Daily Archives: 5.4.2017

Čeští vědci se podílejí na vývoji léčiva proti křehkosti ve stáří

Úbytku svalové hmoty a síly ve stáří by v budoucnu mohlo zabránit léčivo, na jehož vývoji se podílejí vědci z Univerzity Karlovy ve spolupráci s farmaceutickými firmami v rámci projektu SPRINTT evropské iniciativy IMI 2. Na dnešní tiskové konferenci představila tento projekt Eva Topinková z Geriatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Je jedním z příkladů spolupráce Univerzity Karlovy a farmaceutického průmyslu.

Evropský parlament schválil přísnější kontrolu implantátů

Evropský parlament dnes na plenárním zasedání ve Štrasburku schválil přísnější kontroly zdravotnických přístrojů a prostředků, jako jsou implantáty, těhotenské testy nebo testy HIV. V rámci zpřísněných opatření bude také možné vysledovat použití zdravotnických prostředků typu kloubních či prsních implantátů u konkrétních pacientů.

Ministerstvo zakázalo vývoz dvou léků na alergické reakce

Ministerstvo zdravotnictví zakázalo vývoz přípravků Epipen a Emerade, které se používají k léčbě závažných alergických reakcí. Rozhodnutí ministerstvo zveřejnilo na svém webu. Opatření platí do odvolání. Důvodem je to, že u některých šarží injekčního pera Epipen se může vyskytovat závada a na trhu by nemusel být dostatek těchto léků. Seznam šarží s možnou závadou najdou lidé na webu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Lékaři nesouhlasí s uzákoněním povolání terapeuta čínské medicíny

Česká lékařská komora (ČLK) se postavila proti uzákonění povolání terapeuta a specialisty tradiční čínské medicíny, jak navrhuje novela zákona o nelékařských povoláních, kterou má Sněmovna schvalovat na nynější schůzi. Podle komory jde o nebezpečný průlom, který přiznává čínskému léčitelství statut medicínského oboru. Komora proto vyzvala poslance, aby tuto změnu odmítli.

Potíže se zrakem pomůže přestát Tyfloservis. Nabízí poradenství

Obecně prospěšná společnost Tyfloservis zajišťuje služby pro slabozraké a nevidomé v celém Karlovarském kraji.

Klatovy přivítají turnaj vozíčkářů ve stolním tenisu

Už podvacáté se setkají v Klatovech handicapovaní stolní tenisté, aby se utkali o pohár hejtmana Plzeňského kraje. V sobotu 8. dubna se tam totiž uskuteční 20. ročník českého poháru vozíčkářů jednotlivců ve stolním tenise.

Helsinský výbor : ČR nesplnila doporučení OSN

Organizace hájící práva žen sdružené v České ženské lobby, Český helsinský výbor a Liga lidských práv zaslaly do OSN stanovisko, které poukazuje na skutečnost, že řada doporučení ke zlepšení situace v oblasti lidských z celkem 129 vládou přijatých zůstala ze strany ČR dosud nenaplněna.

Veletrh Interbeauty představí jarní a letní trendy

Veletrh INTERBEAUTY Prague konaný 21. – 22. 4. 2017 na holešovickém Výstavišti v Praze je oblíbenou destinací profesionálů z oblastí kosmetika, vlasový a nehtový design, modelace postavy, ale i estetická medicína, dermatologie či zdravá výživa. Na výstaviště míří každoročně také proudy široké veřejnosti, kterým není sledování novinek a trendů v kosmetice a příbuzných odvětvích cizí. Současná žena ví, že na upraveném vzhledu a pevném zdraví záleží, a že bez nich lze jen stěží uspět. Zdarma je vstup pro ZTP/P včetně 1 osoby doprovodu.

Nové ambulance v Podolí mají zlepšit péči o rizikové novorozence

Zlepšit péči o předčasně narozené děti, děti s nízkou porodní váhou a děti se závažnými komplikacemi mají nové ambulance, které vznikly v Ústavu pro péči o matku a dítě (ÚPMD) v pražském Podolí. Ambulance financované z tzv. norských fondů zástupci ÚPMD představili novinářům. V ústavu ročně porodí asi 5000 žen. Z toho asi v 500 až 550 případech jde o ohrožené novorozence, jejichž vývoj je nutné dlouhodobě sledovat.