Daily Archives: 12.12.2014

SZPI varuje před konzumací dětské biovýživy z Německa

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje veřejnost před konzumací dětské biovýživy s jáhly, jablky a hruškami značky Holle Bio-Babybrei Hirse. V Německu v ní našli látku atropin. Do ČR se dostala malá část tohoto zboží, sdělil dnes mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Česká potravinářská inspekce dostala informaci o tomto zdraví škodlivém produktu prostřednictvím mezinárodního systému rychlého varování pro potraviny a krmiva (RASFF).
Kopřiva upřesnil, že biovýživa s jedovatým atropinem byla nalezena v balení po 250 gramech. „Dle informace kontaktního místa RASFF v Německu analýza v potravině potvrdila přítomnost atropinu v koncentraci 3,73 mikrogramů na kilogram,“ uvedl mluvčí.
Podle předběžné informace se do ČR dostala zásilka biovýživy o hmotnosti 1,5 kilogramu. „Inspekce aktuálně prověřuje distribuční toky a situací se zabývá. SZPI doporučuje všem spotřebitelům, aby potravinu nekonzumovali,“ dodal Kopřiva.

Hygiena v Liberci má rekordní počet oznámení o vších a blechách

Rekordní počet oznámení o výskytu ektoparazitů, kam patří zákožka svrabová, veš šatní, blechy, štěnice či rus domácí, přijala letos Krajská hygienická stanice v Liberci. Do konce listopadu jich bylo 40, loni za stejné období 24.

Nevidomí v Sokolově zvou do kláštera na koncert

Tradiční adventní koncert nevidomýcha slabozrakých se uskuteční dnes v Sokolově v prostorách klášterního kostela sv. Antonína Paduánského.

Hlasová terapie pro parkinsoniky

Unikátní hlasovou terapii pro lidi trpící Parkinsonovou chorobou zavedla jako první v Česku Fakultní nemocnice v Ostravě. Nemoc totiž provází tuhnutí svalstva a pacienti tak často ztrácejí mimiku i hlas. Neschopnost komunikovat je vyřazuje ze společenského života. V nové logopedické poradně už pomohli desítce pacientů.

Jansová o cystické fibróze a o sobě

Ve studiu Českého rozhlasu hovořila neobyčejně činorodá žena – ředitelka Klubu nemocných cystickou fibrózou paní Markéta Jansová. Vypráví o svých projektech i aktivitách…

Praha finančně podpoří projekty na pomoc lidem s autismem

Radní Irena Ropková na jednání Rady hlavního města Prahy předložila návrhy na poskytnutí finančních prostředků z rozpočtu magistrátu na sociální služby několika žadatelům. Rada její návrhy schválila.

Podivná msta: invalida zapálil auta „boháčů“

Bohatým chtěl brát, protože byl sám chudý. To je vysvětlení žháře, který svými zákeřnými útoky strašil Brňany. Během jediného večera dokázal invalidní důchodce podpálit 13 aut.