Daily Archives: 24.1.2015

Zažádala jsem již dvakrát o ZTP, vždy mi byl zamítnut. Má to souvislost s invaliditou?

Dotaz: Mám za sebou mnohé operace, vleklé zdravotní problémy. Zažádala jsem již dvakrát o ZTP, vždy mi byl zamítnut. Jsem prý zdravá. Má to souvislost s invaliditou?

Senioři budou mít ve „Fialce“ více soukromí

Další samostatný jednolůžkový pokoj otevřeli na sklonku minulého roku pracovníci Centra zdravotní a sociální péče Liberec v DPS na Borovém vrchu.

Postižené Karolíně z Karviné pomůže darovaný rotoped

Každodenního pomocníka v boji s dětskou mozkovou obrnou má od včerejšího dne k dispozici sedmnáctiletá Karolína Staňková z Karviné. Od společnosti Trianon, která pomáhá podobně postiženým dětem, dostala rotoped.

„Chodím o holi a rotoped mi nohy pomůže posílit. Jsem nadšená,“ svěřila se Karolína a hned dala dárcům slib: „Budu jej hojně využívat, určitě ano. Mozkovou obrnu mám od narození a můj stav se moc nezlepšuje. Ale ani se nezhoršuje. Ale školu, do které jezdím s mamkou, zvládám. Chci být co nejvíce soběstačná,“ řekla studentka oboru humanitární a výchovná činnost na Obchodní akademii v Karviné.
Rotoped přivezli do Lázní Darkov lidé z občanského sdružení Trianon z Českého Těšína. „Od roku 2000 usilujeme o podporu integrace zdravotně postižených mladých lidí do společnosti. Každoročně pořádáme v Lázních Darkov konference a jedním z výstupů našich setkání je výběr zdravotně hendikepovaných studentů, kterým se pokoušíme usnadnit trochu život,“ osvětlil předseda spolku Viliam Šuňal a dodal, že výběr obdarovaných nechávají na lékařích.
Tentokrát padla volba na ty karvinské. „Nemá význam chodit po ulici a hledat zdravotně postižené. Oslovíme lékaře, kteří kontaktují rodiče, a ti zase zpětně kontaktují nás,“ popsala místopředsedkyně sdružení Trianon Dana Vojnarová.
Pro rodinu Staňkových bylo předání daru svátkem. Život s dítětem trpícím od narození mozkovou obrnou není snadný a rodičům nezbývá než se s tím popasovat.
„Ze začátku to bylo těžké, ale naučili jsme se se s tím všichni žít. Jsme rádi, že je na tom dcera tak, jak na tom je, a jsme nadšení z toho, že si na nás někdo vzpomněl,“ ocenila dárce maminka Alena Staňková, jejíž oběť v péči o dceru zase ocenil manžel.
„Když byla dceři při narození diagnostikována tato nemoc, zůstala s ní manželka doma. Vítáme každou pomůcku, která Karolíně pomůže zpevnit spodní partie, aby byla co nejvíce soběstačná a mohla se začlenit mezi normální děti ve škole. Jasně, žádný vrcholový sportovec z ní nebude, ale určitě jí pomůcka může hodně pomoct k tomu, aby mohla nohy používat co nejlépe,“ řekl Václav Staněk.

PRÁVO – Jiří Tomaškovič

I když je na vozíku, tak hraje bocciu i sjíždí řeku na raftu

Hlavní událostí pro postiženého Pepču Suchého z Hrobu a jeho celou rodinu bylo loni MS v boccie v Číně. Jaké cíle má pro letošek? Jak mu to jde ve škole na gymnáziu v Dubí? Na otázky odpovídal Jozef Suchý st..