Archiv: Duben 2015

Veterinární správa varuje před sýrem obsahující listerii

Státní veterinární správa (SVS) dnes varovala před konzumací přírodního pařeného sýra od slovenského výrobce, který nese označení Nite prírodné. Výrobek obsahuje nebezpečnou bakterii listerie, informoval mluvčí správy Petr Pejchal.

Bakterie byla potvrzena v celkem 64 kilogramech výrobku. Distributorovi se podařilo stáhnout z prodeje přes 20 kilogramů závadného sýra, zbytek se prodal. „Státní veterinární správa v této souvislosti doporučuje, aby případní zákazníci vrátili zakoupené výrobky v místě prodeje,“ uvedl Pejchal.
Sýrové nitě vyráběné společností Bačovské sýry se sídlem v Žilině se prodávaly v prodejnách DeNuevo v obchodních centrech v Praze, Hradci Králové a Jihlavě a také v rámci farmářských trhů na různých místech republiky.
Listerie se běžně vyskytuje v půdě, prachu, povrchových vodách nebo na rostlinách. Přítomnost této bakterie v jídle ještě neznamená akutní nebezpečí, zdraví lidé jí zpravidla odolají. Onemocnění způsobuje u těhotných žen, novorozenců, seniorů a lidí s oslabenou imunitou. Nemoc má nejčastěji podobu lehčí chřipky, při těžším průběhu postihnou pacienta bolesti hlavy, křeče a zmatenost. Bakterie může vyvolat i zánět mozkových blan.

Lukašenko chce prací převychovat závislé na alkoholu

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dnes v parlamentu navrhl „léčit alkoholiky a narkomany prací“. Média okamžitě spojila nový nápad autoritářského vládce země s kontroverzním nařízením, kterým Lukašenko zavedl novou daň pro nepracující „příživníky“, kteří dosud nepřispívají do státního rozpočtu.

„Dozrála nezbytnost vypracovat a přijmout zákony o psychosociální terapii občanů, trpících alkoholismem, narkomanií a toxikomanií, které by zavedly nucenou léčbu a pracovní terapii,“ prohlásil Lukašenko v každoročním poselství k národu a parlamentu.
Dosavadní postupy jsou podle prezidenta polovičaté a nanic. „Nejlepší je ochlastu převychovat prací“, prohlásil Lukašenko a vybídl ministry zdravotnictví a vnitra, aby vymysleli, jak myšlenku pracovní převýchovy nejlépe uplatnit v praxi.
Metly moderní společnosti jako alkoholismus, narkomanie či kouření podle prezidenta nejenže ohrožují zdravý životní styl, ale i genofond národa, a proto je nutné „tuto nákazu“ energicky vykořenit „kalenou ocelí“, a to tím spíše, že drogám propadají stále mladší ročníky. Ještě větší problém představuje šířící se alkoholismus, připustil Lukašenko a dodal, že v opilosti se páchají skoro dvě pětiny zločinů v zemi a na vrub alkoholu připadá i mnoho dopravních nehod.
Prezident proto uvažuje i o zvýšení věkové hranice pro nákup lihovin, ačkoli takový krok sotva dá žádoucí výsledky, protože „u nás se najde spousta dobráků, kteří alkohol (nezletilcům) koupí“.
Prezident současně ujistil, že brojení proti metle alkoholismu nemá nic společného s neoficiálním doporučením ministerstva zdravotnictví dopřát si každý den sklenku suchého červeného vína, anebo velkou odlivku vodky „pro prevenci“ a „na zlepšení nálady“.
Lukašenko tento měsíc podepsal dekret o předcházení sociálnímu příživnictví, podle kterého jsou běloruští občané, cizinci a osoby bez občanství se stálým pobytem v Bělorusku povinni platit zvláštní daň, pokud nebyli půl roku nikde oficiálně zaměstnáni, a „nepodíleli se tedy na financování státních výdajů“. Nezaplacení daně se trestá pokutou, anebo vězením s veřejně prospěšnými pracemi.

Výzkum: Depresí trpí 31 procent pracujících Čechů od 25 do 65 let

Tři z deseti pracujících Čechů a Češek od 25 do 65 let trpí depresemi, hrozbu vyhoření cítí 34 procent lidí. Zdravý životní styl dodržuje jen necelá pětina dotázaných. Ukázal to výzkum psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a agentury STEM/MARK. Loni na podzim se do něj zapojila víc než tisícovka lidí mezi 25 a 65 lety. Podle expertů jsou deprese, stres a vyhoření v Česku poměrně časté, souvisí to i s pasivním životním stylem a nadměrným pitím alkoholu.

