Daily Archives: 11.5.2017

Ombudsmanka se letos více zaměří na psychiatrické léčebny

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová se letos v rámci prevence špatného zacházení a dohledu nad omezováním osobní svobody více zaměří na psychiatrické léčebny. Zaměstnanci úřadu postupně vybraná zařízení navštíví. Loni se úřad takto zaměřil na zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc a na léčebny dlouhodobě nemocných, řekla mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková.

Rada zdravotně postižených podpořila kritiku stanovování úhrad

 Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása podpořil senátorský návrh na zrušení části zákona o veřejném zdravotním pojištění a jeho příloh. Terčem kritiky je systém, jak zdravotní pojišťovny stanovují výši úhrad zdravotnických prostředků. Senátoři jej pokládají za netransparentní a neústavní. Návrhem se při veřejném jednání zabývá Ústavní soud (ÚS).

Délka života HIV pozitivních se prodloužila díky lékům o 10 let

Délka života HIV pozitivních dospělých osob se v USA a v Evropě prodloužila v průměru o deset let, především díky větší účinnosti nových léků proti AIDS používaných v takzvané antiretrovirové terapii. Vyplývá to ze studie, kterou dnes zveřejnil lékařský časopis The Lancet.

Trojice podle policie podváděla s neschopenkami, škoda 1,3 mil.Kč

 Škodu ve výši téměř 1,3 milionu korun způsobila podle policistů trojice mužů ze Šumperska a Prahy při podvodech s dávkami nemocenského pojištění. Policisté kromě nich obvinili z podvodu také jednu firmu. Podvody přitom odkryli po několika letech, podezřelí se jich podle kriminalistů dopouštěli v letech 2008 až 2013, informovala policejní mluvčí Tereza Neubauerová.

Corriere della Sera: Smích všestranně prospívá duši i tělu

Minulý týden v neděli jsme oslavili Světový den smíchu. Při této příležitosti jsme se pokusili objasnit důvody, proč je smích vědecky i všeobecně považován za skutečný všelék pro zdraví duše i těla, píše italský deník Corriere della Sera. Ve smíchu zřejmě spočívá tajemství lepšího života. A když není nic k smíchu? Smějte se i tak, učte se smát i bezdůvodně, a to i za obtížných okolností. Inspirujme se dětmi, které se také smějí bezdůvodně.

Nejtlustší muž světa absolvoval „odtučňovací“ operaci. Chce zhubnout o 300 kilo

Od podvázání žaludku, které včera absolvoval v mexické Guadalajaře nejtěžší muž světa Juan Pedro Franco, čeká on i jeho operující lékař Jose Castaneda, že ztratí na váze polovinu své hmotnosti. Což je bezmála 300 kilogramů. Franco vážil v jednu dobu neuvěřitelných 595 kilogramů.

Nevidomá žena utratila všechny úspory na záchranu poníka, který jí pomáhal žít

Přátelství až za hrob. Přesně tento vztah měla nevidomá jednašedesátiletá Ann Edieová s poníkem jménem Panda, který jí pomáhal žít v životě bez barev a obrazů. Když její věrná přítelkyně onemocněla, Anna neváhala utratit veškeré životní úspory.

Mám cirhózu jater. Na jaký stupeň ID mám nárok?

Dotaz:
Jaký stupeň invalidity bych případně mohla dostat při cirhóze jater? I má praktická lékařka mi doporučuje, abych si zažádala, ale pořád si nejsem jistá, jestli bych měla vůbec nárok.

Nakažená klíšťata jsou i ve městech. V loňském roce onemocnělo klíšťovou encefalitidou 565 lidí

Zhoršení paměti, omezené či rozsáhlejší ochrnutí svalů končetin a jiných částí těla, častá unavenost nebo změny psychiky. I takové potíže může mít pacient nakažený klíšťovou encefalitidou (KE). Onemocnění, jež přenáší infikovaná klíšťata, hrozí nejenom v přírodě. Odborníci varují, že lidé na klíšťata narazí i ve městech. Jedinou účinnou prevencí je očkování. Až čtvrtinu případů klíšťové encefalitidy v Evropské unii má na svědomí Česká republika.