Archiv: Říjen 2015

Kmenové buňky ve spojení s nanovlákny by mohly zachraňovat zrak

Kmenové buňky, pro jejichž růst a přenos na oko jsou využívána speciální nanovlákna, by mohly významně zlepšit hojení poškozeného povrchu oka a případně zachraňovat zrak.

WHO: Varování před uzeninami není výzvou, aby lidé nejedli maso

Varování, že masné výrobky mohou způsobovat rakovinu trávicího traktu, neznamená, že by lidé měli přestat jíst maso úplně.

Reuters: O Halloweenu se mlsá, ale stále zdravěji

Někteří Američané jsou natolik posedlí škodlivostí cukru, že přemýšlejí, jak se mu vyhnout i o Halloweenu, který je v USA tradičně spjat s mlsáním.

Muž v Ostravě údajně okrádal pacienty v nemocnicích

Devatenáctiletý mladík podle policie v Ostravě okrádal pacienty v nemocnicích.

Rozhovor s Františkem Ringo Čechem, medailistou…

V Radiu Impuls zpovídal Jaroslav PLESL, šéfredaktor Mladé fronty DNES, známého baviče Františka Ringo Čecha…

Alzheimer? Pomohou hodinky

V péči o lidi postižené demencí vyzkoušejí pracovníci krajských domovů důchodců na Vysočině elektronické hodinky s GPS. Ty umožní sledovat pohyb klientů, čímž by měly přispět ke zvýšení jejich bezpečí.

Týmy postižených a zdravých změří ve Zlíně síly v kopané

Rekordních 13 týmů z České republiky, Slovenska a Maďarska se o víkendu zapojí do devátého ročníku turnaje ve sjednocené kopané Zlínský pohár, klání družstev složených z handicapovaných a zdravých hráčů. Cílem akce konané pod hlavičkou Českého hnutí speciálních olympiád je přispět k integraci lidí s mentálním postižením do většinové společnosti, řekla za pořadatele Barbora Janečková.
Podle ředitele turnaje Davida Bělůnka jde o vůbec největší akci svého druhu ve střední Evropě. Zlínský pohár začne slavnostním ceremoniálem v pátek v 18.30 ve Sportovní hale Gymnázia a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky Zlín. Zúčastní se ho například i čestný předseda Českého hnutí speciálních olympiád Vlastimil Harapes. Třídenní boje o sportovní trofeje skončí v neděli v poledne a ve 14.00 hodin budou vyhlášeny výsledky.
Letošní ročník Zlínského poháru je součástí oslav 25. výročí založení programu Speciálních olympiád v Československu. Akci bude provázet výstava o aktivitách, historii a zajímavých osobnostech podporujících myšlenku sportu jako integrace lidí s mentálním postižením do společnosti. Další informace jsou na webu www.zlinskypohar.cz.
Program speciálních olympiád pro mentálně postižené založila na sklonku 60. let minulého století v USA Eunice Kennedyová Shriverová, sestra prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. V Česku začalo hnutí působit v 90. letech. Podle Bělůnka nyní České hnutí speciálních olympiád sdružuje asi 150 sportovních klubů, do jejichž programů se zapojuje přes 3000 sportovců s mentálním postižením.

Právo

A je to konečně tady! Ráčci oficiálně otevřeli svůj krámek

Sen Ráčků (neziskové, nestátní humanitární zařízení pečující o mentálně a tělesně postiženou mládež a dospělé ) se stal skutečností. Slavnostní atmosféra úterního odpoledne v čase, kdy se oficiálně otevřely dveře toho malého krámku, se ani nedá popsat.

Aukce Deníku pomůže nemocným dětem z Ústí

Děti ze Speciální základní školy Pod Parkem na Severní Terase se každý den srdnatě perou s nepřízní osudu. Vy nyní máte ideální šanci pomoci jim v jejich boji!

Mám nárok na příspěvek na předělání koupelny?

Dotaz:
Manžel je na invalidním vozíku. Chci dát předělat koupelnu, aby místo vany byl sprchový kout. Bude mi to dělat syn, který na to má živnostenský list, ale financovat to budu sama. Mám nárok na nějaký příspěvek na předělání koupelny?