Daily Archives: 15.7.2015

Kvůli klíštěti bojoval o život. Dodnes má trvalé následky

Zbývalo mu několik let do důchodu a už se těšil, až bude mít konečně čas na své koníčky. Pak si ale jednoho dne přinesl z lesa přichycené klíště na noze.

Stomie mi zachránila život, říká předseda spolku stomiků

Rozhovor s předsedou spolku stomiků v Hranicích Bronislavem Tučným.

Drinky a módní přehlídka vydělaly na děti

Flickr.com

Ve druhé polovině června se konal první ročník Dobro Drinku v Café Avenue v olomoucké Galerii Moritz.

Manželovi odmítají vydat parkovací průkaz i když má průkaz ZTP

Dotaz: Úřednice vydaly parkovací průkaz a rok na to průkaz odmítají prodloužit, i když má průkaz ZTP. Prosím o radu, kde se máme odvolat, protože je to nepochopitelné….

Hendikepovaný sportovec si z Jižní Koreje přivezl bronz

Zrakově hendikepovaný hráč bowlingu Josef Gruncl se po návratu z Jižní Koreje může pochlubit bronzovou medailí.

Středisko pro nevidomé podporují Nizozemci

Dvě desetiletí úspěšné péče o nevidomé a zrakově postižené má za se -bou Pobytové rehabilitační a rekvalifikační středisko pro nevidomé Dědina o.p.s.

Nekvalitní sluneční brýle, čočky plné bakterií a počůraná voda. Co ohrožuje vaše oči během dovolené?

Cestování letadlem, koupání v bazénu či moři, opalování nebo jen „obyčejné“ kempování. Všechny tyhle činnosti snášejí lidské oči celkem nelibě a v krajním případě mohou způsobit i nepříjemné zdravotní komplikace. Co si před dovolenou pořídit a jaké zásady je vhodné dodržovat?

Bez finanční rezervy žije pětina Čechů. Spořit začínají až po padesátce

Počet lidí, kteří žijí bez finanční rezervy, v Česku stále stoupá, podle odborníků je to až pětina lidí. Navíc se trendem stává „život na dluh“. Ten považuje za normální 60 procent Čechů.

Veterináři v Bruntále objevili salmonelu v kuřecím mase z Polska

V kuřecích prsních řízcích z Polska, které distribuovala prodejna masa a uzenin Jantar v Bruntále, nalezli veterináři bakterie salmonely. Zásilka 210 kg kuřecího masa je již prodaná, přesto ji mohou mít zákazníci ještě v mrazácích, upozornil mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal.

Zboží bylo prodávané jako nebalené, tzv. „na váhu“, spotřebitelé jej proto na základě obalu nemůžou rozpoznat. Pokud má někdo inkriminované maso doma, může jej vrátit v prodejně, uvedl Pejchal. Podle něj by si měli dát pozor hlavně zákazníci, kteří v Jantaru nakupovali mezi 1. a 5. červencem.
Střevní bakterie salmonely vyvolávají průjmové onemocnění salmonelózu. Do organismu bakterie pronikají výhradně ústy a vylučují se stolicí, případně močí. K přenosu nákazy dochází potravinami nebo prostřednictvím nemytých rukou. Salmonely lze zničit dostatečným tepelným zpracováním potraviny. Pro silného a zdravého jedince nebývá onemocnění obvykle nebezpečné. Ohroženi mohou být starší či nemocní lidé a malé děti, hůře se totiž vyrovnávají s velkými ztrátami tekutin.
Naposledy se salmonela v potravinách objevila v polovině června. Šlo také o zásilku z Polska, a to tři tuny kuřecího masa.
Veterináři nechali stáhnout tři tuny zmraženého kuřecího masa z Polska se salmonelou také v dubnu. Následně se premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s polskou premiérkou Ewou Kopaczovou dohodl na těsnější spolupráci mezi kontrolními orgány jednotlivých zemí.

Projet branou na Nové louce či v Singltreku pod Smrkem znamená přispět na handbiky

Stačí projet branou a automatické počítadlo odměří pětikorunu. Musí jich být hodně, aby stačily na nákup šesti kol pro vozíčkáře, tzv. handbiky. Charitativní akci pořádá od pátku do neděle Birell v Jizerských horách.