Daily Archives: 22.12.2014

Na Vánoce se netěším

Když zaplatím elektřinu, umřu hlady.., říká Jarda. Kedpak vánoční hody. Asi bude čočka.

Od Ježíška si přeje diář

Třiatřicetiletý Jan Sysel s kombinovaným postižením hrál ve filmu, který loni ocenili na belgickém festivalu

Za vozidlo pro vozíčkáře dostali cenu

Inovátor roku. První místo v kategorii, která se vyhlašuje v rámci soutěže GE Money Bank živnostník roku, získala moravská firma Závody lehkých konstrukcí Loštice (ZLKL) za vozidlo Elbee, které díky unikátní konstrukci usnadňuje pohyb tělesně postižených bez přesedání z vozíku do automobilu.

Létající lampiony se na pomoc vznesly večer z Ústí

Do dnešního odpoledne si mohli Ústečané na trzích na Lidickém náměstí v sousedství vánočního stromu koupit některý z létajících lampionů. Po 18. hodině se lampiony vznesly z náměstí do vzduchu.

Svátky posunou výplaty důchodů

Nadcházející vánoční svátky a přelom starého a nového roku změní termíny výplat důchodů. Všechny důchody, tedy starobní, invalidní i pozůstalostní, které jsou splatné na Štědrý den, dostanou jejich příjemci už o den dříve, tedy v úterý.

Přehled zboží, které bude s 10procentní sazbou DPH


Rozsah zboží, které bude od příštího roku spadat do nové, desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty. Parlament už schválil tyto položky, obsahuje je zákon o DPH ve znění zákona č. 262/2014 Sb.

SZPI zadržela 20 tun plesnivých bambusových výhonků

Přes 20 tun konzervovaných bambusových výhonků nevpustila na český trh Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Kontejner z Číny obsahoval poškozené plechovky, jejichž obsah částečně vytekl. Zásilka tak byla plná plísní, červích larev a obsah se kazil, informoval v tiskové zprávě mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Zásilku se stejným obsahem o hmotnosti 23 tun přitom zadrželi inspektoři na začátku prosince. Nyní obsahovala balení po 16 kilogramech. Jedná se o zboží, které není určené k přímému prodeji spotřebitelům, ale je možné je dále zpracovávat či dodávat do podniků veřejného stravování.

Dovozcem je pražská společnost Youhao, z Číny výhonky vyváží Fujian Sanxin food Stuffs. Jde o tentýž podnik, který poslal kontaminovanou zásilku na začátku prosince. Kontejner zajistili pracovníci Celní správy a SZPI nařídila likvidaci obsahu.

Příběh zázraku hluchoslepé Marie aneb O lišících se lidech na okraji společnosti

Příběh Marie, který v předvánočním kině Beseda v 17 a ve 20 hodin uvádí plzeňský Filmový klub, je příběh zázraku.

Stížnosti kvůli jinému posuzování handicapu

Na 20 tisíc stížností měla letos na stole posudková komise ministerstva práce a sociálních věcí. Většina se týkala reformy, kterou zavedl Nečasův kabinet. Ta změnila třeba hodnocení handicapu a nová pravidla mnoha lidem okleštila příspěvky. Rada zdravotně postižených proto chce systém nastavit od základu jinak.

Pozor na podvodné sbírky

Pomoc na charitativní účely, jako je podpora nemocných nebo sociálně slabých, to jsou častá témata pouličních sbírek a mnoho lidí i díky vánočnímu rozpoložení pak rádo štědře přispívá.