Daily Archives: 1.4.2017

Genetické inženýrství bude léčit i v Česku

V Česku se ročně narodí zhruba sedm desítek dětí s lymfoblastickou leukemií, celkem tu žije přes tisíc lidí trpících touto zákeřnou chorobou napadající kostní dřeň. Během dvou let by se někteří z nich mohli dočkat léčby, která je nemoci zbaví – pomocí úpravy jejich DNA.

Denní stacionář ve Strakonicích

Denní stacionář se přihlásil do projektu Era pomáhá regionům a jeho projekt byl vybrán odbornou porotou hned v prvním kole. Vzhledem k tomu, že zařízení sídlí v budově bývalé MŠ, jsou tyto prostory bezbariérové jen z části.

Co mohu čekat, když budu mít ve třídě autistu?

Porucha autistického spektra nebo zkráceně autismus pochází z řeckého slova „auos“ – sám. Lidé s autismem nechtějí být sami, jen nevědí, jak s ostatními navázat kontakt, nerozumí sociálním vztahům. Jsou z toho důvodu častou obětí šikany.

Šest jointů denně. VZP to odmítá platit

Tři gramy v jointech, další tři v jídle. Skoro padesátiletá Martina Kafková denně užívá léčebné konopí, aby se zbavila silných křečí a nesnesitelných bolestí. Od svých sedmadvaceti let totiž trpí roztroušenou sklerózou.

Před 15 lety Nizozemsko jako první na světě povolilo eutanazii

Jako první země na světě legalizovalo možnost úmyslně usmrtit pacienta s nevyléčitelnou nemocí za účelem zkrácení jeho utrpení před 15 lety, 1. dubna 2002, Nizozemsko. Eutanazii (z řeckého thanatos=smrt a eu=dobrý) i dnes uznává jen velmi málo zemí, jedná se jen o Nizozemsko, Belgii, Lucembursko a Kolumbii. V některých dalších státech platí tzv. asistovaná sebevražda, tedy sebevražda vykonaná s pomocí jiné osoby. V České republice eutanazie povolena není.

Nedostatek spánku způsobuje hádky na pracovišti, uvedli vědci

Nedostatek spánku může kvůli snížené sebekontrole způsobovat hádky v práci, narušovat pracovní výkon a firmy stát miliony na ztracené produktivitě, zjistili podle BBC vědci z Rotterdamské školy managementu.