Archiv: Červen 2015

Rada vlády pro lidská práva navrhla zřízení dětského ombudsmana

V pondělí 29. června se Rada vlády pro lidská práva zabývala diskusi nad zřízením kanceláře dětského ombudsmana.

Přechod dětských center pod MPSV by byl krokem zpět

Vzít dětská centra zpod ministerstva zdravotnictví a převést je pod ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), o čemž někteří představitelé vládní koalice uvažují, by bylo krokem zpět.

Nevidomý člověk pomohl vysvětlit, jak netopýři vnímají prostor

etopýři se orientují v prostoru podle ozvěny svých vlastních zvuků. Brian Borowski se tuto neobvyklou schopnost naučil v dětství a v současnosti s ní pomohl výzkumu netopýrů.

Naučí se lidé echolokaci?

Co mají společného netopýři například s delfíny? U obou skupin se vyvinula zvláštní schopnost poznávání okolí. Tato schopnost, echolokace, funguje na principu zachycování odraženého zvuku. Španělští vědci však přišli nedávno se zajímavými experimenty – echolokaci se jim úspěšně podařilo naučit i lidi.

Jan Klimeš: Chceme, aby stát přispíval na asistenční psy

Stát plně hradí pořízení vodícího psa pro nevidomé, protože to považuje za kompenzační pomůcku a to je jen dobře. Bohužel existuje ještě skupina tzv. asistenčních psů, kteří slouží lidem tělesně postiženým, neslyšícím, epileptikům či jiným vážně nemocným lidem.

Nový web nabízí rodičům znevýhodněných dětí on-line poradnu

Nový webový portál nabízí rodičům informace o organizacích zabývající se inkluzí ve Zlínském, Trnavském a Trenčínském kraji. Na webu můžou také využít on-line poradnu, ve které zkušený psycholog zodpoví otázky týkající se začlenění dětí s postižením nebo znevýhodněním do běžného kolektivu.

Rada vlády pro lidská práva navrhla narovnání minimální mzdy invalidních důchodců

Rada vlády pro lidská práva včera navrhla narovnání minimální mzdy invalidních důchodců. Základní sazba minimální mzdy činí 9 200 Kč za měsíc nebo 55 Kč za hodinu, u invalidů je však nadále pouze 8 000 Kč za měsíc nebo 48,10 Kč za hodinu.

V péči o postižené Alka rodičům o prázdninách odlehčí

Zatímco školy své brány dnes uzavřou, obecně prospěšná společnost Alka naopak v prázdninových měsících očekává poněkud rušnější provoz než je zvykem v průběhu školního roku.

Invalidé nechtějí do práce. Přišli by o důchod

Stát nutí firmy, aby zaměstnávaly zdravotně postižené lidi. Přestože je jich mezi nezaměstnanými více než šedesát tisíc, podniky je shánějí jen těžko. Spousta invalidů se totiž podle časopisu TÝDEN bojí, že by jim pak úřady sebraly dávky.

Blitab je první tablet pro nevidomé. Generuje reliéf

Rakouská společnost Blitab Technology vyvíjí tablet, který má zpříjemnit život zrakově postiženým či nevidomým. Dosavadní technologie se zaměřovaly na převod textu z programů nebo webových stránek na hlas. Blitab převede text na Braillovo písmo, grafiku a mapy na reliéf.