Daily Archives: 12.7.2017

Hendikepovaní plavci sbírali medaile v Brně

Brněnský Městský plavecký stadión Za Lužánkami byl dějištěm XXII. mistrovství České republiky v plavání handicapovaných sportovců.

Vozíčkář Adam Peška získal evropské stříbro

Těžký tělesný handicap mnohdy znamená pohyb pouze na vozíku, ale přesto s ním lze žít aktivně, a dokonce sportovat. Důkazem je dvacetiletý čerstvý maturant Adam Peška z Rohovládovy Bělé.

Nejen na vrásky. Botox pomáhá i jinak

Novinkou se může pochlubit neurologické oddělení českolipské Nemocnice s poliklinikou. Botulotoxin využívá pro pacienty s některými typy neurologického postižení.

Mám možnost si požádat o částečný ID. Musí o jeho přiznání vědět zaměstnavatel?

Dotaz:
Jsem pracující na plný úvazek. Mám možnost si požádat o částečný invalidní důchod. Musí o částečné invaliditě vědět zaměstnavatel? Co všechno musím při žádosti předložit? Žádost se podává na sociální odbor v krajském městě, kam obec patří? Jsem totiž z Pardubického kraje, ale do práce dojíždím do Hradce Králové. Má vliv pobírání částečného ID na výpočet starobního důchodu, nebo obecně na „něco“?

News.com.au: Nová kniha odhaluje pokřivený svět léčby bolestí zad

Injekce, operace, chiropraktické narovnávání, návykové léky proti bolesti… šarlatáni a mastičkáři kořistí ze zoufalství milionů lidí trpících bolestí zad, kolem nichž se jen ve Spojených státech rozvinulo odvětví v hodnotě 132 miliard dolarů (více než tři biliony korun). Tvrdí to alespoň nová kniha, ze které cituje zpravodajský server News.com.au.

Proč ženy pociťují více bolest

Je údělem žen pociťovat více bolest než muži? Nasvědčují tomu četné údaje: prakticky všechny hlavní podmínky odpovědné za chronickou bolest jsou častější u žen než u mužů. Vědci studovali mechanismy přenosu pocitů a dospěli k závěru, že tento rozdíl lze vysvětlit evolucí: muž nesměl cítit bolest, aby mohl pokračovat v boji, zatímco žena ji cítila, aby pochopila, že je ohrožena, píše italský deník Corriere della Sera.

Vozíčkář odsouzen pro násilnou loupež

Pobouření v Rusku vyvolal případ osmadvacetiletého Antona Mamajeva, kterého soud poslal na 4,5 roku za mříže, přestože je tento mladý muž kvůli celkové svalové atrofii upoutaný na invalidní vozík. Rozruch zatím vedl k tomu, že byl odsouzenec převezen z moskevské věznice do nemocnice. O případ se zajímá ombudsmanka i generální prokuratura.

Ošetřili mě v zahraničí. Proplatí mi VZP účtenku?

V Rakousku jsem spadl z kola a utrpěl úraz. S průkazem pojištěnce VZP jsem vyhledal ošetření na klinice v nejbližším městě, kde jsem ale musel zaplatit v hotovosti, protože prý šlo o soukromé zařízení. Mohu požadovat refundaci těchto peněz od VZP?