Archiv: Únor 2017

SOČR na koncertu v Praze uvede nevidomé umělce

Na koncertu Symfonického orchestru Českého rozhlasu (SOČR) v pondělí v pražském Obecním domě vystoupí nevidomý multiinstrumentalista Mário Bihári, nevidomá klavíristka Ráchel Skleničková a nevidomá flétnistka Eva Blažková.

Lidé se pobaví a také pomohou

Benefiční ples hejtmana letos podpoří rodiny s postiženými dětmi. Již nyní je jasné, že LIRA dostane více než tři sta tisíc korun.

Léčba vrozených vad rukou je běh na dlouhou trať, ale trpělivost se vyplatí

Ústav chirurgie ruky a plastické chirurgie ve Vysokém nad Jizerou, který je špičkovým pracovištěm a v rámci České republiky jediné s úzkou specializací na řešení problémů s rukama, se věnuje mimo jiné také léčbě vrozených vad. A to napříč celým spektrem rozličných deformit, od menších vad například ve formě disproporce velikosti, až po velmi těžké, kdy třeba zcela chybí některá z kostí.

S jakým průkazem OZP je možné získat příspěvek na mobilitu?

Dotaz:
Chci se zeptat. Dává se příspěvek na benzín TP nebo ZTP?

V prevenci úrazů dětí může pomoct počítačová hra

V prevenci úrazů může dětem pomoct naučná počítačová hra, kterou vytvořili v Centru dětské traumatologie Fakultní nemocnice (FN) v Brně. Autoři dnes hru představili nasemináři v Praze. Ročně je v Česku hospitalizováno kvůli úrazům asi 31.000 dětí, zhruba stovka zemře. Počet vážných či smrtelných zranění podle Ladislava Plánky z FN Brno dlouhodobě klesá. Nejčastěji se děti zraní v domácím prostředí, a to asi ve 40 procentech případů. Nejvíce úrazů se stane na jaře.

Hrazené očkování seniorů proti pneumokokům možná čeká změna

Hrazené očkování starších lidí proti pneumokokovým onemocněním možná čeká změna. Skupina poslanců ze všech sněmovních klubů navrhla v novele o zdravotním pojištění postavit na stejnou úroveň oba druhy vakcín, které lékaři využívají.

Ludvík: Zdraví lidí není nijak ohroženo výskytem izotopu jodu

Zdraví lidí v Česku není nijak ohroženo výskytem nepatrného množství radioaktivního izotopu jodu 131 v ovzduší několika zemí Evropy, včetně ČR. V tiskové zprávě to dnes uvedl ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD). Některé zdroje podle něj v této souvislosti nabádají k nákupu dozimetrů a jodových tablet. Ludvík upozornil, že nadměrné užívání jodu může naopak některým lidem zdraví poškodit.

SÚKL: Za záměnou embryí při umělém oplodnění nebyla chyba systému

Za záměnou embryí u dvou žen při umělém oplodnění na brněnské klinice Reprofit byla chyba jednotlivce. Nešlo o systémovou chybu. Potvrdila to kontrola, kterou v zařízení provedl Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Kontrolní akce není ještě úplně uzavřena.

Buranteatr uvede inscenaci Alenky v říši divů s uměleckým tlumočením pro neslyšící

Přespříští středu brněnské divadlo Buranteatr uvede třetí premiéru sezony. Bude jí adaptace Alenky v říši divů na motivy pohádek spisovatele Lewise Carrolla. Cílem představení je to, aby mu rozuměli slyšící i neslyšící diváci.

Karty pro neslyšící ze Zlína mají úspěch i v zahraničí

Dorozumívací karty pro neslyšící, které vymysleli hasiči ve Zlíně, se rozšíří po celé zemi. Pomáhají hlavně při požárech a nehodách.