Daily Archives: 14.3.2016

Internet a můj handicap:Poprvé zvítězil neslyšící autor

Dvanáctým vítězem literární soutěže Internet a můj handicap byl na konferenci INSPO v Kongresovém centru Praha 12. března vyhlášen Aleksandr Zvonek. Poprvé tak soutěž pořádanou BMI sdružením pro lidi se zdravotním postižením vyhrál neslyšící autor. V předcházejících ročnících nejčastěji zvítězili vozíčkáři a nevidomí autoři.

Cenu Rafael Nadace Vodafone získává aplikace Včelka

Cena Rafael Nadace Vodafone za využití ICT inovace pro důstojnější život lidí se zdravotním postižením byla dnes na konferenci INSPO v Kongresovém centru Praha udělena sociálnímu podniku Levebee za projekt Včelka. Online aplikace Včelka zlepšuje úroveň čtenářských dovedností, pomáhá dětem při obtížích se čtením, zejména dětem s dyslexií.

Spotřeba antidepresiv vylétla. Odchod manželky nevyřeší, říká psychiatr

Spotřeba antidepresiv se za patnáct let v Česku téměř ztrojnásobila. Psychicky nemocných lidí přitom tolik nepřibylo. Podle Richarda Bartečka z Psychiatrické kliniky FN Brno je potíž mimo jiné v tom, že na vyšetření pacienta mají psychiatři v průměru jen sedm až dvanáct minut.

Muž s duševní poruchou zabil tři cyklistky. Lékaři totiž místo odebrání řidičáku volí domluvu

Místo odebrání řidičského průkazu dostává mnohdy přednost domluva s duševně nemocným pacientem, aby určitou dobu raději nesedal za volant. Na tento postup upozornil případ muže, který loni srazil tři cyklistky a který pro nepříčetnost nebude potrestán. Ministerstva problém řešit nebudou, spoléhají na úsudek lékařů.

Pro Jarmilu Gruntovou je Řád srdce povzbuzením

Sympatická žena na invalidním vozíku se svým hendikepem rozhodně nenechává zastrašit

Národní týden trénování paměti nabídne 305 přednášek

Zhoršením paměti trpí po padesátce polovina lidí, po sedmdesátce tři čtvrtiny. Vědci přitom zjistili, že mozek má schopnost učit se do devadesátky a pracuje stejně dobře jako mozky mladší.

Lidé mohou v jarních Srdíčkových dnech přispět nemocným dětem

Ve 159 městech po celém Česku mohou lidé ode dneška do pátku přispět v tradičních jarních Srdíčkových dnech koupí magnetky, náramku a dalších dárkových předmětů na pomoc nemocným dětem a jejich rodinám.

Ázerbájdžánská justice odpírá disidentskému páru léčbu v cizině

Ázerbájdžánská justice nadále brání bojovnici za lidská práva Lejle Junusové a jejímu muži Arifovi, aby se léčili v zahraničí. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na právníka manželského páru.