Daily Archives: 7.1.2015

Evropský soud rozhodne o osudu ochrnutého Francouze Lamberta

Evropský soud pro lidská práva dnes začal rozhodovat o osudu ochrnutého Francouze Vincenta Lamberta, který je již šest let upoután na nemocniční lůžko a nemá naději na návrat do normálního života. Verdikt se očekává do dvou měsíců. Případ rozděluje jeho rodinu a oživil debatu o podmínkách konce života ve Francii.

Zdravotní pojišťovny vracejí nemocným až desítky tisíc za přeplatky

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) zveřejnila statistiky přeplatků za regulační poplatky a doplatky, které pojištěncům čtvrtletně vyplácí. Ve třetím čtvrtletí roku 2014 tato částka překročila 7 milionů korun a největší částka za tento kvartál příslušela muži ze Středočeského kraje, který dostal zpět 12 tisíc korun.

Někteří lékárníci zneužívají triků se slevami

Česká lékárnická komora poukazuje na manipulativnost některých reklamních kampaní. Setkává se dokonce s případy, kdy je lék pro pacienta i po 50% slevě na doplatku dražší než v jiné lékárně bez jakékoli „slevy“.

Pražené si mohou žádat o dotaci na výměnu olověného potrubí

Pražené si mohou žádat o dotaci na výměnu olověného potrubí z ministerstva pro místní rozvoj. Získat mohou až 20.000 korun na jeden byt. V hlavním městě jich mají olověné vodovodní trubky stále ještě asi tři procenta. Olovo ve vodě může být ve vyšších koncentracích zdraví škodlivé.

Mohu se odvolat proti zdravotnímu ohodnocení manžela?

Dotaz: Kam se mohu obrátit, když nesouhlasím s ohodnocením zdravotního stavu manžela, který má 3. stupeň závislosti, ale musím o něj pečovat 24 h denně? Ve všem potřebuje pomoc druhé osoby.

Probuzení v hodině dvanácté

Ministerstvo pro místní rozvoj přispěje na výstavbu pečovatelských a vstupních bytů až 160 milionů korun. Dotace na postavení jednoho bytu bude maximálně 600 tisíc korun.

U sousedů v Passau přibývá těžce postižených

V posledních deseti letech stoupl počet těžce zdravotně postižených v okrese Pasov v Německu o 14 %. V roce 2003 jich tu žilo 15 079, k začátku minulého roku už 17 183, z nich 9348 mužů (54,4 %).

Příspěvek na bydlení 2015: Pokles až o 283 Kč

Poprvé od zavedení sociální dávky „příspěvek na bydlení“ dochází k jeho poklesu. Normativní náklady, z nichž výše příspěvku na bydlení vychází, byly sníženy o 0,84 % až 2,34 % podle právního titulu k užívání bytu a počtu členů domácností, což odpovídá poklesu až o 283 Kč na domácnost. Neznamená to ale, že příspěvek na bydlení poklesne všem jeho příjemcům.

Poutníci z jiných časů

V době, kdy většina z nás pobývala se svými nejbližšími, se do Prahy sjelo asi třicet tisíc mladých lidí. Z Polska, Ukrajiny, Francie, Německa a dalších koutů světa. Měli s sebou většinou jen spací pytle a nocovali u lidí, které předtím nikdy neviděli. Nepřijeli sem na silvestrovský mejdan. Už od roku 1978 se pod značkou Taizé pokouší překonat kulturní a hlavně náboženské bariéry.

Karolínka se staví na nohy

Loni v říjnu televize Barrandov odvysílala příběh rodiny Šplíchalových, kterou krutě poznamenala vážná dopravní nehoda, když do nich z boku narazil nezodpovědný řidič. Jen zázrakem všichni přežili, osmiletá Karolínka však zůstala upoutaná na invalidním vozíku.