Daily Archives: 14.4.2016

Ombudsmanka chce zlepšit postavení zdravotně postižených se psem

Ombudsmanka Anna Šabatová doporučuje vládě úpravu zákona, jež má vylepšit postavení lidí se zdravotním postižením, kteří potřebují k životu speciálně vycvičené psy.

Arboretum v Luži se stalo botanickou zahradou, má šanci na dotace

Arboretum Hamzovy léčebny pro děti a dospělé v Luži na Chrudimsku má díky nově získanému statusu botanické zahrady větší šanci získat evropské dotace.

Světová senzace. Po implantaci čípu do mozku se paralyzovanému vrátila hybnost

Před pěti lety vysokoškolský student Ian Burkhart skočil do moře u pobřeží Severní Karolíny v USA a zlomil si vaz s následnou paralýzou nohou a rukou s pozůstatkem pohybu v ramenou a bicepsu. Nyní ale opět dokáže jednou rukou si nalít vodu do sklenice nebo hrát videohry. Píše o tom New York Times.

Benefice ArtForum/ICZ vynesla 691.500 korun na podporu projektu Můj nový život

V pondělí 11. dubna 2016 proběhla v prostorách Lobkowiczkého paláce na Pražském hradě v pořadí již osmnáctá benefiční aukce společnosti ICZ a.s. a virtuální galerie ArtForum. Během slavnostního večera bylo vydraženo 31 uměleckých děl významných českých výtvarníků a fotografů za celkovou částku 691.500 korun. Celý výtěžek byl věnován na konto projektu Můj nový život, který pomáhá v návratu onkologicky léčených dětí do života.

Nástup do soupravy metra cestujícím na invalidním vozíku bude bezpečnější

Dopravní podnik hl. m. Prahy připravil ve stanici metra Anděl novinku, která usnadní nastupování a vystupování ze souprav metra především osobám na invalidním vozíku. Hranu nástupiště upravil speciálním pryžovým hřebenovým profilem.

Hospicová péče je v ČR na vysoké úrovni

Rozhovor Haló novin s členkou sněmovního výboru pro sociální politiku Hanou Aulickou Jírovcovou (KSČM)

Neslyšící na Děčínsku budou moci telefonovat skrz videotlumočníka

V telefonním sluchátku úředníka nebo zdravotní sestry se může ozvat věta: „Dobrý den, jsem tlumočnice znakového jazyka a budu vám tlumočit rozhovor s neslyšícím.“ Službu nazvanou Tichá linka nabízí bezplatně agentura pro neslyšící Tichý svět a za pár dní ji představí zájemcům na Děčínsku.

Psychiatričtí pacienti nejsou nebezpečnější než zbytek populace

První Centrum duševního zdraví (CDZ) funguje v pražských Bohnicích. Psychiatr Miroslav Pastucha, který se na vytvoření komunitního zařízení podílel, zde pracuje jako vedoucí lékař. Za největší problém psychiatrie považuje její stigmatizaci.

Místo víček sbírají podpisy

Recepce Vysoké školy podnikání a práva v Ostravě i v Praze se staly dalšími místy, kde lze připojit podpis k dopisu, kterým rodiče postižených dětí žádají ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka o zařazení intenzivní neurorehabilitace pro své děti mezi procedury hrazené ze zdravotního pojištění.

Plavci z Moravy a Slezska závodili v přerovském bazéně

Už mnoho let se plavecký oddíl SK VOK Přerov při ZŠ a MŠ Přerov, Malá Dlážka 4 s úspěchem účastní mistrovství České republiky mentálně postižených sportovců v plavání v Liberci. Český svaz mentálně postižené mládeže pověřil vedení SK VOK organizací regionální soutěže, která je zároveň kvalifikací na mistrovství ČR v Liberci.