Daily Archives: 4.4.2017

Objev vědců pomůže lépe porozumět schizofrenii

Objev vědců z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) v Klecanech u Prahy pomůže lépe porozumět schizofrenii. Při experimentu za využití magnetické rezonance zjistili, jaké oblasti mozku jsou aktivní při prožívání vlastního já, informoval mluvčí NUDZ Jan Červenka. První výsledky vědecké studie byly publikovány v prestižním časopise Schizophrenia Bulletin.

V Polsku potichu přibývá lékáren bez antikoncepce

V Polsku potichu přibývá lékáren, které kvůli katolické víře lékárníků neprodávají antikoncepci, a to nejen „tabletky den po“, ale ani prezervativy, upozornil list Gazeta Wyborcza. „Hlásí se nám lékárníci z celého Polska, že by chtěli pracovat v takových lékárnách,“ řekla deníku Malgorzata Prusaková ze Sdružení katolických lékárníků Polska, které má asi dvě stovky členů. Právě to inzeruje lékárny „respektující svědomí“ svých pracovníků.

USA končí s financováním populačního fondu OSN

Spojené státy končí s finanční podporou Populačního fondu Organizace spojených národů (UNFPA), který je zaměřen na otázky rodinného plánování a péče o matky a děti ve více než 150 zemích světa. Uvedlo to americké ministerstvo zahraničí, které krok zdůvodnilo tím, že fond „podporuje či se podílí na řízení programu nucených potratů a nedobrovolné sterilizace“. Podle agentury Reuters jde o první ze slíbených kroků prezidenta Donalda Trumpa, který je odpůrcem potratů a chce omezit americké financování programů OSN.

AFP: Ženská obřízka, noční můra indonéských dívek

Malá Salsa Djafarová má na hlavě zlatou korunku, pentle a purpurové šaty: chystá se mimořádná rodinná oslava u příležitosti její obřízky. Pro toto rok a půl staré děvčátko stejně jako pro mnoho dalších to je noční můra, píše agentura AFP.

Žena má jít na pět let do vězení, sexuálním partnerům tajila HIV

Na pět let do vězení dnes poslal Krajský soud v Hradci Králové čtyřiadvacetiletou Alžbětu Dzurkovou. Podle obžaloby v letech 2014 až 2016 zatajila několika mužům, s nimiž měla sex, že je HIV pozitivní. Soud ji uznal vinnou z těžkého ublížení na zdraví. Rozsudek není pravomocný, obžalovaná si ponechala lhůtu na odvolání. ČTK o tom informovala Iva Matušková z hradeckého krajského soudu.

Senioři s demencí najdou azyl v Zábřehu

Alzheimercentrum přestaví nemocnici na penzion se 150 lůžky. Uleví se tak rodinám, které už péči o své nejbližší nejsou schopni zvládat sami.

Operace zbavila Lucii Bílou brýlí. Měla pět dioptrií

Václav Klaus, Aneta Vignerová, Tomáš Baťa nebo Monika Leová – to je jen hrstka známých osobností, které svůj zrak svěřily světově uznávanému očnímu chirurgovi Pavlu Stodůlkovi. Do jejich řad se aktuálně přidala i zpěvačka Lucie Bílá. Ta podstoupila operaci, která ji zbavila dioptrií.

Chci se odvolat proti zamítnutí ID. Jak to mám formulovat?

Dotaz:
Žádal jsem o částečný invalidní důchod. Mám problém s nedoslýchavostí na jedno ucho 90% a na druhé 70%. Nemohu mít naslouchátko, protože mám umělou přepážku. Měl jsem časté záněty středního ucha. Několik operací. A tu nedoslýchavost mám od deseti let. Žádal jsem si o důchod, ale zamítli mi ho. Chci se odvolat, ale nevím, jak to mám formulovat.