Daily Archives: 18.5.2017

Dětem, těhotným a kojícím budou pojišťovny hradit bílé plomby

Dětem do 16 let, těhotným a kojícím budou pojišťovny od roku 2019 hradit bílé plomby. Česko tak reaguje na předpis EU, který zakazuje používání míchaného amalgamu, na dotaz to řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Sněmovna schválila vyšší nemocenskou pro dlouhodobě nemocné zaměstnance

Zaměstnanci, kteří jsou dlouhodobě v pracovní neschopnosti, budou mít nárok na vyšší nemocenskou. Poslanecká sněmovna schválila novelu, podle které budou po 31. dni pracovní neschopnosti nemocní dostávat 66 procent redukovaného denního vyměřovacího základu. Od 61. dne nemoci se dávka zvýší na 72 procent.

Dcera má psychické potíže a je v ID 3. stupně. Může si něco přivydělat?

Dotaz:
Moje dcera 41 let má důchod 3. stupně, psychická duševní nemoc. Konzumuje větší množství léků. Lehká práce by jí pomohla. Může si s tímto stupněm invalidity něco přivydělat?

Jak dlouho trvá vyřízení příspěvku na péči?

Dotaz:
Jak dlouho trvá vyřízení příspěvku na péči?

Kde je možné elektronicky získat bezplatnou jízdenku do vlaku na Slovensku?

Dotaz:
Skupina 12 seniorů pojede vlakem z Prahy do Štúrova a to na hromadnou jízdenku Praha-Kúty, kterou zakoupíme v Praze. Je možnost získat jízdenky na zbytek cesty t.j. Kúty-Štúrovo, aniž bychom museli v Kútech přerušit jízdu? Všichni cestující mají průkaz na jízdu po Slovensku zdarma (72+). Dle sdělení průvodčího při loňské cestě je možno bezplatnou jízdenku získat elektronicky – ale jak a kde?

Těžce postiženým žijícím doma příspěvek na péči možná nevzroste

Postižení lidé, kteří pobírají nejvyšší příspěvek na péči, se jeho navýšení možná nedočkají. Sněmovna sice podpořila v dnešním úvodním kole vládní novelu zákona o sociálních službách, avšak nezkrátila, ale naopak prodloužila lhůtu pro její projednání ve výborech. Poměrně rozsáhlá předloha, jež obsahuje i řadu dalších změn, tak patrně nebude schválena do konce volebního období, podotýká ČTK.

Odměny za medaile jsou nízké, říká Koblasa

Zatímco čeští olympijští vítězové obdrží za zlatou medaili necelé dva miliony korun, hendikepovaní za první místo z paralympiády dostanou téměř desetkrát méně. Přitom v sousedním Slovensku se odměňování zdravých a hendikepovaných nijak neliší.

Na vlastní kůži si otestovali, jak se žije nevidomým

Živo bylo včera po celý den u šumperské Vily Doris, kde se konala charitativní akce sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých. Zájemci si mohli otestovat, s jakými překážkami se potýkají lidé, kteří nevidí a musejí se spoléhat pouze na svůj hmat a sluch.

Zapojte se do programu ČSOB a pomozte pomáhat potřebným i vy!

Nechte se inspirovat grantovým programem ČSOB pomáhá regionům a podpořte spolu s ním dobrou věc ve svém blízkém okolí. Vyberte si konkrétní neziskovou organizaci a věnujte jí libovolnou částku. Čím více daný projekt získá od vás, tím větší příspěvek pak dostane od ČSOB. Ta v každém regionu rozdělí 150 000 korun. Darovat libovolný finanční obnos můžete od nynějška do 26. června.

Lucie se narodila hluchá. Díky implantátu může pracovat jako sestřička

Lucie pracuje jako sestřička na dětském ušním, nosním, krčním oddělení v pražském Motole. Její trochu neobratné vyjadřování byste přičítali rovnátkům. Nenapadlo by vás, že je ve skutečnosti neslyšící, protože tahle vada byla ještě donedávna spojena i s němotou.