Daily Archives: 19.12.2014

Kosovští nevidomí se díky Člověku v tísni učí notopis i orientaci v prostoru

Už tři léta funguje spolupráce mezi pražskou Deylovou konzervatoří a školou pro nevidomé v kosovské Peji, kterou finančně podporuje Člověk v tísni a Česká rozvojová agentura. Pedagogové obou škol se vzájemně navštěvují a ti čeští učí kosovské, jak zrakově postižené žáky vyučovat hudbě i prostorové orientaci.

Sloučení škol pro nevidomé

Olomoucký kraj chce od nového roku sloučit nově otevřenou Mateřskou a Základní školu pro slabozraké v Olomouci-Hejčíně se Střední školou na Svatém Kopečku. Proti tomu se ostře ohrazuje Nadace profesora Vejdovského, která se o výstavbu unikátní školy v Hejčíně zasadila. Žádá proto hejtmana otevřeným dopisem o zrušení rozhodnutí krajských zastupitelů.

Díky nové zakázce zaměstná chráněná dílna další lidi

Provozovna v Malči uspěla v konkurenci dalších jednadvaceti zájemců z celé ČR.

Sociální šetření – nárůst o 38 %

Zatímco v srpnu 2014 provedli zaměstnanci Úřadu práce ČR (ÚP ČR) v rámci celé republiky 15 142 sociálních šetření, v listopadu jich bylo už 20 889. To je nárůst o 38 %. Takový je výsledek personálního posílení úřadu v oblasti nepojistných sociálních dávek.

Marksová: Transparency International by měla doložit tvrzení o údajné korupci v resortu MPSV

Ministryně Michaela Marksová oslovila šéfa organizace Transparency International (TI) Davida Ondráčku s žádostí o maximální spolupráci v souvislosti s informacemi z médií, ve kterých Josef Střítecký obvinil náměstka pro zaměstnanost Jana Marka z nabídky úplatku ve výši 700 tisíc korun za odchod z funkce. Marek se bude bránit trestním oznámením.

Jak se cvičí slepečtí psi ve Francii

Reportáž významného francouzského listu Le Monde o tom, jak se v této zemí cvičí asistenční a vodíci psi.

Soud EU: Obezitu lze v EU považovat za zdravotní postižení

Obezitu lze v rámci Evropské unie v některých případech považovat za zdravotní postižení, kvůli kterému nelze někoho propustit z práce ani jinak diskriminovat. Rozhodl o tom Soudní dvůr Evropské unie. Rozhodnutí platí i pro Česko.

Pohled sociologa: Užívání antidepresiv roste

Podle posledních statistických dat se ukazuje, že užívání tlumících léků nebo léků na zlepšení nálady v naší společnosti roste. Podle statistik, které vede ministerstvo zdravotnictví, bere antidepresiva přes 700 tisíc lidí.