Daily Archives: 2.12.2014

V Polsku zachraňují dvouleté dítě, jež přežilo venku mrazivou noc

Lékaři se snaží zachránit dvouletého chlapce, který byl nalezen na jihu Polska v bezvědomí poté, co venku strávil mrazivou noc jen v ponožkách a pyžamovém kabátku. Informovala o tom dnes agentura AP.

Příliš drobné figurky a toxické šperky ohrožují děti

Příliš malé disneyovské figurky a toxické šperky s motivem Hello Kitty se objevily na seznamu hraček, které představují riziko pro děti. Zprávu o nich zveřejnila v pondělí americká spotřebitelská skupina Public Interest Research Group ve své každoroční zprávě nazvané Trouble in Toyland.

Postižení připravili mikuláškou nadílku

Stalo se ušlechtilou tradicí, že každoročně začátkem prosince přicházejí členové Nového sdružení zdravotně postižených v Letovicích navštívit dlouhodobě léčené pacienty Nemocnice Milosrdných bratří v Letovicích.

Vozíčkáři viděli Spartu a setkali se s hokejisty

Zápasu HC Verva Litvínov s pražskou Spartou přihlíželo na pozvání klubu šest vozíčkářů – „Parenťáků“. Chlapci se svalovou dystrofií se druhý den také setkali s extraligovými hokejisty na ledě po jejich dopoledním tréninku.

Duševní či tělesná potíž? Být zvláštní je normální

Patřím k lidem, kteří se celý život museli vyrovnávat s tělesným hendikepem. Vrozená vada mě částečně omezila v pohybu a přinesla mi celoživotní problém, který jsem musel řešit od nejútlejšího věku, píše úvodem emeritní učitel Oldřich Suchoradský.

Žádosti o stipendium MBA pro handicapované do prosince

Pro zdravotně handicapované může být absolvování MBA programu nedosažitelným cílem. Vzdělávací institut CEMI proto i letos pokračuje ve svém stipendijním programu na podporu studia zdravotně handicapovaných a nabízí vybraným zájemcům stipendium, které pokryje 50 až 100 % ceny studia.

Profesní kurzy pro OZP zdarma nejen na jejich den

V souvislosti s Mezinárodním dnem zdravotně postižených, který připadá na 3. prosince, upozorňuje Fond dalšího vzdělávání podnikatelské subjekty na možnost úhrady nákladů vzdělávacích a dovednostních kurzů pro jejich zaměstnance s handicapem.

Hasiči kvůli ledovce povolávali posily, evakuovali i lidi z vlaků

Hasiči kvůli ledovce zasahovali v pondělí sedmkrát častěji než obvykle, některá krajská střediska musela povolat posily, aby nápor zvládla.

Kromě obvyklé agendy spojené s kalamitami tohoto typu, jako je odstraňování popadaných stromů, spadlého elektrického vedení a vyprošťování havarovaných aut, tentokrát také evakuovali lidi z vlaků. Některé spoje na elektrifikovaných tratích kvůli namrzlému vedení uvízly na trati.

Nejvíce postiženy byly kraje Vysočina, Jihomoravský, Olomoucký, Pardubický a Moravskoslezský. Například v Olomouckém kraji zůstaly stát v pondělí vlaky plné cestujících, celkem šlo asi o 300 lidí. Teplo a světlo měli celou noc. „Ve stanicích Drahotuše a Lipník nad Bečvou byly přistaveny rychlíky s jídelními vozy, kde měli cestující možnost si zakoupit občerstvení. Přepravce jim také zabezpečil vodu,“ uvedla informovala mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Nicole Zaoralová.Ráno pak podle ní hasiči objížděli všechny železniční stanice, kteří čekajícím pasažérům rozdávali vodu a lehké občerstvení.

Jen v pondělí hasiči zasahovali u 993 případů technické pomoci, což je téměř sedmkrát víc než je dlouhodobý denní průměr. Narostl i počet zásahů u dopravních nehod. „K těm museli hasiči vyjet ve 191 případech, přičemž průměrně denně vyjíždějí k 50,“ dodala mluvčí.

Ledovka přidělala práci také zdravotnickým záchranářům v hlavním městě. Mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová ČTK řekla, že za posledních 24 hodin vzrostl počet případů o 32 procent oproti průměru, celkem jich řešili 426. Podíl na tom mělo samozřejmě i počasí, zdravotníci ošetřovali úrazy, kvůli nimž potřebovalo pomoc 46 lidí, víc bylo i dopravních nehod.

„S vážným úrazem hlavy byli předáni do pražských nemocnic tři sražení chodci, zranění ostatních účastníků dopravních nehod nebyla vážná,“ uvedla. Do nemocnic podle ní záchranáři předali také dva podchlazené pacienty.

Jihomoravští záchranáři mají kvůli námraze extrémní počet výjezdů

Záchranáři v Jihomoravském kraji mají v souvislosti s námrazou extrémní počet výjezdů. Jen za pondělí jich zaznamenali na 300, obvyklý počet v běžném dnu je přitom okolo 200. Za navýšení může ledovka, řekla  mluvčí jihomoravských záchranářů Barbora Zuchová.

Duchennova choroba změnila britsko-českému páru život

Kvůli ochabování svalů končí malí pacienti na invalidním vozíku a zpravidla se nedožijí dospělosti. V jedné britsko-české rodině lékaři smrtelnou diagnózu potvrdili u obou synů.