Daily Archives: 13.3.2017

„To, že nechodím, není žádná výhra. Ale není to ani úplná prohra,“ tvrdí vozíčkářka, která se vydala na pouť do Santiaga

Ladislava Blažková je 29letá vozíčkářka, která už na své „kriplkáře“, jak jí sama říká, vyjela do Tanzánie i na pouť do Santiaga de Compostela. Prodělala dětskou mozkovou obrnu, nemůže chodit a používat levou ruku. Přesto nemá ráda, když ji lidé litují, a má úžasný černý smysl pro humor.

Příspěvek na péči může stoupnout až na 19 200 Kč. Vláda projedná novelu zákona o sociálních službách

Rodiče, jimž se narodí trojčata či čtyřčata, by mohli mít nárok na bezplatnou pečovatelku. Sociálními službami může být i paliativní péče či klokánky. Zákon o sociálních službách začal platit v roce 2007. Podle autorů novely už některá ustanovení neodpovídají potřebám a do praxe je potřeba zavést „aktuální požadavky“.

Kavárna na Pankráci vrací lidi do života už dvacet let

Obsluhu Café Na půl cesty tvoří z velké části duševně nemocní, hlavně schizofrenici. K narozeninám kavárna vyhlásila soutěž o nejlepší příběh, který se v ní odehrál.

Nemocnice vyšetří zdarma ledviny

Dnem otevřených dveří a vyšetřením zdarma se nemocnice ve Stodu připojí ke Světovému dni ledvin.

Vláda schválila návrh zákona o sociálním bydlení a o příspěvku na bydlení

O potřebnosti systému nájemního sociální bydlení se v ČR hovoří již 20 let. Teprve ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová však předložila na jednání vlády zákon, který pomůže lidem v bytové nouzi a omezí obchod s chudobou. Vláda dnes návrh schválila, nyní míří do Poslanecké sněmovny.

Mám průkaz ZTP. Mám nárok na parkovací průkaz?

Dotaz:
Mám průkaz ZTP. Mám nárok na parkovací průkaz? Jsem nedoslýchavý. Znám člověka, který je zdravotně v pořádku a má průkaz ZTP a na dálnici nepotřebuje dálniční známku. Není to divné?

Kde je bezbariérový vstup najdete na mapě

Libeň – Nové interaktivní mapy, které připravil Odbor sociálních věcí ÚMČ Praha 8, pomohou najít (bez)bariérovost v určených objektech Prahy 8 a další mapa pak seznamuje přehled sociálních služeb v Praze 8.

Návrh zákona o sociálním bydlení míří do sněmovny

Návrh zákona o sociálním bydlení se sice protloukl vládou a míří do sněmovny, ale jeho osud je všelijaký. Spor se vede hlavně o to, kdo by na takové sociální bydlení měl mít nárok. A ten spor se vede v koalici.

Jak vidí inkluzi Markéta Pilátová

Hostem Českého rozhlasu Dvojky byla spisovatelka a novinářka Markéta Pilátová. Hovořila o své zkušenosti s inkluzí v brazilských školách. Přiznává, že sice skutečně dochází ke zdržování výuky a komplikacím ve vzdělávání, ale na druhou stranu zdravé děti nabudou lidský vztah k postiženým spolužákům.

Stěhování lidí s mentálním postižením

Pardubický kraj připravuje stěhování lidí s mentálními a dušeními poruchami z hradů a zámků do malých skupin v samostatném bydlení. Uvolněné historické budovy by pak měly sloužit veřejnosti. Jde například o hrad Rychmburk, zámek Bystré u Poličky nebo klášter ve Svitavách.