Daily Archives: 15.1.2015

Ministerstvo varuje před poníkem se škodlivým ftalátem

Ministerstvo zdravotnictví varuje před hračkou plastového poníka, který obsahuje nadměrné množství nebezpečného ftalátu DEHP. Tato látka se může při hře dostat přes sliny do těla dítěte a nepříznivě ovlivňovat plodnost. Hračku původem z Číny objevili kontroloři v jednom z ostravských obchodů, informovala mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Poník označený Pony Yummy Toys se prodává ve fialové, růžové nebo bílé barvě. Má kytičky na bocích a růžovou či fialovou hřívu. Součástí výrobku jsou samostatně balené cukrovinky a růžový kartáč. Výrobek je zabalený v průhledné plastové skládačce.

Ftaláty se používají jako změkčovadla při výrobě plastů a jedním z nejrozšířenějších je DEHP. Limit stanovený Evropskou unií kvůli škodlivosti ftalátů je 0,1 procenta hmotnosti výrobku, poník ale obsahoval třistanásobně více této látky.

Ministerstvo varuje před panenkami a dalšími hračkami většinou z Číny opakovaně. Informace a fotografie o všech nebezpečných výrobcích na českém trhu zveřejňuje i na svém webu.

Vozíčkářům pomáhá Novoroční čtyřlístek

Také v našem regionu se řada turistů zapojila do akce Novoroční čtyřlístek, která po celé republice spojuje pochody a výstupy s dobročinnou sbírkou na vznik značených turistických cest pro vozíčkáře.

S dietou do restaurace? Proč ne! Pozor ale na hladovění a rozvařené přílohy

Předsevzetí týkající se zdravého stravování patří k těm nejčastějším. Necelých 40 procent obyvatel Česka si na Nový rok slibuje, že zhubne, a čtvrtina Čechů si plánuje zdravě jíst. Přitom kolem 35 procent Čechů si alespoň jednou týdně vyrazí do restaurace. Jde dieta a stravování v restauraci dohromady?

Pokuty pro domovy seniorů se zvyšují. Častější budou i kontroly

Dlouhé fronty se v Česku stojí na místa v domovech pro seniory. Nahrává to soukromým a nelegálním zařízením, která porušují pravidla. Stát proti těmto sociálním domovům přitvrdil. Zvýšil pokuty a častější jsou i kontroly.

Slovence léčbu protony zaplatila pojišťovna, na Čecha se složili kolegové

Lékařce ze Slovenska s nádorem měkké tkáně pojišťovna léčbu protonovým zářením uhradila. Běžné záření by jí poškodilo játra a ledviny. Na léčbu českého pacienta v pražském protonovém centru s podobnou diagnózou se museli složit jeho přátelé z divadla.

Zemanovy výroky o vzdělávání postižených jsou skandální, míní odbornice

Naprosté nepochopení pro kritiku prezidenta Miloše Zemana na téma inkluzivní vzdělávání vyjádřila v rozhovoru pro Lidovky.cz předsedkyně České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání Klára Laurenčíková. „Je to skandální, prezident Zeman tímto výrokem opět rozděluje společnost a je to pro nás všechny krok zpátky.“

Boj o přežití slavných lázní skončil, po dvou stoletích zmizí z mapy

Záchranářské práce selhaly, pacient je mrtev. Žádný z pokusů o resuscitaci nezabral a ani „dárce“ se nenašel. Slavné Schrothovy lázně v obci Lipová-lázně na Jesenicku tentokrát již nezadržitelně míří do insolvenčního řízení a jejich historie dlouhá bezmála dvě století se nejspíš definitivně uzavírá.

Mohou mít občané nad 70 let propadlý průkaz?

Dotaz: Asi před třemi roky jsem se dozvěděl, že občané nad 70 let věku nemusí po vypršení platnosti občanského průkazu žádat o nový s tím, že „prošlý“ OP platí prý pouze na území ČR. Platí to stále, nebo takové opatření nikdy neplatilo ?

Kraj sloučil školy. Sklízí za to kritiku

Olomoucké hejtmanství od nového roku spojilo zařízení pro slabozraké v Olomouci Hejčíně se střední školou na Svatém Kopečku.

V létě to začalo trasováním a přípravou, teď nevidomé žáky ze Špičáku čeká první „vízo“

Integrace, která se na běžných školách nevidí. Učitelé českolipské základní školy Špičák sbírají zkušenosti s nevidomými sourozenci.