Daily Archives: 22.12.2015

Dobročinný bazar pro lidi na vozíku

Tři lidi týdně končí v Česku na vozíku po úrazu páteře. S návratem do života jim pomáhá Česká asociace paraplegiků, která buduje například startovací byty anebo shání pracovní místa. Peníze teď získávala i na vánočním dobročinném bazaru.

Od srpna se zvýší příspěvek na péči

Od srpna roku 2016 dojde ke zvýšení příspěvku na péči a to o celých 10%. Jedná se o výhru všech handicapovaných, kteří po celý rok za zvýšení příspěvku na péči bojovali.

Počet nových případů HIV rekordní

 Lékaři v Česku evidovali letos od ledna do konce listopadu 242 nových nakažených virem HIV. Je to o sedm víc než za celý rok 2013, kdy byl počet nových případů rekordní.

Pomoc pro rodiny dětí s postižením

Rodiče často nemají zkušenosti a naprosto netuší, jak žít s dítětem s postižením. To vše a mnohem víc se naučí ve Středisku rané péče SPRP Olomouc. Pomáhají zapůjčené pomůcky i rady ostatních. Následující příběh dokládá, že to rodiče v začátcích, po sdělení nečekané diagnózy dítěte, nemají vůbec jednoduché.

Máme 21 let staré auto od státu. Máme nárok na nové?

Dotaz:
Máme postiženého kluka ZTP/P, kterému je 14 let. A máme od státu auto, které je staré 21 let. Dostaneme taky tu pomoc od státu na jiné auto? Známí říkal, že od roku 2016 budou tyto auta evidována a budou rušena auta starší deseti let.

Mapa Plzně pro nevidomé

Unikátní mapu pro nevidomé mají nově v Plzni. Mohou ji používat jak slabozrací, tak i lidé, kteří nevidí vůbec. Je to kombinace, která v České republice zatím nemá obdoby.

Další pracovní místa pro postižené lidi vznikají v Kladně

Sdružení Etincelle plánuje v Kladně otevření pekárny, kde budou pracovat postižení lidé. Organizace provozuje ještě několik obchodů a kaváren.

Mám leukémii. Mám nárok na příspěvek na péči?

Dotaz:
Mám k vám dotaz, zda mám nárok na příspěvek na péči. Mám leukémii a to akutní leukémie myeloidní. Byla mi přiznaná invalidita 3. stupně.

ČRo: Gott stráví Vánoce v nemocnici kvůli chemoterapii

Zpěvák Karel Gott stráví Vánoce v nemocnici kvůli další chemoterapii. Uvedl to dnes Český rozhlas – Radiožurnál na základě informací Gottovy mluvčí Anety Stolzové.

Na konferenci jednali o posuzování dětí s autismem a geriatrických pacientů

Na problematiku posuzování poruch autistického spektra a ADHD u dětí a na posuzování závislosti seniorů pro účely přiznání příspěvku na péči se především zaměřila konference, kterou pořádala Společnost lékařů sociálního zabezpečení České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně v Hradci Králové ve dnech 3. a 4. 12. 2015.