Daily Archives: 10.8.2017

Vozíčkářka našla v malování terapii i zálibu

Autorkou veselých a hravých obrazů, které představuje výstava nazvaná Terapie malbou v nymburské kapli sv. Jana Nepomuckého, je vozíčkářka Petra Veselá. Malování se začala věnovat po vážném úrazu před devíti lety, kdy ze dne na den přišla o všechny své záliby. Olejomalba pro ni byla nejen skvělou terapií, ale ukázala jí, jak dál. Jenže to nebylo hned. Cesta od prvních tahů speciálně upraveným štětcem k výstavě trvala sedm let.

Při orientačním běhu ochrnul. Po 38 letech v něm získal medaili

Když ještě skákal a běhal na lyžích, měl se závodem v orientačním běhu prachmizernou zkušenost. Po pádu ochrnul. Teď, po letech, získal ve stejné disciplíně Miroslav Špidlen na mistrovství světa stříbrnou medaili. Červencový závod na šampionátu v Litvě ale neběžel, nýbrž odjel na vozíčku.

Cílená léčba dává naději ženám s rakovinou prsu v posledním stadiu

Každodenní boj o čas. To je úděl pacientek s metastatickým karcinomem prsu. Tedy s nejpokročilejším stadiem rakoviny. V současné době je v České republice zhruba 3400 žen s touto krutou diagnózou. Jejich průměrná doba přežití je kolem čtyř let. Pro pacientky i pro lékaře je proto klíčové, co nejvíce oddálit další postup nemoci, a tím prodloužit ženám život. Až tisícovce pacientek by mohla pomoci cílená léčba s průlomovým účinkem.

Manžel mi pomáhá při koupání, úklidu atd. Mám nárok na příspěvek na péči?

Dotaz:
Jsem v pl. inv. Důchodu. Mám problémy s chůzí – často musím stát a odpočívat. Mám problémy s dechem-CHOPN, a 23.5. jsem dostala druhý infarkt, dali mi kardiostimulátor. Chtěla bych si podat žádost o příspěvek na péči. Chci se zeptat: mám na to nárok nebo ne? Jsme s manželem sami, pomáhá mi dokonce i u koupání, úklidu atd.