Archiv: Prosinec 2013

Co se mění od ledna 2014?

Nový rok přinese změny v oblasti práce a sociálních věcí. Mění se například podmínky pro získání průkazu osoby se zdravotním postižením, zvyšují se důchody a náhradu mzdy bude zaměstnavatel vyplácet opět jen po dobu prvních 14 dnů.

Vítěz roku 2013: solidarita

Pomoc při červnových povodních, sbírky na postižené, záchrana kostela… To je několik příkladů z kraje, za nimiž byly pomoc a velká lidská solidarita. Potřebujeme je a velmi je oceňujeme.

Jak nebezpečné je lyžování mimo sjezdovku?

Bývalý šampion F1 Michael Schumacher bojuje o život ve francouzské nemocnici poté, co utrpěl poranění hlavy během lyžování mimo sjezdovku. Jak nebezpečné takové lyžování je? ptá se zpravodajský server BBC News.

Promluvit a zemřít, aneb neviditelná hrozba poranění mozku

Rány do hlavy mohou být tichým zabijákem, u nichž je často jedinou záchranou rychlá diagnóza, uvádějí lékaři. Dokonce i když zvenčí není na hlavě vidět žádné poškození, náraz může způsobit katastrofální škody na mozku, napsala agentura AFP.

Mladí lidé šikanují i sebe sama na internetu

Když jsou lidé bombardováni výhrůžkami či různými negativními komentáři na společenských sítích, zpravidla se předpokládá, že to dělá někdo cizí, ale ne vždy je tomu tak. Řada uživatelů si tímto způsobem totiž ubližuje sama.

Novela pomůže znevýhodněným

Zaměstnavatelé budou zřejmě i v příštím roce dál dostávat příspěvky na mzdy zdravotně znevýhodněných lidí. Tuto kategorii pracovníků zachovává novela o zaměstnanosti, kterou schválila vláda. Aby zákon začal platit, musí ho schválit i zákonodárci a podepsat prezident. 

Terénní pomoc lidem s mentálním handicapem

Jičínská pobočka sdružení Péče o duševní zdraví rozšířila cílovou skupinu svépomoci a vedle duševně nemocných lidí pomáhá též lidem s mentálním postižením. Mobilní terénní a ambulantní služby pro lidi s mentálním handicapem je svého druhu inovací a v ČR zatím není obvyklá.

Nový film o nevidomých

Potmě světlo – tak se jmenuje film, který je věnován 10 letům existence Světlušky, projektu Nadačního fondu Českého rozhlasu na pomoc nevidomým. Premiéru měl na druhém programu České televize. Radiožurnál o něm hovořil s autorkou – Olgou Špátovou.

Nevidomé před Vánoci vykradli. Dobří lidé ale pomohli

Jen dva dny před Vánocemi si zloději vyhlédli nevidomý manželský pár, dostali se jim do bytu, ukradli peníze a platební kartu, ze které obratem vybrali veškerou hotovost. Měly to tak být jejich nejhorší vánoce. Diváci televize Nova jim však pomohli.

Chtěla přivolat sanitku. Ale neměla tablet

Mobilní aplikace pomáhají neslyšícím i v krizových situacích. Přes tablety nebo chytré telefony se mohou spojit s tlumočníkem ze znakové řeči, který pak vzkazy, které mají, vyřídí. Mohou tak např. přivolat sanitku.