Daily Archives: 12.4.2017

Královédvorské firmy koupily místním seniorům automobil

Terénní pečovatelky ze Dvora Králové se starají o téměř dvě stovky klientů. Jezdí po městě, jejich rajónem jsou ale i okolní obce jako Bílá Třemešná, Vlčkovice, Nemojov, Kocbeře. Nový sociální automobil proto doopravdy potřebují.

K prohlídce hradu Svojanov není potřeba vidět ani slyšet

První hrad v České republice je zpřístupněný handicapovaným.

Hra na klavír ve Foru Nová Karolina vynesla deset tisíc korun pro nevidomé

Tradiční akce obchodního a zábavního centra Forum Nová Karolina Pomáhej hudbou na podporu dětí se zrakovým či kombinovaným postižením byla slavnostně ukončena.

Mám poruchu osobnosti. Mám nárok na průkaz ZTP?

Dotaz:
Prožila jsem si hodně velké trauma. Mám poruchu osobnosti. Je možné, abych získala průkaz ZTP?

V Liberci se staví dům pro seniory, část bude pro lidi s demencí

V Liberci zahájila společnost EBM Partner výstavbu nového domova pro seniory se 149 lůžky. Tři čtvrtiny kapacity budou určeny pro domov se zvláštním režimem, tedy pro seniory s Alzheimerovou nemocí nebo jiným typem demence. Liberecký Domov pro seniory GrandPark bude už čtvrtým zařízením tohoto typu v Česku. Dokončen by měl být příští rok v květnu a v létě přivítá první klienty. Novináře o tom dnes informovala mluvčí společnosti Grand Park Věra Breiová.

Nemocní zaměstnanci by mohli pobírat vyšší nemocenskou

Zaměstnanci v pracovní neschopnosti by se mohli dočkat vyšší nemocenské. Zatímco nyní dostávají od 15. dne nemoci 60 procent příslušného vyměřovacího základu, nově by od 31. dne nemoci měli dostávat 66 procent a od 61. dne až 72 procent denního vyměřovacího základu. Počítá s tím pozměňovací návrh bývalého odborového předáka a poslance za ČSSD Jaroslava Zavadila, který ho chce vložit do vládní novely zákona o pojistném na sociální zabezpečení. Tato novela má především podnikatelům zjednodušit administrativu spojenou s placením odvodů.

Firma ze skupiny PPF získala práva na vývoj léků proti rakovině

Biotechnologická společnost Sotio, která patří české finanční skupině PPF, získala výhradní práva na vývoj nových léčiv zaměřených na metabolismus nádorových buněk. Umožnila jí to licenční smlouva, kterou Sotio uzavřela s německými společnostmi Lead Discovery Center (LDC) a Max Planck Innovation. Sotio o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Finanční podmínky obchodu firma neuvedla.

Dva profesoři ve Španělsku prodávali falešný lék na rakovinu

Španělská justice obžalovala z podvodu pět lidí, včetně dvou univerzitních profesorů, kteří nabízeli „zázračný lék na rakovinu“. Díky falešnému medikamentu si pětice přišla nejméně na 600.000 eur (zhruba 16,2 milionu korun). Informovala o tom španělská média s odvoláním místní policii.

Britský soud povolil odpojit dítě od přístrojů proti vůli rodičů

Londýnský nejvyšší soud dnes proti vůli rodičů povolil odpojení osmiměsíčního Charlieho Garda od přístrojů, které ho udržovaly při životě. Kojenec trpěl vzácnou vrozenou mitochondriální poruchou, která způsobuje postupné ochabování svalstva a poškození mozku, informovala televize ITV.

Lidem s Parkinsonem podle pacientské organizace pomáhá tanec

Pacientům s Parkinsonovou nemocí, spojenou s nezvladatelným třesem a postupným duševním úpadkem, pomáhá pohyb a tanec. Při příležitosti Světového dne Parkinsonovy nemoci to uvedl předseda pacientské organizace Parkinson-Help Roman Pošta. Podle něj by se nemocní měli sportovním aktivitám věnovat podle svých možností. Některá omezení pro pacienty ale jsou, například maraton by kvůli velké zátěži podle Pošty neměli běhat, naopak vhodný je pohyb na hudbu.