Archiv: Říjen 2014

Osobní asistenti se dočkali ocenění

Péči o děti a dospělé s těžkým zrakovým postižením a ochraně pracovníků v sociálních službách byl věnovaný dvoudenní seminář pro osobní asistenty zaměstnané ve svitavském středisku sociálních služeb Salvia.

Mléko neochrání dospělé před zlomeninami. Jogurty však ano

Pití většího množství mléka dospělé zřejmě nechrání před zlomeninami kostí. Vyplývá to z rozsáhlé švédské studie zveřejněné v odborném časopise British Medical Journal.

Lidé mladší 50 let mohou přijít na test rakoviny tlustého střeva

Bezplatně se mohou dát vyšetřit na rakovinu tlustého střeva i lidé mladší padesáti let, kterým preventivní test zdravotní pojišťovny neplatí. V projektu Zdraví národa mohou po celý listopad podstoupit test na skryté krvácení ve stolici.

Dívky ohrožuje nebezpečná kyberšikana

Šokující případ kyberšikany, který podle odborníků nemá obdoby ani ve světě. Stovky dívek po celém Česku šikanují neznámí pachatelé na sociální síti. Zveřejňují jejich lechtivé fotografie doprovázené hanlivými komentáři.

Nechceme jedovaté hračky ani potraviny, brojí lidé proti smlouvě s USA

V Praze začala česká část evropské kampaně proti chystané smlouvě mezi EU a Spojenými státy o společné zóně volného obchodu. Lidé se totiž bojí změkčení norem na úroveň amerických. Na trh by se tak dostávalo mnohem více podřadného a rizikového zboží a potravin.

Školáci postiženým dětem vydělali na iPad

Finanční dar ve výši patnáct tisíc včera věnovali žáci z novoměstské první základní školy sociální službě Raná péče obecně prospěšné společnosti Portimo. Za tyto peníze byl zakoupen iPad se speciálními aplikacemi pro děti s postižením.

„Dar shromáždili sběrem druhotných surovin žáci, rodiče, prarodiče, pedagogové i správní zaměstnanci a další příznivci školy a rozhodli se ho věnovat k podpoře projektu Tablet jako tabletka, který je zaujal,“ uvedla ředitelka obecně prospěšné společnosti Portimo Ruth Šormová.

Šormová dodala, že škola je zaměřena na rozšířenou výuku výpočetní techniky a má zájem s Ranou péčí spolupracovat i nadále, například vývojem speciálních aplikací na míru v rámci výuky.

Školáci pomáhají

„Různým druhům charitativní činnosti se jako škola věnujeme dlouhodobě,nyní jsme se na základě rozhodnutí dětí výtěžek ze sběru rozhodli věnovat na nákup iPadu pro Ranou péči,“ informoval ředitel 1. základní školy Otto Ondráček s tím, že se snaží pomáhat nejenom ve městě, ale i například také na dálku adoptovali indického školáka a dalšího svěřence podporovali v Africe. „Děti se k charitativní činnosti staví velice vstřícně, za což jsme rádi,“ dodal ředitel.

Zájmu o handicapované děti si lidé, kteří jim pomáhají, váží. „Tento počin dětí i dospělých považujeme za velkorysý a krásný,“ dodala ředitelka Šormová.
Součástí předání daru byl rovněž zážitkový program pro děti, při kterém se mohly seznámit se službou Raná péče a také s konkrétními možnostmi využití iPadu a jeho speciálních aplikací pro děti s postižením. Na chvíli si měly možnost vyzkoušet, jak handicap limituje činnosti, které jsou pro zdravého člověka běžně zvládnutelné.

Deník

Cenu primátora dostala postižená sportovkyně

Cenu primátora města Jihlavy si včera odnesla Veronika Lišková.

Vozíčkáři si stěžují na přísná pravidla ostravské MHD

Jeden invalidní vozík nebo kočárek v celé tramvaji. Přísné pravidlo, které stojí za stále častějšími stížnostmi na městskou hromadnou dopravu v Ostravě. Vedení podniku se hájí dodržováním technických parametrů vozidel. Pasažéři ale kvůli nim někdy nedojedou do cíle.

Mám ID 3. stupně. Mohu podnikat jako masérka?

Dotaz:  Mám přiznaný invalidní důchod 3.stupně z důvodu psychického a částečné hluchoty. Mohla bych pracovat na živnost jako masérka a kolik hodin za týden abych nepřišla o důchod.

Káva – životabudič nebo zabiják?

S kávou je stále spojena spousta otázek a mýtů. Například z hlediska srdečně-cévních příhod byla káva poměrně dlouho proklínaným nápojem a visela na všech zatykačích preventistů těchto onemocnění. Jak je tomu podle odborníků z Fóra zdravé výživy?