Daily Archives: 16.12.2014

Jsem invalidní. Získám invalidní důchod?

Dotaz: Jsem invalidní. Mohu automaticky získat invalidní důchod? Kolik let musím mít odpracováno?

Co všechno léčí chlad: Ekzém, lupénku i hemoroidy

Studené zábaly používáme na sražení horečky a na záněty, přikládáme pytlík se zmrzlou zeleninou na naraženiny, otoky i bolest hlavy, ledujeme ránu po vytrženém zubu, a jistě byste vyjmenovali spousta dalších možností, jak chlad léčí.

Pomněnka pomáhá mentálně postiženým již dvacet let

Základní škola a střední škola Pomněnka pro děti s mentálním a kombinovaným postižením v Šumperku oslavila v prvním prosincovém týdnu dvacetileté jubileum.

Díky kolagenovému implantátu vyroste v kloubu nová chrupavka

Poprvé v Česku byla provedena operace, při níž byla voperována biologická náhrada menisku v kolenním kloubu. Ta se postupně přemění v tkáň velmi podobnou lidskému menisku. Obdobně byla provedena i unikátní implantace náhrady chrupavky v kotníku. 

Charitativní prodej křišťálových ozdob ve prospěch sbírky Světluška slaví úspěch

Charitativní prodej křišťálových ozdob ve prospěch sbírky Světluška slaví úspěch. Lidé si koupili od dobrovolníků na pražském Václavském náměstí už přes 1250 ozdob, které vyrobili nevidomí. Výtěžek pomůže právě zrakově postiženým.

Usiluje o více peněz na péči

Paní Monika Ketnerová z Prahy se stará o dva těžce postižené syny, devětadvacetiletý Filip je upoután na vozík a trpí mentální retardací, jedenáctiletý Andreas je autista a navíc má mikrocefalii, neboli předčasné ukončení růstu mozku. Chce více peněz na jejich péči.

Kojenecké ústavy nemůžeme zrušit

Ještě nedávno se mluvilo o uzavírání kojeneckých ústavů (dnes dětských center), kde se starají o těžce postižené děti. Jejich konec prosazovali politici, kteří plánovali umístění dětí do pěstounských rodin. Ukazuje se však, že se bez těchto ústavů neobejdeme.

Školáci z chudších rodin by mohli mít proplacené obědy a dopravu

Školáci z chudších rodin by mohli mít proplacené obědy a dopravu z vesnic do škol, stále jich u nás totiž přibývá. Situaci sociálně slabších dětí chce řešit ministerstvo školství ve spolupráci s ministrem práce a sociálních věcí.

MPSV plánuje tzv. veřejnou pojišťovnu

Kvůli úrazovému pojištění zaměstnavatelů by mohla vzniknout takzvaná veřejná pojišťovna. Takové řešení by uvítalo ministerstvo práce a sociálních věcí, i odboráři. Způsob, jakým se bude vyplácet odškodnění za pracovní úrazy, je ale zatím pořád ve fázi příprav.

V Průvodci vyšším věkem odborníci radí, jak se připravit na stáří

Co pro sebe v následujících deseti letech dnes padesátiletý člověk udělá, zúročí po mnoho dalších let a desetiletí, řekla lékařka Marta Šimůnková při křtu knihy Průvodce vyšším věkem – Manuál pro seniory. S přípravou na stáří by měl člověk podle ní začít už kolem padesátky.