Daily Archives: 4.5.2017

Jak hradí pojišťovna hůl a berle?

OTÁZKA: Po úrazu chodím s podpažními berlemi, brzo prý budu moci přejít na francouzské hole, ale následně asi budu muset dlouhodobě používat alespoň hůl. Jak tyto pomůcky hradí pojišťovna?

Rolničkové dny vydělaly téměř na třetinu autobusu

Soběslavská Rolnička si může gratulovat. Její sbírku Rolničkové dny nezničilo ani rozmarné počasí konce dubna, a dobrovolníkům se tak do kasiček 16. ročníku sbírky podařilo v ulicích 11 měst vybrat bezmála 200 tisíc korun.

V domovech pro seniory přibývá nepohyblivých klientů

V domovech pro seniory a v domovech se zvláštním režimem pro pacienty s demencí přibývá klientů, kteří jsou trvale upoutáni na lůžko. Tvoří čtvrtinu obyvatel zařízení, před deseti lety to byla pětina. Roste také počet i podíl klientů, kteří se zvládnou pohybovat jen s pomocí. Je jich víc než polovina. Vyplývá to z ročenek z oblasti sociálních věcí, které zveřejňuje ministerstvo práce. Podle Asociace poskytovatelů sociálních služeb a odborů je zajištění péče náročnější.

Královéhradecké Adalbertinum se ponoří do barevné tmy

Dnes od 19 hodin nabízí královéhradecké kulturní centrum Adalbertinum neobvyklou akci s názvem Barevná tma. Program večera je sestaven z aktivit zrakově postižených.

Vašíček sháněl peníze i prodejem triček

Splnil si sen. Hendikepovaný hráč boccie Kamil Vašíček, jenž je po úrazu páteře v roce 2004 odkázaný na invalidní vozík a pomoc někoho jiného, minulé léto poprvé reprezentoval Českou republiku na paralympijských hrách v brazilském Riu de Janeiru.

SVĚTELNÝ ROJ PROBĚHL SKRZ ZOOLOGICKOU ZAHRADU

POMOC NEVIDOMÝM. Jihlava přivítala už podruhé noční běh Světluška, což je projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu pro nevidomé. Několik stovek závodníků s čelovkami na hlavě se vydalo na tratě dlouhé tři a pět kilometrů.

Devět z deseti Čechů volá po možnosti komunikovat s lékaři elektronicky, pomohla by jim i v péči o blízké

Stále více lidí stojí o elektronickou komunikaci s lékaři, zájem by o ni mělo 9 z 10 Čechů. Nejčastěji by tuto možnost využili při objednávání se k lékaři, vystavování receptů a uvítali by také elektronické připomínky pravidelných kontrol a vyšetření. To vyplývá z průzkumu společnosti CompuGroup Medical (CGM) realizovaného agenturou STEM/MARK v dubnu 2017. Elektronickou komunikaci s lékaři by lidé zároveň nevyužívali jen pro sebe, pomohla by jim také v péči o jejich blízké.

Sbírka se zaměří na prevenci rakoviny hlavy a krku

V Česku je každoročně odhaleno zhruba 2000 nových případů pacientů s nádory hlavy a krku. Na tuto diagnózu se letos zaměří tradiční sbírka Ligy proti rakovině, během které lidé koupí žlutých kytiček přispívají na prevenci a výzkum onkologických onemocnění. Informovali o tom organizátoři sbírky, která se uskuteční 10. května.

V Česku se stahují další injekční pera pro těžké alergické reakce

V Česku jsou stahována z trhu další injekční pera pro léčbu těžkých alergických reakcí, takzvané epipeny. U některých šarží totiž hrozí nevysunutí jehly. Oznámil to dnes Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Jde o výrobky firmy Meda Pharma, a to Epipen 300 mikrogramů a Epipen Jr. 150 mikrogramů. V Česku se ale zatím zmíněná závada neobjevila. Při prudké alergické reakci hrozí i smrt.

Pákistánská policie rozbila síť obchodníků s orgány

Pákistánská policie rozbila síť obchodníků s orgány, informovala dnes agentura AFP. Po razii v domě ve městě Láhaur, kde nelegální transplantace probíhaly, bylo zatčeno šest osob, včetně dvou lékařů. Podle policie tato síť prodávala játra zahraničním klientům, kteří pocházeli zejména z bohatých zemí kolem Perského zálivu.