Daily Archives: 26.1.2015

KSČM navrhla obnovu náhrady mzdy v prvních třech dnech nemoci

Skupina poslanců KSČM chce obnovit náhradu mzdy zaměstnancům v prvních třech pracovních dnech nemoci. Nyní nedostávají nic. Komunisté zdůvodňují novelu zákoníku práce tím, že karenční doba má nepříznivé dopady zejména na zaměstnance s nízkými příjmy.

Student a zároveň OSVČ. Jak platí zdravotní pojistné?

OTÁZKA: Studuji ve 4. ročníku na střední škole, a protože fotografuji a mohla bych mít placené zakázky, chtěla bych si zřídit živnostenský list, abych mohla práci fakturovat. Co by to pro mě znamenalo ve vztahu ke zdravotní pojišťovně?

Inkluze v praxi: autismus a slepota? Ve škole s asistenty není problém

Adam má Aspergerův syndrom. Vanesa vidí jen na jedno oko, a to navíc velmi špatně. Oba vše však za pomoci asistentek zvládají učit spolu se zdravými dětmi. Pražská ZŠ Jiřího Gutha-Jarkovského totiž praktikuje inkluzivní vzdělávání. To však není pro každého, shodují se asistentky i učitelky.

Operace srdce v přímém přenosu: exkluzivně v Brně!

Ateroskleróza se někdy označuje jako nemoc 20. století. V civilizovaných zemích je nejčastější příčinou úmrtí a mnohdy postihuje i mladé lidi. Kornatění cév a tepen je způsobeno ukládáním tuku a vápníku do jejich stěn. Pomoci může zákrok, který pacientům s touto diagnózou život výrazně prodlouží.

Běžné školy na děti s postižením připravené nejsou, shodují se ředitelé

„Handicapované dítě by nemělo být vyřazené ze vzdělávacího procesu,“ řekl ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek. Pedagogové v kraji s ním souhlasí. Zároveň si ale myslí, že běžné základní školy nejsou na výuku dětí s postižením zatím příliš připravené.

Diabetiků přibývá. V Ústeckém kraji jich je přes 73 tisíc

Až čtvrt milionu Čechů s cukrovkou o svém onemocnění zatím ani netuší. Ústecký kraj je v jejich počtu na pátém místě v republice.

Také jazykem lze poslouchat

Inženýři na Coloradské státní univerzitě vyvíjí zařízení, které by lidem s poškozeným sluchem vrátilo sluch. Vjem by se však do jejich mozku nedostával klasickou cestou prostřednictvím ucha či sluchového nervu, ale skrze jazyk, do něhož by zařízení vysílalo elektrické signály o různé intenzitě. Mozek by je pak dekódoval jako řeč.

Pacienti s roztroušenou sklerózou mají nové pomůcky

Jihlavské MS centrum pečuje o více než tři stovky pacientů, funguje pátým rokem.

Dobrovolnictví je celý můj život

O Marii Bednárové z Prachatic můžeme klidně říct, že dostala do vínku dobrovolnictví. Dnes už důchodkyně celý život pomáhala a pomáhá lidem kolem sebe.

K podvodům zneužila mentálně zaostalou dceru

Mentálního postižení dcery využila ke svému obohacení. To je případ, kterým se zabývají policisté v Pardubicích. Ti z úvěrových podvodů obvinili ženu, která měla se svou dcerou navštívit bankovní i nebankovní společnosti a žádat o úvěry. Probíhalo to vždy stejně. Matka vyjednávala a dcera, aniž by chápala, o co jde, podepisovala.