Mírné projevy deprese v posledním měsíci mělo 13 procent lidí, střední příznaky každý devátý člověk a závažné sedm procent dotázaných. Depresivní projevy mělo 22 procent žen a 15 procent mužů. Nejvíc se vyskytovaly u lidí mezi 35 a 44 roky a nad 51 let. Devět procent dotázaných se přiznalo k myšlenkám o ukončení života. Každý stý člověk řekl, že o sebevraždě uvažuje vážně.
Lidé s depresemi bývají pasivnější, méně se snaží problém zvládnout a řešívají ho alkoholem a užíváním léků. Jen šest procent těchto osob s depresí žije zdravě. U lidí bez potíží to je pětina.
Deprese se projevuje dlouhodobě smutnou náladou, ztrátou energie, plačtivostí, nižší výkonností. Nejvážnější stavy končívají sebevraždou. Vyhoření představuje silné vyčerpání, způsobuje ho neustálý stres, časový tlak a emoční napětí.
Třetina lidí cítí, že by jim mohlo hrozit vyhoření. U pětiny se objevily konkrétní projevy. Častěji vyhoření postihuje ženy a mladší lidi, projevilo se u dvou pětin osob, které mají v práci velkou odpovědnost. Nejvíc se syndrom vyskytuje v Moravskoslezském kraji. Méně je těchto lidí v Praze, jejich potíže bývají ale intenzivnější. Nejméně vyhořením trpí lidé na Vysočině.
Nadměrnou únavou trpí 31 procent Čechů a Češek. Téměř třetina má problémy se spánkem, polovina lidí se ale snaží chodit spát ve stejnou dobu. Čtyři z pěti osob spí aspoň šest hodin denně. Léky na spaní užívá 16 procent respondentů. Téměř pětina bere pravidelně léky na uklidnění a 11 procent na zlepšení nálady. Většinou si je nechávají předepsat od praktického lékaře. Víc než čtyři pětiny dotázaných nikdy nevyhledali psychiatrickou či psychologickou pomoc.
Podle lékařů je pro zachování duševního zdraví důležité zdravě jíst, nekouřit, přiměřeně se hýbat, nepít příliš alkoholu a věnovat se koníčkům. Podstatnou roli hraje také dobré citové zázemí a spokojenost v zaměstnání.
Zásady zdravého životního stylu dodržuje jen 17 procent lidí. Zhruba třetina dotázaných kouří běžné cigarety, čtyři procenta ty elektronické. Příležitostně se napije alkoholu sedm z deseti lidí. Úplně abstinuje každý sedmý člověk, denně či velmi často si naopak pití dává 17 procent osob. Sportu se vůbec nevěnuje 31 procent respondentů. Jednou až dvakrát týdně si nejméně půl hodiny zasportuje 44 procent lidí. Ryby jí pravidelně jen čtvrtina Čechů a Češek.
Se svou prací je spokojeno 62 procent lidí. Důvodem k nespokojenosti bývá hlavně plat, s ním je spokojeno 38 procent dotázaných. Čtyři pětiny lidí míní, že by jejich stresovou zátěž zmírnilo zvýšení výdělku a další benefity jako třeba delší dovolená. Třicet procent žen a mužů zvažuje odchod ze svého nynějšího místa.

Vychovaly ji dvě lesby, výchovu dětí homosexuálními rodiči však odmítá

Když byly Heather tři roky, její rodiče se rozvedli a Heather zůstala s maminkou. Ta si ale nenašla náhradního tatínka, ale maminku. Heather tedy vyrostla ve výchově dvou žen. Člověk by si myslel, že se pak v dospělosti bude rodin se dvěma matkami zastávat, ale zdá se, že je to spíš naopak.

Jak poznat spolehlivou neziskovou organizaci

Má vůbec smysl podporovat neziskové organizace? Jak poznám, která je poctivá a kde naopak by ty peníze mohly padnout někam vniveč? O tom ČRo – Regina mluvil s Markem Šedivým z Asociace veřejně prospěšných organizací a s Petrou Mžourkovou ze společnosti Raná péče Eda.

Klokánky jsou bez peněz

Ministerstvo práce a sociální péče odmítá dotovat zadluženou síť rodinných center pro ohrožení děti Klokánek. Alternativě k dětským domovům vyčítá ministryně Marksová špatně hospodaření. To je ale podle Klokánků způsobeno pouze nesmyslnými požadavky státního aparátu.

Nadační fond Evy Matějkové: Pomoc zdravotnictví i městu

Nadační fond Evy Matějkové má ode dneška svoje sídlo v budově CPI City Center a oficiálně spustil webové stránky.

Přátelství, které nezná mezí: Svého spolužáka nosí už tři roky na zádech

Tak vypadá skutečné přátelství. Osmnáctiletý čínský středoškolák Sie Sü nosí denně svého o rok staršího přítele Čanga Čch’ na svých zádech do školy. A to už plné tři roky a nevynechali ani jeden den. Čang totiž od narození trpí chorobou, při níž v těle degeneruje svalová hmota, což je slovy německého Spiegelu celoživotní utrpení.

Kaňkovský (KDU-ČSL): Autismus – celospolečenský problém nebo módní diagnóza 21. století?

Dovolte mi, abych Vás co nejsrdečněji pozval na seminář, který pořádám ve spolupráci s Asociací pomáhající lidem s autismem – APLA Praha, Střední Čechy, o.s. a Výborem pro zdravotnictví PS PČR, píše Vít Kaňkovský (foto).

Šance pro „hraniční“ děti. Školy získají pomoc a manuál z Olomouce

Po osmi letech se ve školách dočkají pomoci děti s hraničním intelektem. Tedy ty, které dřív chodily do zvláštních, později praktických škol, ale po roce 2007 je musely opustit, pokud neměly diagnózu mentálního postižení. Podporu těmto žákům umožní novela školského zákona a manuál, který vytvořili odborníci z Univerzity Palackého.