Daily Archives: 21.3.2016

Každý dělá, co zvládne a co ho baví, jsme taková manufaktura

Mezi stánky řezbářů, šperkařů, mistrů lidové tvorby a dalších řemeslníků, kteří v mělnickém muzeu předváděli své umění, byl i stánek, u něhož si zájemci mohli zakoupit ručně šité hračky nejrůznějších tvarů, barev a velikostí, závěsné dekorace a věšáčky z kuchyňských prkének, dřevěné zajíčky nebo třeba z papíru upletené košíčky ve tvaru krocanů. Vlastnoručně je vytvořili mentálně postižení lidé, kteří žijí a pracují v chráněném bydlení Domov v Nebuželích, jež vede ředitelka Zdeňka Vlčková.

Výprava abilympioniků touží po medailích z Bordeaux

V osmičlenném reprezentačním družstvu nechybějí ani dva zástupci východních Čech: Jan Venzara a Vladimír Zrna

Pečujeme o nesvéprávnou osobu s mentální retardací. Bude nám znovu přiznán příspěvek na auto?

Dotaz:
Pečujeme o nesvéprávnou osobu. Má invalidní důchod 3. stupně, mentální retardace. V roce 2007 jsme dostali příspěvek na auto. Nyní jsme si opět zažádali. Pobíráme 800 příspěvek na péči a 400 na benzín. Žádali jsme si na začátku ledna, bude nám příspěvek opět přiznán?

ČSSZ: I přes kratší dobu pojištění je šance na důchod. Ale jen při dosažení vyššího věku

„Na starobní důchod mám nárok – je mi 65 a odpracoval jsem 15 let.“ Ne, tato podmínka již neplatí. „Nemám odpracováno 35 let, zůstanu do smrti bez důchodu.“ Nikoliv. Zákonné podmínky pro získání nároku na starobní důchod mají několik variant. Toto jsou příklady situací, které pracovníci správ sociálního zabezpečení klientům vysvětlují.

Prodělala jsem onkologické onemocnění. Mám nárok na průkaz ZTP?

Dotaz:
Prodělala jsem onkologické onemocnění. Jsem po operaci(ablace prsu a odstranění uzlin). Zajímalo by mne, jestli mám nárok na průkazku ZTP.

Společné prohlášení ČS a MPSV k ukončení projektu tzv. sKaret.

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR a Česká spořitelna se v úterý 2. března 2016 dohodly na ukončení smluvního vztahu a vypořádání vzájemných práv a povinností v projektu karty sociálních systémů (tzv. projekt sKarta).