Daily Archives: 2.3.2016

Gott prodělal poslední chemoterapii, čeká na závěrečné vyšetření

Zpěvák Karel Gott v minulém týdnu prodělal poslední chemoterapii. Podle průběžných výsledků nádorové onemocnění ustoupilo. Šestasedmdesátiletého zpěváka ještě za dva týdny čeká závěrečné vyšetření, které potvrdí, zda onemocnění zcela vymizelo, sdělila jeho mluvčí Aneta Stolzová.

Soudy by měly duševně postiženým ustanovovat advokáty, míní ÚS

Soudy by měly lidem s duševním postižením ustanovovat advokáty, kteří náležitě zajistí ochranu jejich práv. Doporučení vyslovil Ústavní soud (ÚS) v dnešním nálezu, jímž se zastal ženy s omezenou svéprávností. Nález je k dispozici na webových stránkách soudu.

Češi podceňují ochranu před klíšťovým zánětem mozku

Klíšťový zánět mozku považuje 72 procent Češek a Čechů za vážné onemocnění, ovšem pouze 23,7 procenta se dá proti němu očkovat. Třetina však nedokončí ani základní očkování a třetina se nedá přeočkovat. Ukázal to průzkum Gfk z loňského října.

Úspěšná operace šedého zákalu prodlužuje život

Lidé, kteří podstoupili úspěšnou operaci šedého zákalu, mají až o 40 procent vyšší pravděpodobnost, že se dožijí vysokého věku. Vyplývá to ze studie australských vědců.

Žáci se učí kouřit od spolužáků, a to často v restauraci

Studenti středních škol se učí kouřit hlavně od spolužáků. Jejich vlivu podléhají chlapci. Nejsilnější je u těch, kteří častěji chodí s vrstevníky do barů a restaurací a pijí tam alkohol. Ukázala to studie, jejíž výsledky zveřejnil Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) při akademickém pracovišti CERGE-EI.

Film Chlupatý nos vyzývá Číňany k boji proti smogu

Jako země lidí s dlouhatánskými chlupy trčícími z nosu, které se jim vyvinuly k filtrování extrémně znečištěného vzduchu, tak je prezentována Čína budoucnosti v krátkém filmu, jenž vyzývá řadové Číňany k boji proti smogu. Pokud vy nezměníte své chování, smog změní vás, varuje snímek ekologické organizace WildAid.

Musí se za vodicího psa platit při ubytování v hotelu poplatky?

Dotaz:
Mám přítelkyni, která bude mít vodicího psa, protože má průkaz ZTP/P a je skoro nevidomá. Mám dotaz, zda se musí v hotelech či penzionech za toho psa platit poplatek a podle jakého zákona by nemusela? A můžou toho psa odmítnout pustit do restaurace?

Jak dlouho se čeká na rozhodnutí o příspěvku na péči?

Dotaz:
Žádala jsem si o příspěvek na péči 22.10.2015 a ještě mi nepřišlo rozhodnutí. Jak dlouho se čeká?

Krása odchází z pojišťovny Škoda

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček navrhuje vládě odvolání tří členů správních rad zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven. Mezi nimi také předsedy Národní rady zdravotně postižených Václava Krásy, který již odstoupil z funkce člena správní rady Zaměstnanecké pojišťovny Škoda. 

Kampaň vyzývá k preventivnímu vyšetření na žloutenku

Startuje preventivní vzdělávací kampaň vyzývající k vyšetření na žloutenku C. Podle nových studií Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany může v Česku mít tento typ žloutenky až 173 tisíc lidí.