Daily Archives: 11.5.2015

Postižená se peněz nedočkala. Než úřad rozhodl, zemřela

Handicapovaná žena žádala o příspěvek na péči, jenže brněnský úřad práce spolu s ministerstvem práce rozhodovaly rok a půl. Vdovec pak za úřední průtahy dostal odškodné 13 tisíc korun.

Novinka: bolestivému pásovému oparu lze předejít očkováním

Pásový opar postihne ročně přinejmenším šest tisíc Čechů, v průběhu života ho má ale až třicet procent lidí. Protože hlášení nemoci není povinné, skutečný počet pacientů je zřejmě několikanásobně vyšší. Bolestivému onemocnění lze nově předcházet očkováním.

Tisíce hendikepovaných má stále peníze na účtech sKaret, přestože již byly zrušeny

Po zrušených sKartách stále zůstaly na účtech peníze, které si lidé nevyzvedli. Často o tom ani nevědí. Ministerstvo práce a sociálních věcí chce po České spořitelně, aby své klienty o zůstatcích informovala. Celkem se jedná o 11,5 milionu korun, které stát vyplatil na dávkách.

Health dance. Tanec prospěšný zdraví

Plzeňští lékaři vytvořili styl, kombinující prvky léčebné tělesné výchovy a moderních tanců

Soud potvrdil Liboru Mrázovi osmnáctiletý trest

Vrchní soud v Olomouci se minulý týden zabýval nezvykle brutálním útokem na bezbrannou ženu. Ta přežila jen díky maximálnímu úsilí lékařů a je dodnes upoutána na invalidní vozík. Osudným se jí stalo, že se pokusila zastavit zloděje, který vykrádal její byt.

Byl mrazivý večer 9. ledna roku 2014, Libor Mráz v té době pracoval na rekonstrukci domu, který se právě v ten den rozhodl vykrást. Při činu ho ale vyrušila majitelka.

Vladimír LICHNOVSKÝ, mluvčí Vrchního soudu v Olomouci:Jí zasadil nejméně 7 úderů různé intenzity, a to do vlasaté a obličejové části hlavy, kdy poté, co upadla do bezvědomí, tuto nechal na místě ležet.

Pak podle obžaloby ještě hodinu kolem bezvládného těla chodil a hledal cennosti. Vážně zraněné ženě nakonec ukradl i mobilní telefony a nechal jí ležet v nevytopeném domě. To soud označil jako jasný pokus o vraždu a potvrdil předchozí osmnáctiletý trest.

Vladimír LICHNOVSKÝ:Navíc si musíme uvědomit, že se jedná o recidivistu, který už byl šestnáctkrát soudně trestán.

ena je po útoku dodnes upoutána na invalidní vozík a má problémy s pamětí. Také proto státní zástupce požadoval výjimečný trest. Jeho odvolání ale soud zamítl. Mráz s rozsudkem nesouhlasí a neustále tvrdí, že ženu nechtěl zabít. O tom je přesvědčena i jeho obhájkyně.

Zdeňka KASALOVÁ, obhájkyně:
Já si myslím, že důkazní situace nesvědčí pro závěr, který dnes odvolací soud učinil. Otevřena je otázka dovolání. Uvidíme, jak se s klientem poradíme.

Tomáš PETRŽELA, redaktor:Pokud by některá ze stran podala mimořádné dovolání, případem by se zabýval ještě Nejvyšší soud v Brně. V tuto chvíli je ale rozsudek každopádně pravomocný.

Prima FTV.

Postižení z ústavu ve Slatiňanech na Pardubicku se budou stěhovat

Postižení z ústavu ve Slatiňanech na Pardubicku se budou stěhovat do nového. Za změnou, která přišla na čtvrt miliardy je stížnost autorky Harry Potera Rolingové.

Liga lidských práv kritizuje některá soudní rozhodnutí

Liga lidských práv kritizuje některá soudní rozhodnutí, která se týkají svéprávnosti duševně nemocných lidí.

Spike pomohl autistovi Ondrovi k mistrovskému titulu

Jsou spolu teprve přes půl roku a už tvoří perfektně sehraný tým. Jedenáctiletý autista Ondra Urbánek z Nezvěstic a jeho golden retriever Spike se zúčastnili letošního ročníku mistrovství ve výkonu asistenčních psů a vyhráli.

Do Prahy se vrátily falešné výběrčí příspěvků na neslyšící. Dostanou pokutu až 15 tisíc korun

Podvodnice z Rumunska využívající fintu, kterou se jejich krajané (a zejména krajanky) v metropoli snažili v minulosti uplatňovat již opakovaně, dopadli přímo při činu příslušníci pohotovostní motorizované jednotky pražské policie. O středečním zákroku informoval v sobotu Jan Daněk z ředitelství pražské policie.

Učitelky se snaží zaujmout moderními metodami výuky

Žáci bruntálské základní školy praktické i žáci základní školy speciální měli možnost setkat se ve vyučování s muzikoterapií a arteterapií