Daily Archives: 3.12.2014

SZPI objevila těžké kovy a pesticidy v zelenině z Polska

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) objevila těžké kovy a pesticidy v zelenině dovážené z Polska. Nadlimitní množství olova a kadmia zjistila v mrkvi, pesticidy pak v rajčatech a okurkách, sdělil mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Alergie na potraviny ohrozí na životě až 5000 lidí ročně

Potravinová alergie ohrozí na životě ročně až 5000 Češek a Čechů, zhruba deset jich na šokovou reakci zemře. Před 20 lety ale potravinová alergie prakticky neexistovaly, nyní jí trpí v Česku až osm procent kojenců, čtyři procenta mládeže a tři procenta dospělých.

Stát dal na odstranění bariér za devět let 538 mil Kč

Na odstraňování bariér v budovách a v dopravě vydalo Česko ze svého programu mobility pro všechny za devět let zhruba 538 milionů korun. Pořídily se za ně nízkopodlažní autobusy a zpřístupnily se radnice, knihovny či kina. Uvedl to dnes vládní výbor pro zdravotně postižené.

Speciální základní školy se ruší. Rodičům se to nelíbí

Rušení a slučování speciálních škol je velký problém, který trápí nejen pedagogy, ale i rodiče hendikepovaných dětí. Tyto děti by podle připravované novely školského zákona měly být vzdělávány v běžných základních školách. Jenže odborníci upozorňují – děti mohou mít problém začlenit se do kolektivu.

NA BARBORKU PRO BARBORKU

Historickou halou pražského Masarykova nádraží v Praze zítra zazní melodie. Akce má za cíl navodit příjemnou vánoční atmosféru, ale také pomoci dobré věci: z výtěžku drobného občerstvení přispět Deylově konzervatoři a neziskové společnosti Orbi pontes, která pomáhá neslyšícím bourat bariéry mezi světem zvuků a světem ticha.

Vozíčkáři a náledí: Chodci padají, jen my nemůžeme zabrzdit

Ve skluzavku se v pondělí ráno proměnila řada chodníků a silnic na Prostějovsku. Někteří chodci kvůli tomu zažili krušné ráno, protože na zledovatělém povrchu neudrželi rovnováhu a upadli.

Nová mapa Hostinné pomůže hendikepovaným

Mapu pro hendikepované návštěvníky vydalo Turistické informační centrum v Hostinném. Zájemci tak získají přehled o bezbariérových trasách ve městě, které se dají absolvovat s francouzskými holemi nebo na vozíku.

Momo Chrudim je v novém bezbariérovém sídle

Obecně prospěšná společnost Momo Chrudim se přestěhovala do nových bezbariérových prostorů na Palackého třídě číslo popisné 200. Změna adresy však pro klienty ani veřejnost neznamená žádné rapidní změny.

Chci změnit pojišťovnu. Mohu, i když jsem důchodce?

Dotaz:  Je mi 79 let a chtěla bych změnit zdravotní pojišťovnu. Mohu i přesto, že jsem důchodkyně, a jak to mám udělat?

AFP: Do amerického Green Bank utíkají před rádiovými vlnami

Pasou se tu krávy, kolem projíždí terénní vůz, ale jinak je tu už zase ticho. Poklid v Green Bank v Západní Virginii nenaruší žádný nepřiměřený zvuk. Mobilní telefony a wi-fi jsou zde zakázané, k velké radosti lidí, kteří se sem uchýlili, protože jim vadí elektromagnetické záření, píše agentura AFP.