Daily Archives: 4.7.2016

Pardubický kraj připravuje centrální příjmy největších nemocnic

Pardubický kraj začíná připravovat výstavbu centrálních příjmů v nemocnicích v Pardubicích a v Ústí nad Orlicí. Celkové náklady se odhadují až na 1,5 miliardy korun.

Hasiči ve Zlínském kraji mají karty pro komunikaci s neslyšícími

Speciální karty pro komunikaci s neslyšícími začali používat hasiči ve Zlínském kraji. Novinářům to dnes řekl krajský mluvčí hasičů Libor Netopil. Karty usnadní domluvu při různých událostech, především při dopravních nehodách. Hasiči je vytvořili přímo s neslyšícími a lektory znakového jazyka.

Herbalife odmítá tvrzení SZPI, že klamala o obsahu vitaminu

V Česku letos za prvních pět měsíců přibylo 136 nových pacientů s virem HIV. Lékaři evidovali 16 nemocných s nemocí AIDS. Šest lidí na tuto chorobu selhání imunity zemřelo.

Doktor v Thajsku dělá protézy slonům, jimž mina utrhla nohu

Prvním slonem s umělou končetinou se před sedmi lety stala slonice Moša, kterou o nohu připravila mina na hranici Thajska s Barmou. Minulý týden dostala dnes desetiletá Moša již svou devátou protézu, kterou jí, stejně jako všechny ostatní, vytvořil tchajský doktor Tcherdčaj Dživacate. Informoval o tom server BBC.

„Když jsem Mošu viděl poprvé, vážila okolo 600 kilogramů,“ vzpomněl thajský lékař a vynálezce Dživacate, který do roku 2009 dělal protézy jen pro menší zvířaty (kočky, ptáky) a lidi. Když svou první sloní končetinovou náhradu, vážící 15 kilogramů, Moše nasadili, snažila se ji z nohy odstranit. „V tom jsme jí ale zabránili,“ uvedl Dživacate.

Dnes slonice váží skoro dvě tuny, takže protéza musí být těžší a silnější. „Museli jsme jí udělat další náhradu, protože už chodila nakloněná na jednu stranu, takže si ničila páteř. Nakonec by mohla přestat chodit a zemřela by,“ vysvětlil doktor.

Moša je jednou z více než desítky slonů, jimž tento lékař vytvořil novou končetinu poté, co o ni přišli kvůli minám na hranici s Barmou.

V Thajsku žije asi dva až tři tisíce slonů v divoké přírodě a na 2700 v rezervacích či sloních útulcích.

AFP: V Římě mají nemocnici pro pašovaná exotická zvířata

Několik kilometrů od centra Říma přijímá zvláštní veterinární klinika divoká zvířata, která zajistily úřady a která byla často obětí lukrativního nelegálního obchodu. Z takového obchodu přitom někdy mají zisk i teroristické skupiny.

Návštěvníky hudebních festivalů ohrožuje kombinace alkoholu a drog

Užívání nelegálních i legálních drog v prostředí zábavy v posledních letech stoupá. Věk uživatelů se stále snižuje a efektivní programy prevence chybí. Návštěvníci hudebních festivalů holdují nejen alkoholu a tabáku, ale také marihuaně či extázi a často doplatí na jejich kombinování, vyplývá z Výroční zprávy o stavu ve věcech drog v ČR.

V Praze u Hradčan mohou lidé vyzkoušet chůzi po bosém chodníku

V Praze nedaleko Hradčan si mohou lidé nově vyzkoušet chůzi po takzvaném bosém chodníku. Zážitkovou stezku z přírodních materiálů najdou v parku Maxe van der Stoela. Podobných projektů je v Česku několik, nejbližší třeba v pražském Hloubětíně nebo v Říčanech.

Ve Zlínském kraji přibylo narozených dětí

Rekordní počet narozených dětí zaznamenala za letošní pololetí Nemocnice Valašské Meziříčí. Na svět tam přišlo za šest měsíců 509 dětí, což je nejvíce od roku 2009.

VZP: Kvůli alkoholu a drogám se loni léčilo 1267 dětí do 18 let

Kvůli alkoholu nebo drogám skončilo loni v péči lékařů 1267 dětí a dospívajících, nejvíc jich mělo problémy s alkoholem, 682, na druhém místě byla marihuana, 217 pacientů, a na třetím stimulancia, především pervitin, kvůli němuž bylo v léčbě 173 dětí a dospívajících.