Daily Archives: 11.4.2017

Parkinsonova nemoc nejčastěji ohrožuje muže nad 50 let

Parkinsonova nemoc je považována za jedno z nejčastějších degenerativních onemocnění nervové soustavy. Objevuje se obvykle u lidí starších 50 let, častěji postihuje muže. Vývoj parkinsonismu trvá měsíce, někdy i roky a pokud není zahájena léčba, končí úplnou ztrátou hybnosti.

Mám ID čtyři tisíce. Mám nárok na nějaké další příspěvky?

Dotaz:
Jsem po onkologickém zákroku, ID 3. st. s trapným ID 4000. Našla jsem si v BRD práci pomocné pečovatelky v Seniorském domově. Musela jsem odejít v době zkušební lhůty, práce byla často na mě fyzicky náročná, nebylo mně dobře, byla jsem velice unavená a vyčerpaná, i bolesti. A tak se chci zeptat. 4 000 Kč asi nebude ani životní minimum, že? Mám nárok jako ID na nějaký doplatek na sociálce? Za 4 000 Kč nevyžije ani bezdomáč.

ČSSZ chce vrátit po mém otci důchod, který chodil jeho zemřelé přítelkyni. Máme se soudit?

Dotaz:
Můj otec, kterému je 82 let, žil s přítelkyní, o níž její děti nejevily zájem. Jelikož se zdravotní stav otcovy přítelkyně zhoršil, měl táta dispoziční práva k jejímu účtu. Poté, co se zhoršil zdravotní stav otce, zařídili jsme jeho přítelkyni pobyt v domově pro seniory. Doporučeně jsme tam zaslali kreditní kartu a všechny ostatní dokumenty.
Poté, co paní zemřela, přišlo mému otci asi po 3/4 roku vyrozumění, že má ČSSZ doplatit důchod, který paní ještě 5 měsíců na její účet posílali.
Naše námitky ČSSZ zamítla, že prý buď máme zaplatit a nebo se soudit.
Celý majetek paní získala v dědickém řízení její dcera, která vše utratila.
S dcerou jsme sepsali, že se s ČSSZ domluví a vše doplatí, ale peníze chce ČSSZ stejně po mém otci.
Má smysl se v tomto případě soudit? Máme podat trestní oznámení na dceru zemřelé pani a nebo se soudit s ČSSZ?
Otec už je velice nemocný a dlužná částka činí asi 48 000.

Můj syn nesouhlasí s nastavenou léčbou schizofrenie. Co má dělat?

Dotaz:
Můj syn je postižený schizofrenií. Je mu 32 let. Invalidní důchod má 5 tisíc korun. Z toho si ale tři bere pečovatelka v chráněném bydlení. Syn chodí k psychiatrovi, který mu dává injekci, po které je ale synovy zle a nechce ji. Lékař mu ale říká, že ji musí mít, jinak mu sebere důchod. Není to využívání nemocných?

Festival: Praha slyší neslyšící

Ve čtvrtek 13. dubna proběhne akce zaměřená na prezentaci kultury českých neslyšících, která se snaží propojit jejich svět se světem slyšících.

Dobrovolníci převzali ceny za nezištnou pomoc

Svůj čas a energii nezištně věnují druhým. To jsou dobrovolníci. Ti z regionu Hlinsko převzali za rok 2016 ocenění Křesadlo.

Chybějící léčebné konopí? Kritici neberou v potaz, že jde o návykovou látku, brání se stát

Během několika týdnů by měly do Česka dorazit zásoby léčebného konopí ze zahraničí, které slouží zhruba stovce pacientů s vážnými zdravotními problémy. Ti jsou momentálně odkázáni na vlastní zásoby. Státní ústav pro kontrolu léčiv totiž znovu nesehnal českého dodavatele léčebného konopí. Jediného uchazeče z domácí soutěže vyloučil kvůli nesplnění požadavků. Podmínky poněkud přísného tendru nemůže zmírnit, brání se lékový ústav kritice pacientů i širší veřejnosti.

Neziskovek je v Česku jako máku, jedna na 82 lidí

Češi se rádi sdružují v různých spolcích či jiných neziskových organizacích. V Česku je registrováno 129 061 neziskových institucí. Přepočteno na počet obyvatel – na jednu neziskovku u nás připadá zhruba 82 lidí včetně nemluvňat. V praxi to samozřejmě neznamená, že každý občan musí být členem neziskové instituce nebo nějakou podporovat. Navíc část veřejnosti vnímá neziskový sektor velmi úzce.

Hlavní město se dohodlo s kongregací školských sester. Provoz školy pro sluchově postižené již není ohrožen

Radní hlavního města dnes schválili nové znění nájemní smlouvy mezi Českou provincií Kongregace Školských sester de Notre Dame a hlavním městem Prahou, jejímž předmětem je pronájem prostor v Ječné ulici pro městem zřizovanou školu pro sluchově postižené. Provoz školy, nabízející neslyšícím vzdělávání v několika stupních, tak není nadále ohrožen.

Na Koncertu pro IMPULS rozezní své housle Václav Hudeček

Legenda českých houslí Václav Hudeček bude hostem violistky Kristiny Fialové a violoncellisty Petra Nouzovského za doprovodu souboru Barocco sempre giovane v programu sestaveném speciálně pro tento večer. Benefičním koncertem pro lidi s roztroušenou sklerózou, který se uskuteční 20. dubna v kostele sv. Šimona a Judy v Praze, podpoří Nadační fond IMPULS, který již 17 let pomáhá pacientům s touto diagnózou.