Archiv: Listopad 2012

Nezapíjejte léky šťávou z grepu

Před nebezpečnou kombinací grapefruitů s některými léky varovali kanadští odborníci. Toto ovoce může způsobit předávkování některými medikamenty, protože brání jejich rozložení ve střevech a metabolizaci v játrech. Experti upozorňují, že počet léčiv, u nichž může tímto způsobem dojít k škodlivému zvýšení koncentrace v organismu, rychle roste.

Ústavní soud: Nelze vyplácení podpory podmiňovat veřejnými pracemi

Ústavní soud ve svém verdiktu vyhověl stížnostem opozice v problematice veřejné služby pro nezaměstnané. Konstatoval, že úřad práce nemůže vyřadit z evidence člověka, který odmítne vykonávat veřejně prospěšné práce. Je to totiž v rozporu se zákazem nucené práce i některými základními právy.

Šance pro děti s obrnou: pumpa v břiše

Nový léčebný postup přináší skvělé výsledky u nemocných po dětské mozkové obrně. Ročně se u nás narodí až 300 dětí s mozkovou obrnou. Většinu z nich celý život provází bolesti, mnohé zůstanou na invalidních vozících a později končí v sociálních ústavech. Speciální baclofenová pumpa jim však může zásadně změnit život.

SKarta zůstane povinná pro velké množství lidí

V posledních týdnech se všude mluví o tom, že sKarta bude nepovinná. Říká to premiér, sdělují to média, ale kolika lidí se ta nepovinnost vlastně týká?

V Česku se začínají zavádět eurozámky

Euroklíč – praktická pomůcka pro osoby se zdravotním postižením. S euroklíčem si lze odemknout univerzální zámky k bezbariérovým toaletám na úřadech, zdravotnických zařízeních, školách, obchodních domech, nádražích nebo třeba na čerpacích stanicích. Pomalu se začínají zavádět i v Česku, když v západní eurozóně fungují již dvě desetiletí.

sKartovat

Reportáž ČT.  „sKarta měla zamezit zneužívání sociálních dávek. Místo toho ale komplikuje život handicapovaným. Stát se rozhodl šetřit na nákladech s vyplácením dávek a podle všeho tak minimálně část nákladů přesune právě na jejich příjemce. Prostě dokonale sociální, a to se přitom ještě v úterý zdálo, že sKarta má na kahánku. Ve skutečnosti kolem ní jen panuje čím dál větší chaos,“ říká moderátorka v pořadu 168 hodin.

Vláda: sKarty nejsou povinné, ale bez nich nevydáme dávky

Jak to je? Nečas tvrdí něco jiného než ministryně Müllerová. Lidem, kteří nepřevezmou sociální karty, mohou úřady případně pozastavit výplatu dávek. Po jednání s vedením Národní rady osob se zdravotním postižením to připustila ministryně práce Ludmila Müllerová. Premiér Petr Nečas přitom ještě v úterý tvrdil, že sKarty povinné nebudou.

Místo Drábkova tajného IT oddělení bude jídelna

Jeden z prvních kroků, které nová ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová na úřadě udělala, vedl do tajného království „ajťáků“. Tedy do bývalé jídelny pro zaměstnance, jejíž rekonstrukce stála 29 milionů korun a kterou i přesto nechal bývalý náměstek Vladimír Šiška zrušit, aby sem mohl nastěhovat počítače, a především své loajální experty na informační technologie.

Karty pro výplatu sociálních dávek zůstanou povinné?

Karty pro výplatu sociálních dávek budou podle všeho přeci jen povinné. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu to prohlásil Pavel Kysilka, ředitel ČS. Dobrovolná zůstane jen jejich platební funkce, tedy možnost sKartami platit podobně jako běžnými kreditkami. Zájemci si budou moci dávky přeposlat na svá bankovní konta. ČS jim také nabídne možnost donášky peněz či poukázek až do domu, jak uvedl Kysilka.

Úklid nepořádku po sKartách je teď na nás všech

Kauza s sKartami se stala již problémem celospolečenským, a nelze její dopady zužovat pouze na osoby se zdravotním postižením. Povinnost mít sKartu se dál vztahuje i na rodiny s malými dětmi, nezaměstnané, rodiny pobírající přídavek na dítě a podobně. Ztotožňuji se se stanoviskem ombudsmana, jenž odmítá propojení veřejné listiny (průkazka TP, ZTP a ZTP/P) s platební kartou, píše ve svém komentáři předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása (foto).