Daily Archives: 13.7.2017

Plavci se ve Strakonicích chystají na vrcholné akce

Už po pětadvacáté pořádá organizace Kontakt bB ve Strakonicích třítýdenní soustředění s názvem Plavecké léto.

Nezastavitelní vyzvou na souboj v Peci Romana Šebrleho

Mimořádný závod se uskuteční v pátek v Peci pod Sněžkou u chaty Betyna. Olympijský vítěz a mistr světa v desetiboji Roman Šebrle vyzve v unikátním souboji dva zástupce projektu Nezastavitelní.

Nevidomí trénují na Vysočině. Jsou tady přívětiví lidé, říkají

Ulice ve Žďáře nad Sázavou, v Havlíčkově Brodě a v Přibyslavi slouží jako cvičiště pro vodicí psy i pro nevidomé lidi

Výplata sirotčího důchodu po ukončení studia má svá pravidla

Červen je zpravidla měsícem, kdy žáci ukončují povinnou školní docházku, a studenti své studium maturitou nebo absolutoriem na středních či vyšších odborných školách. Pokud jim Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) vyplácí sirotčí důchod, potrvá jeho výplata při splnění zákonem stanovených podmínek i během července a srpna. V případě ukončení vysokoškolského studia je sirotčí důchod vyplácen jen ještě následující měsíc po měsíci, ve kterém bylo studium ukončeno.

Mám dceru s více postiženími a pobírám příspěvek na péči 2. stupně. Má dcera nárok na průkaz ZTP?

Dotaz:
Mám dceru 7 let s LMR, epi syndrom, dyslálie, dysfazie. Beru na dceru příspěvek na péči 2. st. Máme nárok na průkazku ZTP?

O holi neujdu ani tři metry. Mám nárok na osobní automobil?

Dotaz:
Mám chronický levostranný LIS s iritací kořene L5 na podkladě prolapsu ploténky L4/5 Isn, dekompenzovaná Hy až maligní, nejasnou postižení hypofýzy, nová ložiska na mozku, stav po iCAMP ACM 1dx, org – postižení CNS v souběhu ostatních onemocnění a vzhledem k poruše mobility a hmotnosti mám zhoršení zraku, nitrolební hypertenze mi byl předepsán invalidní vozík, protože neujdu déle jak 3 metry o holi. Dále jsem nemocná s těžkým astmatem, depresemi, poruchami chování, migrenozní cefaleou, morbidní obezitou, alergiemi, poruchou řeči, špatnou výslovností. Měla bych nárok na příspěvek na osobní automobil?

Je v pořádku, když je v rozhodnutí o přiznání 3. stupně ID uvedeno, že osoba není schopna výdělečné činnosti ani za zcela mimořádných podmínek?

vaclav-krasa

Před pár lety jsme Vás informovali, že v rozhodnutí o přiznání invalidního důchodu 3. stupně už nebude ČSSZ uvádět, že osoba není schopna výdělečné činnosti ani za zcela mimořádných podmínek. Dle informací od našich čtenářů však ČSSZ tento výrok do rozhodnutí stále občas uvádí. Zeptali jsme se tedy Předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením ČR Václava Krásy, zda je to v pořádku. V článku si můžete přečíst jeho celé vyjádření.

Kvůli tomu, že si neplatím nemocenskou mi nedali celý důchod. Mám si ji začít platit?

Dotaz:
Mám invalidní důchod 2. stupně. Podnikám, ale neplatím si nemocenskou. Chtěli mi dát celý důchod, ale prý neplatím marodění tak na to nemám nárok. Mám začít platit nemocenskou?

Před sedmi měsíci jsme si žádali o zvýšení příspěvku na péči a nic jsme zatím neobdrželi. Co máme dělat?

Dotaz:
Podali jsme si žádost o zvýšení péče o osobu blízkou 12.1.2017 a do dnešního dne jsme nic neobdrželi, to je 13.7.2017.

Syn má průkaz ZTP/P. Jak a kde můžeme získat průkazku platnou pro Slovenské dráhy?

Dotaz:
Se synem, který má průkaz ZTP/P, budeme cestovat na Slovensko. Jak a kde si můžeme už před cestou vybavit průkazku platnou pro Slovenské dráhy?