Daily Archives: 27.4.2017

Květen je měsícem slunce: je čas nasadit sluneční brýle

Během května oslaví slunce svátek hned dvakrát – na 3. května připadá Den slunce a 17. května se slaví Evropský den slunce. Hlavním cílem těchto svátků je poukázat na význam sluneční energie pro Zemi, ale i varovat před škodlivostí slunečních paprsků.

Vlastním dodávku na přepravu koní. Mohu s průkazem ZTP/P na dálnici bez poplatků?

Dotaz:
Mám průkaz ZTP/P a vlastním dodávkový speciál na přepravu dvou koní. Můžu s průkazem ZTP/P s tímto vozem na dálnice bez poplatků?

Granty MONETA Money Bank v roce 2016: 51 podpořených projektů

MONETA Money Bank dlouhodobě podporuje grantový program a dobrovolnictví svých zaměstnanců. V loňském roce rozdala na grantech téměř 2 miliony korun a podpořila 51 projektů. Kam zamířila finanční pomoc prostřednictvím grantů v roce 2016?

Hemofilici žijí normálním životem, ale mají obavy z nehod. Mohou vykrvácet

Ačkoliv je dnes už základní léčba hemofilie na dobré úrovni, lidé postižení touto nemocí mají strach. Záchranáři a urgentní příjmy totiž při poskytování pomoci nezkoumají, zda je zraněný člověk hemofilik.

Ombudsman bude sledovat dodržování práv zdravotně postižených

Nově bude muset veřejný ochránce práv monitorovat, zda nedochází k porušování práv zdravotně postižených. Schválila ve středu zrychleně v prvním čtení Sněmovna. Pro novelu zákona hlasovalo 87 z 91 přítomných poslanců. Nyní zamíří do Senátu.

Tmavomodrý den přiblíží život nevidomých

Tyflocentrum Brno připravilo na čtvrtek 27. dubna od 13 do 17 hodin pro veřejnost Tmavomodrý den. Akce se koná v rámci 28. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu zrakově postižených dětí a mládeže Tmavomodrý svět a uskuteční se pod sochou Jošta na koni na Moravském náměstí.

V krizi najde nejbližší záchod chytrý mobil, pomůže nejen nemocným

S chytrým telefonem se neztratíte ani při hledání nejbližší toalety. Aplikaci WC kompas, která v tuto chvíli dokáže nasměrovat ke 1 125 veřejným i soukromým toaletám, vytvořili lidé, které trápí chronické střevní potíže a horké chvilky proto při hledání nejbližšího WC zažívají i několikrát denně. K dispozici ji ale dávají všem.

Sněmovna asi zvýší příspěvek na zaměstnávání postižených

Zaměstnavatelé s více než polovinou pracovníků s postižením možná budou od státu dostávat vyšší podporu. Příspěvek na zaměstnávání postiženého se asi opětovně zvýší na 10.500 korun měsíčně. Změnu má přinést vládní novela o zaměstnanosti, kterou Sněmovna v úvodním kolem projednávání podpořila. Před dalším schvalováním normu projedná sociální výbor dolní komory.

Vědci v USA vyvinuli umělou dělohu pro předčasně narozené

Vědci ve Spojených státech vyvinuli mimotělní podpůrné zařízení, které svou funkcí nahrazuje dělohu a placentu, což by mohlo výrazně zvýšit šanci na přežití dětí narozených dlouho před termínem. Naděje na zlepšení péče o předčasně narozené děti dávají preklinické testy na jehňatech, uvedla agentura Reuters.

Průzkum: Vážná životní situace sníží příjem až o 8000 Kč měsíčně

Vážné životní situace, jako jsou těžké nemoci a úrazy, péče o nemohoucího člena rodiny či smrt partnera, sníží měsíční příjem až o 8000 Kč měsíčně. Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnila agentura Ipsos u lidí, kteří v posledních pěti letech vážnou životní situaci zažili.