváme zimní depresí – začíná na podzim a končí s příchodem jara. Mezi hlavní příznaky patří nedostatek energie, větší potřeba spánku a menší zaujetím pro aktivity, které jinak přinášejí uspokojení. Někdy je pro takto zasaženého jedince dokonce těžké i pracovat, píše italský deník La Repubblica.

Lidé z centra Ústí si stěžují na centrum pro drogově závislé

Lidé z centra Ústí nad Labem si opakovaně stěžují na potíže v okolí kontaktního centra pro drogově závislé. Středisko sídlí v lesoparku a sousedí s knihovnou a mateřskou školou. Podle lidí si narkomani drogy píchají v parku, kde pak nechávají pohozené stříkačky. Pro město by nejlepším řešením bylo přestěhování centra jinam, řekla primátorka Věra Nechybová (UFO). Odborníci ale návrh radnice považují za populistický.

Kam může vést nezdravý narcisismus

Egoista je soustředěn na sebe, na svůj prospěch, na své zájmy. Egocentrista vždy všechno vztahuje k vlastní osobě, všechny situace. Jeho mínění je nejdůležitější, rád je středem pozornosti, ale nemá vlohy k tomu, aby byl milován. Narcisista má životní potřebu získávat pozornost druhých. Doufá, že bude potvrzena jeho moc lidi upoutávat tím, že například prohlašuje, že jeho auto je nejkrásnější nebo že jeho děti jsou nejinteligentnější. Narcisismus ale nemusí být nutně negativní.

Smiřte se s tím, jak vypadáte

V době, kdy je pozornost soustředěna na vzhled, se objevují nové poruchy spojené s představou o vlastní osobě, které je třeba brát kvůli jejich dopadu na zdraví vážně. Někdo tráví hodiny v koupelně, někdo pravidelně drží diety. Jsou i lidé, kteří se neustále fotografují a systematicky na sebe upozorňují, ale i lidé, kteří se neodváží oslovit neznámou osobu nebo promluvit na veřejnosti, píše francouzský deník Le Figaro.

René Kujan dostal cenu pro filantropy

Česká asociace paraplegiků – CZEPA spolu s Kralupanem René Kujanem získala při letošním vyhlašování Cen Fóra první místo v kategorii fundraisingový projekt roku, kde se získávají finanční prostředky pro potřebné. Ocenění vyhlašuje Fórum dárců, které zastřešuje všechny dárce v republice, podporující tělesně hendikepované lidi.

Radniční Ježíšek včera naděloval postiženým dětem

Dárky lidé z radnice rozvezli do celkem pěti sociálních zařízení

Nevidomé děti trénovaly cestování autobusem městské hromadné dopravy

Děti si mohly doslova osahat interiér vozu a zkoušely i pohyb v reálném provozu MHD.

Pomocí druhým pomáháme sami sobě

Před Vánocemi se všichni stáváme lepšími, či se o to alespoň pokoušíme. A jestliže věnujeme trochu času dobrovolné pomoci druhým, můžeme tak ukázat, že jsme doopravdy lepší. Kromě toho, že prokazujeme dobro druhým, pomáháme i sami sobě, píše italský deník Corriere della Sera.

Kdy prospívají starším lidem procházky

Není pravda, že osobám středního věku a seniorům dělají procházky vždy dobře. Jestliže se procházejí po frekventovaných ulicích, mají procházky negativní vliv na plíce, srdce a koronární tepny, a to hlavně v tom případě, že dotyčná osoba trpí dýchacími potížemi nebo kardiocirkulačními poruchami. Naopak chůze v parcích nebo v pěších zónách je prospěšná a příznivý efekt trvá více než den. Píše to italský deník Corriere della Sera.

Kanadský vědec: mužská rýmička není výmysl, opravdu existuje

Ženy si často stěžují na to, že banální nachlazení promění muže v nepoužitelná a naříkající stvoření, podle jednoho kanadského vědce ale nejspíš neoprávněně. Na mužské „rýmičce“ patrně skutečně něco je, napsal ve zprávě o svém výzkumu Kyle Sue z Memorial University of Newfoundland. Muži mají zřejmě slabší imunitní systém než ženy, soudí vědec.