Archiv: Září 2015

„Nejvíc nám chybí schodolezy, na celý kraj máme pouze dva“

Lidé si tam mohou vypůjčit pomůcky, které jim ulehčí život, ale pracovníci Jihočeského centra pro zdravotně postižené a seniory pomáhají i v terénu. Peníze shánějí také díky Dobročinnému obchůdku.

Klára Horáková: Lidé by se měli naučit naslouchat své duši

Už tento pátek začíná pětidenní festival Dny pro duševní zdraví v Plzni. Klára Horáková v rozhovoru pro Deník popisuje nejen samotnou akci s podtitulem ‚Vždyť bláznit je lidské‘, ale také pohled veřejnosti na lidi s duševní nemoci.

I soukromé domovy seniorů potřebují pomoc státu. Ten jim ale „hází klacky pod nohy“

V Česku žije kolem tří milionů seniorů a zhruba deset procent z nich je odkázáno na pomoc druhých. Zejména pro ně jsou určena zařízení nabízející speciální péči, těch je v republice kolem pěti set. Řada z nich se ale navzdory tomu, že mají plno, potýká s existenčními problémy. Ty hlásí zejména registrované soukromé domovy pro seniory, které se neobejdou bez státní podpory. Té se jim ale často nedostává.

Půjdu na operaci. Dostanu ČID?

Mám výhřez ploténky, omezenou pohyblivost, stálé bolesti a občas necítím nohu. Zatím se to řešilo bez operace – infuzemi, obstřiky a léky. Nyní doktor navrhuje operaci. Mám nárok na ČID, popřípadě za jakých podmínek?

S novým srdcem žije 31 let. V IKEM jich už vyměnili tisíc

Cítil strach i bezmoc zároveň, měl veliké obtíže, nemohl dýchat a otékaly mu nohy. Až v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) mu řekli, že se mu budou snažit pomoci. Psal se rok 1984. Dnes je 79letý Rudolf Sekava nejdéle žijícím Čechem po transplantaci srdce. Na světě je pátý.

Nové výzvy z Operačního programu Zaměstnanost cílí na sociální začleňování

Na programy spojené se sociálním začleňováním vyhlásilo Ministerstvo práce a sociálních věcí tři výzvy z nového Operačního programu Zaměstnanost. Prostředky budou určeny na pomoc chudým, hendikepovaným a jinak znevýhodněným lidem, u nichž hrozí společenská izolace. Celková alokace těchto výzev přesahuje jednu miliardu korun.

Holčičce s vážnou diagnózou pomůže divadelní představení

Pětiletá Milenka z Dolního Bousova se v červenci letošního roku topila v zahradním bazénu, následky jsou vážné

Rádi se sem vracíme

Horský hotel Roxana v Rokytnici nad Jizerou v Krkonoších se stal na deset dní místem dvou rekondičních pobytů tělesně postižených základních organizací SPCCH v ČR, z.s. Nymburka a Poděbrad.

Klienti z domova pro seniory v Chřibské si stěžují, že nevědí, kam mizí jejich peníze

Vyjít musí se stokorunou na týden a někteří už léta nevědí, co se se zbytkem jejich důchodu děje. Takové jsou výpovědi klientů domova pro seniory Potoky v Chřibské na Děčínsku. Ředitel soukromého domova tvrdí, že stačí o vyúčtování služeb požádat.

Děti z dětských domovů budou osvobozené od poplatků za komunální odpad

Děti z dětských domovů budou osvobozené od poplatků za komunální odpad. Stejnou výjimku budou mít obyvatelé domovů pro zdravotně postižené a pro seniory. Změny přinese novela o místních poplatcích, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.