Archiv: Červenec 2017

tReprofit získal nejmodernější inkubátor – jmenuje se Geri

Pod drobnohledem budou embrya v české reprodukční klinice Reprofit International v Brně. Klinika totiž získala supermoderní inkubátor Geri, který 24 hodin denně sleduje vývoj embryí před tím, než je lékaři vloží do těla ženy. Odborníkům tak umožní zjistit, která embrya mají největší šanci na správný vývoj. Výzkum vývoje embryí navíc pomůže v budoucnu odhalit i případnou příčinu neúspěchu při oplodnění.

Sestře byl odebrán průkaz ZTP/P a přiznali jí nakonec jen TP, co máme dělat?

Dotaz:
Jsem opatrovníkem mentálně postižené sestry. Sestra vlastnila průkaz ZTP/P od 18 let. V dětství jí byla stanovena diagnóza střední mentální retardace. V roce 2014 jsem žádala o příspěvek na mobilitu. Byl jí přezkoumán zdravotní stav a následně přiznán jen průkaz ZTP. Nesouhlasila jsem s tímto rozhodnutím a odvolala jsem se ale úřad práce potvrdil své rozhodnutí. Odvolala jsem se ještě třikrát a při posledním odvolání sestře přiznali jen průkaz TP na úplně jinou diagnózu. S tímto jsem opět nesouhlasila a odvolala jsem se, ale MPSV toto rozhodnutí opět potvrdilo v odůvodnění napsali, že její zdravotní stav neodpovídá nároků pro získání průkazu ZTP/P s tím že jestli někdy vlastnila tento průkaz tak protože její zdravotní stav byl nadhodnocený, aby mohla získat mimořádné výhody. Podávali jsme žalobu s právním zástupcem ke krajskému soudu, ale tento žalobu zamítl. Prosím o radu jak mám postupovat dále.

Projekt na pomoc handicapovaným dětem Ruku v ruce pokračuje

Projekt Ruku v ruce bude v Brně pokračovat. Radní v úterý odsouhlasili, aby byl v připravovaném návrhu městského rozpočtu pro příští rok podpořen částkou 288.000 korun.

Diabetiků přibývá, dokonce už i mezi dětmi, varují lékaři

V České republice, ale i jinde ve světě přibývá pacientů s diabetem druhého typu. A nejen to. Varovným signálem je, že v této skupině neustále vzrůstá počet pacientů mladších 15 let.

Neratov žil od pátku do neděle Menteatrálem

Festival Menteatrál se dlouhodobě zaměřuje na prezentaci a rozvoj spolupráce s profesionálními soubory, které pracují s lidmi s mentálním postižením. Letos pořadatelé propojili českou a slovenskou scénu skrze divadelní program i odborné diskuze.

Nemoc očima manželky: „Po získání naděje můj muž pookřál“

S nevyléčitelným smrtelným onemocněním amyotrofickou laterální sklerózou (ALS) se musela vyrovnat také Dagmar Řezníčkováz Ústí nad Labem. Nemoc postihla jejího manžela. Setkala se proto několikrát také s profesorkou Evou Sykovou.

Mám idiopatickou parkinsonovu chorobu. Mám nárok na průkaz ZTP?

Dotaz:
Mám diagnostikovanou idiopatickou Parkinsonovu chorobu od roku 2015. Jsem ročník 1949. Zatím tuto nemoc zvládám, ale musím chodit s trekovými holemi, jinak bez nich toho moc neujdu. Chtěl bych se zeptat, zda si mohu požádat o průkaz ZTP?

Dolínek (ČSSD): Praha spustila anglickou verzi Mapy přístupnosti

Digitální mapa přístupnosti budov a veřejných prostranství, kterou Praha představila loni v červnu, má nově svou anglickou mutaci. Přehledné informace o přístupnosti objektů z hlediska osob s omezenou schopností pohybu tak nově mohou využívat i zahraniční turisté.

Handicapovaný Ivan Nestával se může pochlubit florbalovými i plaveckými tituly

Na červnové olympiádě dětí a mládeže v Brně obsadil Jihočeský kraj v celkovém hodnocení jedenácté místo. Našly se ale disciplíny, ve kterých jižní Čechy dominovaly.

Hudební festival ukáže, jak se žije autistům

Akce nabídne i stezku, kde si lidé vyzkouší nemoc na vlastní kůži.