Daily Archives: 15.5.2017

Emil Open je taková malá paralympiáda

Za necelý měsíc se do Brna sjede přibližně osm set zdravotně postižených sportovců ze sedmnácti zemí na Evropských hrách hendikepované mládeže Emil Open. Největší hvězda, která se zde představí, je český plavec Arnošt Petráček, paralympijský vítěz z Ria de Janeiro na znakařské padesátce a nově také držitel světového rekordu na této trati.

Výzva pro vozíčkáře. Nyní mohou začít boxovat, vznikl pro ně nový sport – parabox

Kromě toho, že přijdou na jiné myšlenky, si zároveň při tréninku posílí horní partie těla.

Den tísňové linky 155 zve na exkurze k záchranářům

Záchranáři se rozhodli, že ukážou veřejnosti, co následuje po vytočení čísla 155. Dnešek tak vyhlásili Dnem linky 155, aby představili náročnou a záslužnou práci jak operátorek a operátorů na dispečerském pracovišti, tak záchranářů a záchranářek v terénu.

Po oslepnutí začala Renata Rucká pomáhat druhým

Renata Rucká (62) tušila už před více než dvaceti lety, že oslepne. „Teď vím, že i nevidomí mohou normálně žít,“ říká. Vypořádat se se ztrátou zraku jí pomohla mj. aktivní pomoc hendikepovaným, k níž ji přivedl druhý manžel, speciální pedagog Pavel Wiener.

Mám ID 3. stupně. Kolik si mohu vydělat?

Dotaz:
Mám inval. důchod 3. stupně. Rád bych věděl, kolik si mohu vydělat?

Syn je téměř nevidomý a má další zdravotní potíže. Má nárok na příspěvek na auto?

Dotaz:
Mám dotaz ohledně příspěvku na auto. Žádal jsem o příspěvek na auto pro syna a byl mi zamítnut. Chci tedy podat odvolání, jelikož syn má od 3. let těžkou ztrátu zorného pole, je téměř slepý, má poruchu soustředění a mnoho jiných zdravotních problému. Dojíždí do školy Jaroslava Ježka v Praze, kterou bude navštěvovat až do 20 let. Má doktory v Praze, oční, zubní, v LTM psychiatra a v ústí nad Labem další lékaře. Má prosím vás syn nárok na příspěvek?

Mohu dostat příspěvek na obě sluchadla?

Dotaz: Mám oboustrannou ztrátu sluchu do 80 dB a nosím dvě sluchadla. Prý mám nárok ale pouze na příspěvek na pouze jedno sluchadlo. Je to pravda?

Nemocných s vysokým tlakem přibylo za tři roky o 30 %

Prudký nárůst pacientů s vysokým tlakem zaznamenala za poslední tři roky VZP. Zatímco v roce 2014 lékaři vykázali tuto diagnózu u 856 tisíc klientů, loni jich bylo už 1 milion 118 tisíc. To je skoro o třetinu více. Vysokému tlaku přitom lidé mohou do velké míry předcházet zdravým životním stylem.

New York Times: Zlatá horečka jménem superpotraviny

Superpotraviny – produkty opěvované pro své účinky na lidské zdraví – mají leccos společného s hvězdami televizních seriálů: Stejně jako ony dokážou rychle vystřelit ke slávě, aby je zanedlouho vystřídala jiná, napsal list The New York Times.

Zubaři vybrali náhradu za zakázaný míchaný amalgám v plombách

Česká stomatologická komora (ČSK) našla řešení, čím nahradit u dětí, těhotných a kojících matek v zubních výplních takzvaný míchaný amalgám, jehož používání od příštího roku zakázal Evropský parlament. Lékaři by měli mít na výběr z několika možností, přičemž amalgám a kompozitní pryskyřice u stálých zubů to nebude.