Daily Archives: 10.5.2017

Mám nárok na doplatek invalidního důchodu?

Dotaz:
Na OSSZ mi byl přiznán invalidní důchod k 21.12.2016. Do 3.3.2017 jsem pobíral nemocenskou. Rozhodnutí mi došlo 23.3.2017. Výplata 14.4. plus doplatek od 16.3.2017. Ptám se jestli mám nárok na doplatek 21.12.2016 – 16.3.2017 rozdílu plného invalidního důchodu cca 4000 Kč/měsíc.

Česká Lípa: Den sociálních služeb představil zajímavou nabídku

Přes dvacet poskytovatelů sociálních služeb z celého Libereckého kraje přijelo představit svoji nabídku. Setkání pro odbornou i širokou veřejnost opakovaně uspořádala příspěvková organizace Sociální služby města Česká Lípa.

Na Abilympiádu bude na Vyšehradě dohlížet císařovna

Blíží se 16. ročník Abilympiády pro děti a mládež. Jde o tradiční soutěž dovedností nejen v ručních řemeslech, která je určená dětem a mládeži se zdravotním postižením. Akce proběhne v sobotu 13. května v areálu Jedličkova ústavu a škol v Praze.

Haptické mapy od Seznam.cz nabízejí tři nové velikosti

Server Mapy.cz, který provozuje společnost Seznam.cz, zpřístupnil haptické mapy v nových měřítkách. K dispozici jsou tak tři různé úrovně zobrazených detailů. Díky haptickým mapám je možné na základě vizuálních map vygenerovat podklady pro orientaci pomocí hmatu, což ocení především nevidomí.

Speciální škola zatím marně hledá zázemí

Ze stávajících prostor dostala škola výpověď a nové jsou v nedohlednu. V září má přitom nastoupit třináct nových žáků.

Tradiční sraz motorkářů v Doksech pomůže potřebným

V sobotu bude v Doksech znít zvuk motorek. Koná se zde již třetí motosraz Bikers Doksy.

Berle nebo třeba oční čočky. Zrušte chaos v cenách, žádají senátoři Ústavní soud

Lidé by měli dopředu vědět, jakou oční čočku dostanou a kolik za ni zaplatí. Dnes nic z toho jasné není. Skupina senátorů v čele s Alenou Dernerovou se proto obrátila se stížností na Ústavní soud. Ten by měl rozhodnout v těchto dnech.

Úřad práce zavádí tzv. Tichou linku, která usnadní komunikaci neslyšícím lidem

Vyřídit vše potřebné na Úřadu práce bude teď pro lidi se sluchovým postižením jednodušší. Odstranit bariéry v komunikaci pomůže tzv. Tichá linka, kterou provozuje obecně prospěšná společnost Tichý svět. Aplikace umožňuje online spojení s tlumočníkem znakového jazyka nebo přepisovatelem mluvené řeči do textu. Samotná služba je zdarma.

Neslyšící chlapec potřeboval nový zvukový procesor, přispěla nadace

Nadační fond Evy Matějkové za dva roky činnosti daroval téměř 330 tisíc korun. Letos už pomohl čtyřem potřebným

Funkční i estetické náhrady lidského těla vystavují v NTM v Praze

Sluchadlo hudebního skladatele Bedřicha Smetany i nejnovější kochleární implantáty nahrazující sluch, umělou ledvinu, která zachraňovala životy prvním dialyzovaným pacientům v Praze 50. let, i moderní dialyzační přístroje, schopné zčásti nahradit funkci ledvin i jater představuje výstava v Národním technickém muzeu v Praze. Kromě toho návštěvníci výstavy uvidí například také srdeční čerpadlo testované v 70. letech v Brně i „umělá srdce“ HeartWare a HeartMate, či dřevěné nohy a ruce v protikladu k bionickým protézám.