Daily Archives: 20.4.2017

MMR pošle na odstranění bariér pro postižené téměř 14 milionů Kč

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) pošle z národních dotací 13,7 milionu korun na projekty určené k odstranění bariér pro tělesně postižené. Jde například o vybudování plošin u vstupů do obecních nebo městských úřadů, uvedla mluvčí ministerstva Veronika Vároši. MMR podle ní schválilo všech osm přijatých žádostí

Polétavý prach vede k úmrtí milionů lidí

Ve 14. století pomáhala nucená izolace zboží a osob při příjezdu do přístavu – známá jako karanténa – omezit šíření moru v Evropě. Dnes je všechno jinak. Globalizace způsobila, že tato opatření jsou neúčinná. Jemné prachové částice překonávají hory a oceány a vyvolávají každoročně předčasnou smrt milionů lidí i v oblastech, které jsou velmi vzdálené zdrojům znečištění. Uvádí to studie zveřejněná v časopise Nature.

V Teplicích otevřela bezplatná anonymní HIV poradna

V Teplicích nově otevřela HIV poradna pro bezplatné anonymní testování viru HIV, který způsobuje nemoc AIDS. Měla by pokrýt potřeby severozápadních Čech, řekl její vedoucí Tomáš Rieger. Po Praze, Ostravě a Olomouci je poradna v areálu teplické nemocnice teprve čtvrtou, kterou v Česku provozuje Česká společnost AIDS pomoc.

Rehabilitační ústav Kladruby rozšiřuje prostory pro pacienty


Rehabilitační ústav Kladruby na Benešovsku rozšiřuje prostory pro pacienty. Předloni začal s rekonstrukcí půdy, vznikla tam nová ubytovací část. Další zrekonstruované prostory jsou nyní před dokončením, celkem přibylo asi 23 lůžek. Cílem není ani tak zvyšovat kapacitu, ale zlepšovat komfort pro klienty, řekl ředitel Josef Hendrych.

Festival Na hlavu má bourat předsudky o duševních nemocech

V pražském kině Světozor dnes začíná nový festival Na hlavu, který má bourat předsudky o psychických nemocech. Projekce snímků doprovodí přednášky odborníků o duševním zdraví, workshopy a další doprovodný program. Akce, kterou pořádají pracovníci Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ), potrvá do neděle.

Odborník: ČR nemá léčbu pro pijáky, kteří začínají mít problém

V Česku chybí preventivní a léčebné programy, které by pomohly lidem, kteří začínají mít problém s konzumací alkoholu a u kterých se závislost na pití teprve rozvíjí. Většina léčby se zaměřuje až na stavy těžké závislosti. To podle primáře kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Petra Popova vede k tomu, že se nedaří u problematických pijáků včas zasáhnout.

Unie pacientů ocenila za celoživotní přínos onkologa Vorlíčka

Ocenění za celoživotní přínos medicíně udělila Unie pacientů onkologovi a bývalému řediteli Masarykova onkologického ústavu Jiřímu Vorlíčkovi.

Na Hradě byli oceněni lidé za záchranářské činy

Zlatý záchranářský kříž za největší záchranářský čin loňského roku dostala Jana Balcárková za záchranu muže z hořícího auta, které bezprostředně poté explodovalo. Cenu si z Pražského hradu odnesli i hasičské záchranářské týmy z Domažlic, Klatov, Kdyně a Hlučína, pes Malina a manželé Lenka a Miloslav Hromadovi za záchranu tří dětí. Zlaté záchranářské kříže oceněným předal prezident Miloš Zeman společně s několika ministry a šéfy policie a hasičů.

Italský soud přiznal rentu muži, jenž kvůli mobilu onemocněl nádorem hlavy

Italský soud uznal souvislost mezi nezhoubným nádorem a častým používáním mobilního telefonu a rozhodl, že muž, který se na něj kvůli svému problému obrátil, bude dostávat doživotní rentu. Oznámila to dnes s odvoláním na právníky poškozeného agentura AFP.

Dostupná biosimilární biologická léčba vrací nemocné do života

Biologická léčba je v případě střevních zánětů, onkologických, revmatologických, ale i dalších onemocnění vysoce efektivní, zároveň je však velmi nákladná, což limituje její dostupnost. Změnit tuto situaci může zavádění biosimilárních přípravků, které jsou stejně kvalitní, bezpečné a mají stejné účinky jako jejich originální biologické předlohy. Díky nižší ceně ale činí léčbu dostupnější pro více lidí, kteří ji potřebují.