Daily Archives: 25.4.2017

Praha 1 podporuje handicapované a zdůrazňuje význam prevence proti útokům na osoby se sníženou pohyblivostí

Závěr Velikonočních trhů na Václavském náměstí oživila akce Aktivní život s handicapem – sport není jen sport. V průběhu celého dne se návštěvníkům představili špičkoví čeští sportovci a závodníci s handicapem. Zájemci si také mohli vyzkoušet pod vedením zkušeného trenéra sebeobranu na vozíku.

Mohu v ID 3. stupně vykonávat práci na plný úvazek?

Dotaz:
Od března 2017 mi byl přiznán invalidní důchod 3.stupně. Mé původní povolání je prodavačka na úseku masa v Kauflandu. Z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu poklesla moje pracovní schopnost o 70%. Chtěla bych poradit, jestli mohu dále vykonávat jakoukoli mě fyzicky vyhovující práci na plný úvazek?

Jsem po amputaci pravé nohy na vozíku. Mám nárok na automobil?

Dotaz:
Jsem v ID 3. stupně. Jsem po amputaci pravé nohy a jsem na vozíku. Chci se zeptat, zda mám nárok na automobil?

Partnerovi nechce lékař předepsat vhodný vozík. Co máme dělat?

Dotaz:
Partner má cukrovku a postižené obě dolní končetiny kvůli jejich léčbě. Lékař nyní doporučil a předepsal invalidní vozík. Ovšem ten nejlevnější a pro mladého člověka absolutně nevhodný, neboť se s ním nikam nedostane. Je určený k tlačení druhou osobou a není vhodný ven. Partner je aktivní člověk a potřebuje aktivní vozík. Chci se zeptat, zda má nárok na to, aby mu lékař takový vozík předepsal. Výhledově se na vozík bude stále vracet, prognóza úplného uzdravení nohou není… Proč je problém napsat kvalitnější vozík, když jej hradí pojišťovna a my doplácíme? Lékař ho předepsat nechce s tím, že na něj nemáme nárok. Nerozumím tomu… Nechceme přece vozík za sto tisíc!!Jen takový, který nám umožní normálně žít…

Změnil jsem pojišťovnu. Jak podám přehled?

Loni jsem v polovině roku přešla zpět k VZP a nyní nevím, jak mám jako OSVČ podat přehled a zaplatit nedoplatek. Do podání loňského přehledu jsem platila jen minimální částky, od května pak už částky vyšší, vypočtené v přehledu. Na dotaz odpovídá VZP.